Fauna, flóra, parky a zahrady na Madeiře

Fauna, flóra, parky a zahrady na Madeiře

Ne nadarmo dostala Madeira přívlastek kvetoucí ostrov či plovoucí zahrada v Atlantiku. Krása rostlin je zde opravdu nebývalá a nejenom botanici si zde přijdou na své. Madeira kvete v každém ročním období. Mohou za to velice příznivé klimatické podmínky po celý rok. Proto se setkáváme s dalším přívlastkem pro Madeiru a to “Ostrov věčného jara”.

Fauna

Fauna není tolik zastoupená jako bohatá flora typická pro Madeiru. Pro nás je důležité, že zde nepotkáte žádné jedovaté hady. Možná zahlédnete malé králíčky, endemické pěnkavy, všude přítomné ještěrky a malí gekoni. Velmi vzácným živočišným druhem je tuleň středomořský, vyskytující se v přírodní rezervaci na skupince ostrovů Ilhas Desertas. Zato daleko bohatší jsou madeirské vody. V hlubokých vodách Atlantského oceánu přebývají rozmanité druhy ryb, např. nevzhledná tkaničnice tmavá (espada), pyskoun nádherný, loskozubec evropský, manta obrovská, mečoun obecný, sardinka , treska a samozřejmě tuňák. Pestré pobřeží Madeiry navštěvují také velryby, delfíni a lachtani.
U nedalekých pustých ostrovů Ilhas Desertas žije kolonie vzácných tuleňů středomořských. Ornitologové a ochránci přírody zde střeží buřňáky a buřňáčky.

Flora

K rozmanitosti květeny na Madeiře přispěli portugalští cestovatelé. Na Madeiru se tak dostali rostliny dovezené z portugalských kolonií. Příjemné teploty, vlhkost a k tomu úrodná půda vulkanického původu je důvodem, že na ostrově se vyskytuje na 700 druhů květeny, kapradin, vřesovců, různé druhy jalovce a vavřínu. Nikde jinde neuvidíte v takovém množství kvést strelicie, orchideje, magnolie, hortenzie, lilie, azalky, kalokvěty, v zimě kamélie, aloe a mnoho dalších. Na trzích můžete ochutnat i plody Monstery. Málokdo ví, že jsou jedlé.

V létě jsou silnice lemované krásnými agapanthusy (kalokvěty). Už jste viděli stromové konvalinky (Jochovce), pampelišky nebo kapradiny Woodwardia Radicants, které patří k nejvzácnějším chráněným rostlinám Evropy a dosahují až 3 m rozměrů ? Jednou z nejvýraznějších rostlin je dračinec neboli dracéna a endemická rostlina s krásnými modrými šišticemi Masaroko neboli Echium candicans “Pýcha Madeiry”. Její nádherné květy můžete obdivovat od května do července.

Všudypřítomná vlhkost prospívá i stromům a keřům a těžko bychom vyjmenovali všechny druhy, s kterými se na Madeiře setkáte. Unikátní jsou na Madeiře vavřínové pralesy, které jsou zdrojem koření u nás nazývaného bobkový list. Ve své původní podobě se zachovaly jen na několika dalších ostrovech a původně pokrývaly velkou část středomořského pobřeží. Lesy chráněné organizací UNESCO se rozkládají se na 15. tis. hektarech ve výšce od 300 do 1300 metrů nad mořem. Madeira je dále jedním z mála posledních míst výskytu původního typu lesního porostu, který se vyskytuje v oblastech nad 750 m.n.m. zřejmě už od období třetihor. Ve středomořském pásmu, ve výšce do 750 m.n.m., se pěstují jablka, vinná réva, nebo obilí, do 300m nad mořem se daří subtropickým plodinám.

Nemusíte ani navštěvovat zahrady, protože Madeira kvete všude a v každém období. Také každý hotel přispívá květenou a všude je vidět péče o rostliny.
Také místní si potrpí na předzahrádky a pokud nemají dost místa, nahrazují to nespočtem květináčů rozestavěnými kolem domu.
Nádherně kvetoucí stromy a rostliny jsou po celé Madeiře i ve městech. Jen ve Funchalu je několik parků či zahrad ( viz níže  Parky a zahrady ).
Na jaře se Madeira oblékne do vlajkových barev, tzn., že všude rozkvetou hlavně žlutě a modře kvetoucí stromy i rostliny.

Pro bataniky více o Fauně a Flóře na Madeiře: https://ziva.avcr.cz/files/ziva/pdf/madeira-uzas-a-zmateni-botaniku-1.pdfhttps://ziva.avcr.cz/files/ziva/pdf/madeira-uzas-a-zmateni-botaniku-2.pdfhttps://botany.cz/cs/madeira/

PARKY A ZAHRADY

Zahrady můžete navštívit i v zimě, vždy je najdete rozkvetlé.

Městský park - Jardim Municipal do Funchal

Nejznámější je městský park s jezírkem a vzácnými stromy a stále rozkvetlými keři a květinami.Kolem parku vždy projdete, když jdete do centra. Součástí je bar s občerstvením a příjemným posezením a k dispozici je zde i veřejné WC zdarma.
V místním amfiteátru se konají koncerty pod širým nebem. Děti láká jezírko s kachnami i labutěmi.

Park Svaté Kateřiny - Santa Catarina Park

Tento stále rozkvetlý park má rozlohu 3,6 hektarů. Není využíván jen k odpočinku a procházkám, ale konají se zde často koncerty v rámci různých oslav a manifestace. V dolní části je kaple Svaté Kateřiny z roku 1425, postavená na objednávku manželky jednoho ze znovuobjevitelů Madeiry Zarca.
Před kaplí je socha Kryštofa Kolumba.

Na okraji parku v blízkosti budovy admirality je socha prince Jindřicha Mořeplavce.
Z parku je krásný výhled na přístav a hotel Pestana CR7 Cristiana Ronalda s muzeem tohoto nejznámějšího fotbalisty. V muzeu najdete třeba všechny míče ze zápasů, kdy dal Cristiano hattrick, různé trofeje a také Ronaldovu voskovou sochu.
Snad je povedenější než Ronaldova socha před hotelem.

Občerstvit se můžete v parku ve dvou barech. Ceny jsou zde ale vyšší. Za Garoto kávu zaplatíte 1,30 a za sumo de narancha 3,50 EUR.
V létě 2021 byl konečně obnoven i dětský park s prolézačkami a houpačkami. Byly přidány i stroje na cvičení pro dospělé.

Pod parkem, když se sejde ze schodů směrem k přístavu byla nově otevřená stylová restaurace Gruta.

Park Quinta Magnolia

Tento typický madeirský statek z konce 19. století byl několik let uzavřen a nedávno znovu otevřen pro veřejnost. Dříve existující bazén ustoupil padel a tenisovým kurtům a ve vnitřní tělocvičně si můžete zahrát squash. Nově je v dolní části i minigolf. Pro sportovce jsou k dispozici koupelny vhodné i pro osoby se sníženou pohyblivostí.
Zaparkovat můžete u zadního vchodu z Rua dos Ilheus.
Zahrady s místní květenou jsou velmi dobře udržované. Děti ocení pěkné hřiště s prolézačkami a houpačkou i venkovní klece s králíčky a ptáky.

V Café Quinta Magnolia lze objednat i občerstvení (hlavně obložené bagety, hamburgery, různé saláty, ale i kuřecí a hovězí maso) za příznivé ceny. Ze sladkého zde ale výběr není, jen zmrzliny.
Nově byla otevřena i luxusnější restaurace přímo v budově Quinty, kde je  sezení venku i uvnitř. Ceny jsou ovšem vyšší než v baru, (např. káva garoto zde stojí 1,5 EUR zatímco v baru 0,80).

Nezapomeňte si udělat procházku až k dolnímu tenisovému kurtu podél kaňonu.

Park je často využíván ke společenským akcím a na konci července se zde koná výstava historických vozidel.
Jednu věc musím vytknout a to, že není park bezbarierový. Přestože je po rekonstrukci, všude se narazí na schody, takže s kočárkem je to obtížné se do parku dostat z parkoviště.

Palheiro Gardens

Krásná zahrada v blízkosti golfového hřiště nabízí relax a procházky mezi cizokrajnou květenou a hlavně přehlídku vzrostlých stromů všeho druhu. Nachází se v nadmořské výšce 500m.
Místo, kde se dnes zahrada rozkládá, získal začátkem 19. století hrabě Carvalhal. Kromě toho, že tu vystavěl obytný dům a kapli, vytvořil i základ zahrady, která je dnes oblíbeným cílem mnoha zahradnických nadšenců z celého světa. Díky cestovatelským aktivitám dovezl hrabě na Madeiru řadu zajímavých rostlin, které vysadil na pozemek kolem domu. Mnoho z těchto původních rostlin stále na zahradě roste. Dům se zahradou zůstal v držení původní rodiny až do roku 1885, kdy ji koupila rodina Blandy z Anglie. Noví majitelé citlivě navázali na původní záměr a dnes se zde prolíná madeirský styl s anglickým. Díky tomu tu rostou blízko sebe mohutné platany, asijské kamélie, rododendrony či vistárie, jihoamerické araukárie, australský callistemon, telopea, stromovité kapradiny z Tasmánie a dokonce i naše duby. Nedaleko zahrady můžete nahlédnout do zahradnické květinové farmy Florialis, která využívá příznivé klimatické i půdní podmínky a pěstuje ve velkém k řezu orchideje rodu Cymbidium, strelície a také jihoafrické, případně australské kvetoucí keře z čeledi Proteaceae. Tyto nádherné květy můžete spatřit v tržnici ve Funchalu.

Vstupné : dospělí 11 eur (297,- korun), děti do 15ti let zdarma.
Pozor si dejte na ceny v místní restauraci! Za 2 kávy garoto + 1 pivo balau jsme zaplatili 10,50 € !! (ve Funchalu dáte za garoto 0,70 - 1 €).
Přímo k zahradě se dostanete i autobusem č 37 a 36 a 47 z Funchalu.
V blízkosti zahrady je také golfové hřiště. Na golf jezdí č.33 - st.Balancal

Jardim Botânico da Madeira (Madeira Botanical Garden)

Botanická zahrada na kopci za Monte s krásnou expozicí rostlin, stromů a květin včetně kaktusů, s ptačím parkem (Jardim dos Loiros), přírodopisným muzeem, skleníky a výhledem na oceán. Díky obrovskému požáru r.2013 zničily požáry velkou část zahrad hlavně orchideovou zahradu. Ta je zatím zavřená.

Vstupné na celý den: 8.25€ dospělý, 4,15€ děti (ceny se mohou měnit!)
V areálu je kavárna i toalety.
- Nejrychleji se sem dostanete lanovkou, ale i autobusem č.20 a 21.
- Je možné si koupit celodenní jízdenku za 5€,vyjet autobusem č.31 a 31A - (nástup naproti bílé pevnosti na nábřeží) rovnou k botanické zahradě .
-Třetí možnost je jet autobusem na Monte ,nyní stojí autobus č.20 v ulici Rua 31de Janeiro, což je cca 200m od lanovky směr centrum za kruhovým objezdem.
Jízdní řád: http://www.horariosdofunchal.pt/carreiras/20.pdf
nebo č.21 ,ale cesta trvá déle !

Jardim Tropical Monte Palace

Nádherná botanická zahrada Jardim Tropical Monte Palace se rozkládá na ploše 7 hektarů . Byla založena v roce 1987 businessmanem a mecenášem umění José Berardem. Zahrada se rozléhá kolem letohrádku Monte Palace vysoko v kopcích 500m nad Funchalem s krásným výhledem na celé město a oceán.
Monte je známé poutní místo s kostelem Igreja Paroquial de Nossa Senhora do Monte. Zde je pochovaný poslední Rakousko-Uherský císař a česky král Karel I.
K zahradě se tudíž dostanete, když pojedete na Monte. Nejjednodušší je využít lanovku, lze využít autobus (20 nebo 22- zastávka Rua Artur Sousa Pinga) nebo vlastní auto. Informace viz Výlety : Monte-"Jak se dostanete na Monte".
Jednotlivé části soukromé zahrady Jardim Tropical Monte Palace se věnují typické madeirské flóře, jihoafrickým druhům rodu Protea, rostlinám z Japonska a z Číny, azalkám, kaméliím (ty kvetou v zimě) a orchidejím. Procházíte kolem jezírek a vodopádů, soch, altánků a především mezi krásnou květenou a stromy. Navštívit nezapomeňte pavilon minerálů a čínského umění.

