Achadas da Cruz

Achadas da Cruz

Výlet na Ponta do Pargo se nechá spojit ještě s Achadas da Cruz, kde se určitě svezte trochu adrenalinovou lanovkou na divokém západním pobřeží. Z Ponta do Pargo se jede 20 minut směr na Porto Moniz dnes ještě klikatou silnicí lemovanou eucalypty. ( Nově bude otevřená rychlostní silnice do Porto Moniz).
Jedná se o lanovku, kterou si vesnička Achadas da Cruz na západním pobřeží ostrova nechala vybudovat jako spojnici mezi obydlím vesničanů na kopci a obdělávanými políčky pod kopcem u oceánu. Zpáteční jízdenka stojí 3 € /os. a cesta trvá 5 minut. Převýšení je cca 500m. Střídají se zde jen 2 kabinky pro 4 osoby,  které se kyvadlově střídají mezi horním a dolním koncem lanovky. Zažijete krásné výhledy a na pobřeží vás čeká příjemná procházka kolem pobřeží, kterou projdete cca za půl hodiny. Dolů se nechá sejít i pěšky.

Od stanice lanovky vede 4,5 km stezka: Vereda do Calhau.

Všude cestou jsou možnosti vycházek. Cca 3 km za Achada da Cruz zpět směr na Ponta do Pargo lze nastoupit na levadu Mojnho. Pokud již nepokračujete dál na sever a vracíte se, 5 km za Ponta do Pargo, za tunelem Faja da Ovelja jsou dvě nově upravená parkoviště nad kruhovým objezdem. Horní parkoviště má 2 krby na grilování a WC.

Z dolního parkoviště vedou dvě levady. Jedna spodní je směr Prazeres a druhá je součást levady Nova směr Ponta do Pargo. Zde zažijete nejen krásnou přírodu, ale i úžasný klid. My jsme šli kousek levady směr Ponta do Pargo. Všude kolem to voní jasmínem díky této rostlině: