Autobusová doprava na Madeiře

Autobusová doprava na Madeiře

Autobusové spoje zde fungují celkem dobře, ale přesto se s nimi všude nedostanete a hlavně si vždy musíte překontrolovat, zda se ještě týž den dostanete zpět.
Při plánování cesty je důležité si nejprve zkontrolovat, jaká společnost daným směrem jezdí. Od toho se odvíjejí jízdní řády. Počítejte s tím, že cesta může zabrat mnohem více času, než říká váš odhad, když se díváte na mapu a sledujete, kolik kilometrů to je!
Např. cesta z centra na Monte může zastávkovým autobusem č.21 trvat i 1 hod.

Autobusy MHD

www.horariosdofunchal.pt
ŽLUTÉ  - nejčastější spoje pro centrum Funchalu jsou č.1 ,2 a 4.
http://www.horariosdofunchal.pt/mobile/tarifarios.php?lang=en

Nejbližší zastávka v centru je na hlavní třídě u promenády před bílou pevností Palacio St. Lourenço.

Odtud kromě č. 01,02,04 odjíždí i č. 9,24,61,62.
Na druhé straně u baru se špičatou střechou stojí autobus č. 31,31A - s nimi se dostanete do Jardim Botanico a teleférico J.Botanico. Další jsou pak čísla 32,34,40, 42, 27+28,19+26+33.
Autobusy MHD jezdí ve Funchalu a do blízkého okolí (např. Palheiro Ferreiro-č.36 z nádraží za lanovkou). Jsou vždy žluté, nebo oranžové a mívají i turistickou variantu, kde se dá sedět ve druhém patře na střeše= turistický vyhlídkový autobus.
Zastávek je hodně, jsou označeny nápisem paragem a u většiny z nich se dají koupit jízdenky. Ty vám také prodá na požádání řidič autobusu, kterému stačí říct, kam jedete. Tady bývá ale jízdenka dražší. Jednosměrný lístek vás vyjde na 1,95 EUR ( s Giro kartou 1.30)- tarif viz níže.
Např. z centra nad parkem Sv.Kateřiny můžete nastoupit na č:

Jízdenky nejsou omezeny časem, pouze zónou. Na zastávkách jsou jízdní řády i časový ukazatel, kdy autobus vyjíždí ze základní stanice!

GIRO nabíjecí karta

Pro město a nejbližší okolí doporučuji koupit nabíjecí kartu GIRO
Giro je pro všechny městské linky a platnost karty je neomezená. Kartu GIRO lze dobíjet, nebo ji vrátit a dostat 0,50 € kauci.
každé další nabití : 1,35 €.
nabití 10 - 31 jízd :  1,25  €
celodenní jízdenka na všechny linky MHD : 4,50 €
Jednotlivé lístky u řidiče stojí 1,95 € a dětský 0,70 €
Děti do 6 let mají autobus zdarma.
Informace o jízdném Horários do Funchal

Pozor GIRO nelze využít pro více osob najednou a není přestupní!
Tzn. pokud byste chtěli 2x hned za sebou (třeba i pro dítě či manžela) přiložit ke snímači, nepůjde vám to. Půjčit ale kartu někomu jinému můžete.

Kde koupit kartu na autobus - GIRO

Když půjdete po promenádě k lanovce k autobusovému nádraží (Av. Do Mar) narazíte na stánek s nápisem HORÁRIOS, kde prodávají GIRO kartu na autobus (Pinga-Funchal: 8.30-18.30 hod)- odtud také odjíždějí spoje : 7,29,36- Palheiro Ferreiro, 37,38,39,47 a 49 .
Kanceláře , kde můžete koupit Giro kartu bývají i v obchodních domech- v centru v Marina Shopping naproti městskému parku- (otevřeno po-so 10-21 hod.)
a Anadia Shopping naproti tržnici ( 8.30-19 hod., o svátcích i o víkendu zavřeno) . Také tuto službu poskytují některé prodejny tabáku i bary (např. nad parkem Sv.Kateřiny za pekárnou, také bar pod OC Plaza Madeira). Většinou mají venku vlaječku s GIRO. V nejvyšší sezoně jsou otevřeny i stánky u promenády před přístavem naproti bílé pevnosti s nápisem Horários:

Pokud chcete, aby vám autobus zastavil, musíte na řidiče mávnout.
Nástup je vždy předními dveřmi.
Když chcete vystoupit, musíte před zastávkou zazvonit.

Žel, některé autobusy, hlavně mimo centra Funchalu, nejsou bezbariérové, takže
s kočárky zde neuspějete. Prostor na kočárek je u městských linek. Je lepší se domluvit předem s řidičem.

