Ponta Delgada + São Jorche

Ponta Delgada + São Jorche

Když pokračujete po ER101 ze São Vicente na východ, užijete si spoustu nádherných vyhlídek. Hned na začátku poklidného městečka Ponta Delgada vychutnejte vyhlídku  Miradouro Ponta Delgada.
V Ponta Delgada stojí za shlédnutí zajímavý farní kostel Igreja do Senhor Bom Jesus (Church of the Good Lord Jesus), který prošel řadou přestaveb, ale 12. července 1908 vyhořel. Dnešní vzhled kostela je z roku 1910. V kostele se již od roku 1577 koná vždy první neděli v září náboženská slavnost a pouť.

První osadníci se zde objevili již po roku 1466. Nyní se většina obyvatel živí rybolovem a zemědělstvím. Zdejší úrodná půda produkuje ovoce, zeleninu a víno.
V minulosti to byla i cukrová třtina dodávaná lihovarům a cukrovarům, jejíž pěstování vytlačila levnější jihoamerická třtina .

V Casa de Campo do Arco de São Jorge zase můžete obdivovat staré kamenné domky.
V tomto malém městečku Arco de Sao Jorge  je opět otevřená malá vinotéka či Museu do Vinho e da Vinha s ochutnávkou madeirského vína značky Miles. Více z historie vína: https://www.milesmadeira.com/. Připravují zde i koktejly.

Před Sao Jorche si nenechte ujít krásnou vyhlídku Miradouro de São Cristovão.
Pohled na útesy si můžete vychutnat i z vyhlídkové Restaurante São Cristóvão.

Na konci města je hodně navštěvovaná Piscina de Ponta Delgada, což je přírodní koupaliště. Bývají zde ale často vlny, takže to zcela na koupání ideální není.

Pokračujeme stále po ER101. V zatáčce před městem São Jorge před hotelem Cabanas Sao Jorge Village se zastavte na vyhlídce Miradouro da Beira da Quinta.

Pokud odbočíte před městem São Jorge vpravo , zabloudíte do blízkosti méně navštěvované , ale krásné Levady do Rei (PR18). Nenáročná trasa vede  po vrstevnici hustou vegetací , kde se střídají eukalipty ,vavříny a kapradiny. Levada je zakončená křišťálově  čistou tůní a prochází se vodopádem (záleží na průtoku vody). Časová náročnost tam a zpět je 3-4h podle tempa. ( Více viz Levady: Levada do Rei).

V blízkosti navštivte i starý mlýn- Moinho a Água de São Jorge.

São Jorge je oblast nejen s krásnými výhledy, ale i možnost příjemných treků.
My směřujeme k pěší procházce k restauraci Cabo Aéreo Cafe, zde necháme auto a nastupujeme na trasu kolem Ruínas de São Jorge (kamenné zbytky cukrovaru) až k Ponta de Sao Jorche . Žel nedostaneme se až na konec, protože je průchod uzavřen a je velmi nebezpečné to procházet. I tak je to příjemná procházka .
V restauraci Cabo Aéreo Cafe si na úvod dáme malé občerstvení a kocháme se krásnou vyhlídkou Miradouro do Cabo Aéreo .

V blízkosti se nachází znovu otevřený Complexo Balnear do Calhau de S. Jorge
se dvěmi přírodními bezplatnými bazény pro zákazníky, mořem a bazénem v ústí řeky i s barem a restaurací Restaurante Calhau de São Jorge vedle.

Mezi výjimečné přírodní úkazy patří také poutní místo s malou kapličkou pod padajícím balvanem Nossa Senhora da Pedra vlevo od Ponta de São Jorge (prudký sestup!).