Caniço de Baixo

Caniço de Baixo

Tato přímořská vesnice plná hotelů stojí za polodenní až celodenní výlet.
V podstatě se jedná o výlet na pláž Reis Magos Beach. Byla zde v roce 2021 zrekonstruovaná promenáda a rozšířená místa pro opalování- hlavně u hotelu Four Views Oasis, kam z Funchalu dojedete autobusem č 155 (zastávka u lanovky) . Autobus jezdí zastávkový přes Caniço město nebo zrychlený (Expres linka) jen do Caniço de Baixo. Je hlavně využívaná turisty.

Pokud jedete autem, odbočte nejprve do Garajau Estr.do Garajau, která přechází prudce vpravo na Estr.Do Christo Rei až k pobřeží ke Cristo Rei (socha Krista).
Cristo Rei (socha Krista).

Socha Krista zde byla instalována roku 1927 a její stavbu financovala jedna místní zámožná rodina. Socha má ochraňovat rybáře, v noci je osvětlená a pro pobřežní plavbu má orientační význam jako maják.
Socha stojí 180 m nad hladinou oceánu a hledí na oceán, tedy v tomto místě směrem na jih. Její výška činí 20 m. Údajně byla inspirací k podobným sochám v Rio de Janeiro (až v roce 1931) a v Lisabonu. Je zde krásný západ slunce.
Pár metrů od sochy je umístěna restaurace a horní stanice lanové dráhy vozící turisty dolů na pobřeží k pláži Praia do Garajau (oblázková) -  je to klidná pláž, kde nebývá mnoho lidí a podél skály a oceánu vede chodník s krásnými výhledy (pozor na vlny !!) Je zde i sprcha a posezení v restauraci .

Pokud nepoužijete lanovku (za 2 Eura) je možné po klikatých cestách sejít až k pláži (lze i sjet autem).
V městečku Garajau naproti hotelu Dom Pedro Garajau je dobrý bar na pivo a Ponchu .
Pak se vrátíte na hlavní silnici a pokračujete do Caniço. Odtud lze dojít pěšky až do Caniço de Baixo, tedy k pláži. Zde se projděte po pobřežní promenádě až za hotel Four Views Oasis na Praia dos Reis Magos .

Je to veřejné přírodní koupaliště a oblázková pláž opět se zázemím. Parkování je nad hotely. Dolů sejdete po schodech nebo procházkou kolem hotelu Four Views Oasis.
Pláž je součástí Mořské rezervace  Reserva Natural Garajau (rezervace se táhne 7 km od mysu Ponta de Garajau) zasahuje asi 500m do moře a do hloubky až 120 metrů. Je zde zřízena základna pro potápění a můžete zde spatřit ryby velké až 1,5m a pozorovat pestrý
podmořský život až do hloubky 35m. Profesionální instruktoři z potápěčského centra Madeira Diving Center se vám budou plně věnovat .
Posedět si můžete ve 2 restauracích s výhledem na oceán.
Když si dáte rajčatovo-cibulovou polévku + Bolo do Caco, máte dobrý oběd. I zde se změnil personal a stalo se nám poprvé, že jsme si řekli o sklenici vody (Capo de aqua) a oni nám ji naúčtovali !
Pro labužníky steaku i ryb doporučuji ale Grilrestaurant A Traineira .

Při zpáteční cestě jděte až na konec promenády na druhou stranu od pláže a pár schody nahoru se dostanete na Rua Dom Francisco Santana, kde vedle krámku se suvenýry dělají výborné steaky na lávovém kameni (doporučuji). Je možné si ale dát tzv. Tapas, což je nabídka dne (např. různé druhy ryby a mořských plodů ).
Pokud byste měli čas, je možné navštívit samotné městečko Caniço- tedy horní. Z Caniço do Baixu lze dojít zkratkou- stále vzhůru po pěšině.
V centru jsou opět prolézačky pro děti před kostelem, a několik dobrých restaurací. Když se dáte vzhůru kolem kostela vpravo, dojdete k většímu supermarketu Continente. Hned za kostelem vpravo je známé řeznictví Talho Do Canico .  Není to však řeznictví ledajaké. Od pátku odpoledne do neděle si zakoupíte maso na Espetadu (připraví vám ho na kovové pruty a ochutí solí a česnekem) , k tomu si objednáte vína kolik chcete a chléb a sami si za rohem maso grilujete na otevřeném ohni. Nebojte se, vždy je tam osoba, která neznalým turistům pomůže s opékáním a řekne, kdy je třeba maso již z ohně stáhnout. Zavěsíte na stole a už si jen pochutnáváte s místními na madeirské specialitě. Je to nevšední zážitek. Kvalita masa spíš záleží na tom, jaké si maso sami koupíte. Místní si vybírají raději prorostlé, které je šťavnatější, ale turistům většinou dají libové. Každopádně vám to přijde mnohem laciněji než v restauraci.
Canico je také známé svými častými festami a katolickými svátky. Např. Festa Cebola (cibulová) i s průvodem, vinné slavnosti na podzim, které jsou na různých místech Madeiry, každé městečko v jinou dobu.Vše se odehrává kolem místního kostela Igreja Paroquial de Santo Antão. Významné pobožnosti se vysílají i ven reproduktorem, což někoho až může rušit (pokud jste zde ubytováni).
Ještě než dojdete k Supermarketu minete rohový bar (R.Joao Paulo). Pokud bude otevřený, zastavte se na Ponchu či pivo.
Když se dáte pod náměstím dolů (pod menším supermarketem) naproti hřišti pro děti stojí známý hotel Quinta Splendida s úžasnou botanickou zahradou. Za cca 2 Eur vám udělají i prohlídku nepřeberného množství rostlin, nebo si zahradu projděte opatrně sami.

Pokud máte děti, můžete se vracet směrem na Garajau, kde byl otevřený velký dětský park.