GIRO BUS - nově!!
Od června 2023 byla spuštěna nová aplikace pro usnadnění používání MHD od Horários do Funchal "GiroBus", která se zaměřuje na modernější a komplexnější řešení oproti staré verzi "HF Bus". Uživatelé si mohou stáhnout aplikaci zdarma pro mobilní zařízení Android a iOS.
https://moovitapp.com/index/pt/transportes_públicos-Giro_Bus_ticket_office_sales_point-Funchal-site_41725080-3481

3 zóny pro městský okruh

Funchal je rozdělen do tří zón, tří soustředných polokruhů.
První zóna Lido je kolem přístavu a centra města až k pláži Formosa, cena 1,30 €
Druhá zóna Botanická a Orchidejová zahrada sahá k vrcholu Monte, cena 1,90 €.
Třetí zóna Monte  1,90 €.
Čím vzdálenější zóna, tím dražší lístek .
Pozor! Časy uvedené na jízdním řádu, jsou časy odjezdu od výchozího stanoviště !! Takže musíte čekat a odhadnout příjezd. Na Madeiře musíte být trpěliví.

Jako všude v Evropě, zdražuje se i na Madeiře, takže ceny berte jako orientační.

Linky, které jezdí mimo centrum, většinou odjíždějí z hlavního autobusového nástupiště, které je u nábřeží před stanicí lanovky. ( R.José da Silva)
Za jednu cestu hromadnou dopravou zaplatíte cca 2,20 €. (kromě MHD)
Měsíční jízdenka : 47€
Lístky se kupují u řidiče. Jen řekněte, kam chcete jet.

Centrální autobusové nádraží ve Funchalu neexistuje. Autobusy odjíždějí většinou z blízkosti pobřežní silnice Avenida do Mar e das Comunidades Madeirenses poblíž přístavu, kde mají svá odjezdová místa jednotlivé společnosti meziměstské dopravy i autobusové linky po Funchalu. Prakticky celá oblast od pevnosti São Lourenço až k lanovce na Monte je posetá zastávkami a terminály níže uvedených společností.

Na Madeiře operují čtyři společnosti, které si ostrov rozdělily :

Horários do Funchal

Horarios do Funchal mapa pro centrum - www.horariosdofunchal.pt
Autobusy pro vzdálenější místa odjíždějí z nádraží za lanovkou.
Jsou většinou žluté jako městské autobusy.
Na Monte se dostanete s linkou 20 a 21. Nástup je na třídě R 31 Janeiro.
Společnost Horarios provozuje autobusovou dopravu jednak po Funchalu = městské spoje a pak pravidelné spoje zejména na sever od Funchalu. Jezdí například do Curral das Freiras (81), Ribeiro Frio, Faial, Camacha, Santana nebo Monte.
Pokud máte zájem zajet si do Porto Moniz, můžete využít jejich nabídky vyhlídkové jízdy z Funchalu do Porto Moniz a zpět s řadou deseti-minutových přestávek na vyhlídkách za 12 €.

EACL

Autobusová společnost zajišťuje zejména okrajové spoje mezi Caniço a Funchalem. S autobusem č. 155 se dostanete do Caniço města a Caniço do Baixo (jede i expresní). Jedná se o linku Ponta da Oliveira-Funchal, která je hojně využívaná turisty. Zastávka je na nádraží u lanovky.
Jízdní řád

SAM

autobusy se zelenými pruhy -Sociedade de Automóveis da Madeira - www.sam.pt
Tato společnost se zaměřuje na východní část ostrova Madeira, Aerobus zajišťuje i spoj na  letiště za 6 € . https://www.sam.pt/en/aerobus-information.html
Dále jezdí do Caniço, Machica, Canicalu, Santa Cruz, Porto da Cruz nebo do Portely.
Mapa spojů a jízdní řád:

Rodoeste

RODOESTE – Transportes Rodoviários da Madeira jsou většinou autobusy s červenými pruhy.
Autobusy této společnosti vás dovezou na západní část ostrova, jako například do následujících míst: Camara de Lobos (21), Gabo Girao, Ribeira Brava, Pontal do Sol, Calheta, Jardim do Mar, Sao Vicente, Porto Moniz, Encumeada, Serra de Água,Ponta do Pargo nebo Seixal.
Střed a malé vesničky na východě obsluhuje “courák”, který sice zastavuje v každé vesničce, ale zato vás proveze místy, kam byste si možná netroufli ani autem 4×4. Počítejte s tím, že tato cesta je samá zatáčka.

Plánování trasy

Optimální spojení vám pomůže nalézt např. aplikace rome2rio.com, která většinou funguje všude na světě včetně Madeiry. Bere v úvahu různé autobusové společnosti a hledá optimální trasu.
Jako další variantu doporučuji navštívit na ostrově některé z turistických infocenter, kde by měli mít jízdní řády autobusů (Madeira – Guia de autocarros) k zakoupení za drobný poplatek. Jízdní řád nabízí přehlednou mapku míst, kam se dostanete místními linkami. Jak už jsem ale upozornila, uvádí se jen čas odjezdu z první zastávky a celkovou dobu trvání trasy do zastávky poslední. Pro nás turisty je to tedy někdy těžké odhadnout, jak dlouho vlastně na zastávce budeme čekat. Proto je někdy lepší zeptat se místních.