Historie Paláce: https://montepalace.com/desktop/?sid=30&lang=en
Na návštěvu zahrady si raději nechte alespoň 3 hodiny. V areálu je možnost se občerstvit a je zde mnoho příležitostí k relaxaci.
Návštěvní doba Monte Palace je od 9.30 - 18 hod.
Vstupné : Dospělí 12,50 EUR (bez DPH), děti mladší 15 let: vstup zdarma, pokud jsou v doprovodu dospělých.
Zpátky se můžete projet madeirskou specialitou saněmi a užít si trochu adrenalinu.
Jinak je možné opět lanovkou nebo autobusem - lepší je využít č.20.- projděte kolem kostela podél jezírka a dostanete se na silnici.

Pokud se vydáte z kopce dolů pěšky, narazíte na dobrou a lacinou restauraci Cantinho dos Petiscos. Dobrá kuchyně i obsluha.

Quinta Santo António da Serra

Bývalá quinta v rozlehlé kvetoucí zahradě se vzrostlými stromy v blízkosti golfového hřiště Santo da Serra. Dobré na procházku s dětmi, dá se i s kočárky. Dojde se na krásnou vyhlídku. Žel, zatím zde není otevřeno žádné občerstvení.
Děti zde zaujme malá ZOO, kde jsou pávi, kachny, koně a jelení zvěř.
Hned u vchodu jsou v zimě krásně rozkvetlé kamélie.


Jardins do Garajau

Je zcela nově založený park v roce 2021. Je určený hlavně pro děti, protože je zde spousta aktivit právě pro ně. Houpačky, prolézačky, dlouhé skluzavky a nechybí ani cvičiště pro starší. Součástí parku je i kavárna. Jediná nevýhoda je v létě, kdy je zde horko, protože svah je otevřen celý den slunci.

Jardim Público da Ajuda

Je městský, menší, klidný park v oblasti Ajuda ve Funchalu nad OC Forum. Park láká k odpočinku. K dispozici jsou lavičky, dva stoly na pingpong a nově i hřiště pro děti s prolézačkami a houpačkami ( jedna i pro nejmenší).
Je asi prvním parkem, kde mysleli i na pejskaře, protože je zde pro psy oddělené uzavřené prostranství. Vzhledem k problému se psy na Madeiře je toto výborný nápad.
Do oblasti Ajudy se dostanete linkovými autobusy č. 1 a 2 z centra. Jet sem ale jen kvůli parku nemá cenu, kolem centra jsou hezčí parky.
Pro děti je to ale zpestření např. po nákupech v OC Forum. Pod parkem je dobrá pekárna Milho's Bakery, kam chodíme rádi na ponchu a na chobotnicový salát.

Jardim de São Martinho

Novější, opět menší park k odpočinku a relaxaci ve čtvrti São Martinho ve Funchalu. Je zde klidné a relaxační prostředí s krásným výhledem na oceán a okolí. Do parku se dostanete z centra linkou 48 nebo 13. Nachází se v kopci, takže samotná jízda je vyhlídková. Nad parkem je kostel Igreja de Nossa Senhora do Rosário.

Parque Ribeira Primeira

Jedná se o park, kde jsou sádky s pstruhy, které si sami můžete vylovit i sníst na místě. Zajímavé pro rodiny s dětmi.
Z Funchalu jedete směr Santo da Serra (golf) po ER102.
Nejprve můžete navštívit zahradu Quinta do Santo (Santo António Da Serra), kde je malá ZOO- viz Zahrady a parky: Quinta Santo Antonio da Serra.
Potom projedete obcí a na kruhovém objezdu opět na tuto silnici ER102. Po chvilce nesmíte přehlédnout tabuli na Parque Ribeira Primera, která je vlevo a jedete kus po nezpevněné vozovce.
Narazíte na dřevěnou budovu s restaurací Parque Ribeira Primeira. Zde si předem (telefonicky) můžete objednat vlastnoruční výlov pstruhů ( 5 Eur), které vám na místě připraví na grilu (Menu 15 EUR). Všem se podaří úlovek, protože místní sádky jsou plné. Pro děti je to zážitek a pro vás gastronomický.

Zajímavá květena na Madeiře