Curral das Freiras - Údolí jeptišek

Curral das Freiras - Údolí jeptišek

I na tento výlet nemusíte použít auto. Do Curral das Freiras , v překladu Údolí (Útočiště) jeptišek, se dostanete i autobusem z Funchalu č. 81.
Údolí jeptišek je tajemná horská vesnice v nadmořské výšce 500 až 700 m . Je položená v hlubokém sopečném kotli a obehnána prstencem horských štítů. Pokud jste byli již na vrcholu Pico do Arieiro mohli jste v údolí malou část vesničky vidět. Dnes již zde žije cca 1 600 stálých obyvatel.
Sama jízda klikatou a úzkou silnicí je dost adrenalinový zážitek. Každopádně vyražte hned ráno. Jednak kvůli spojení a jednak kvůli počasí, které se může odpoledne zhoršit.
Pokud jedete autem, jeďte opatrně, protože pokud se v zatáčce potkáte s autobusem, budete muset i couvat. Z Funchalu jeďte po ER 107 směr Miradouro Pico dos Barcelos přes Santo António a tam již uvidíte ukazatel.

Vesnici založily řeholnice z kláštera Svaté Kláry (Convento de Santa Clara), které odešly v 16. století z Funchalu kvůli častým útokům francouzských pirátů. Až do 60. let 20. století neměla vesnice žádné silniční spojení s civilizací a jedinou přístupovou cestou do ní tehdy byla pěší stezka přes horský průsmyk Eira do Serrado. Dnes jsou již  vesnice propojeny tunelem. V okolí vesnice se dodnes nacházejí smíšené lesy, částečně tvořené jedlými kaštany, které zde nechaly vysazovat jeptišky z kláštera. Později vesnice proslula výrobou výborných likérů a specialitami z jedlých kaštanů. Tyto speciality můžete ochutnat přímo ve vesnici. První listopadový den se zde pořádají i kaštanové slavnosti. Klášter samotný v dnešní době již neexistuje, zůstal zde pouze kostel, fara a kouzelný hřbitov.

Před tunelem se dejte nejprve na Miradouro Eira do Serrado (jezdí sem i autobus). Po krátké procházce se vám otevře úchvatný výhled do údolí. Ještě nedávno byla vidět ohořelá torza stromů po velkém požáru v roce 2011 (založen úmyslně !) Je až neuvěřitelné, jak se příroda brzy vzpamatovala. Dechberoucí je pohled na majestátní hory kolem vás. Vlevo si všimněte úzké silničky, po které ještě nedávno jezdil autobus. V místním hotelu se můžete občerstvit v restauraci s prodejem suvenýrů. Zpět se musíte vrátit k tunelu, pokud chcete jet do vesničky.

Pro pěší od parkoviště po úbočí hory vede strmá pěšina vedoucí do údolí a tou cca po 1 hod. sejdete do městečka - chce to pevnější obuv .

Ve městě můžete navštívit i malé muzeum a dozvědět se více o pěstování kaštanů- Chestnut museum. Úchvatný je i malý hřbitov s kostelem.

Pokud za tunelem sjíždíte již do vesnice a před restaurací La Perla nesjedete do centra, nýbrž se dáte doprava směr Pico Furao, projedete dva staré tunely a vlevo na Faja Escura se dostanete  k Restaurante O Lagar. Od ní je kousek na vyhlídku Miradouro da Fajä Negra pod vrcholem Pico Grande. Mimochodem v té peci u restaurace vám připraví Espetadu, jakou budete chtít (hovězí i kuřecí). Lépe je si ji objednat na určitou hodinu, ale v sezóně jsou na hosty stále připraveni. Pozor jen ve čtvrtek mají zavřeno! Zde si můžete zakoupit i místní výrobky či ovoce. Až sem jezdí linka 81.
Od této restaurace se můžete projít vzhůru po turistické trase na vyhlídku . Zpět se musíte vrátit stejnou trasou a odjet již rychlejší silnicí tunelem zpět do Funchalu.
Pokud narazíte na zavřenou restauraci O Lagar, mohu doporučit i dobrou Espetadu i v nedaleké restauraci Pinto's když jedete zpět.

Místní říčka zde vytvořila přírodní bazén Poco dos Chefes, který v létě poskytoval příjemné ochlazení. Od místních mám informaci, že tam byly sesuvy a již to není tak idilické. (Možná, že nás jen chtěli odlákat...?).

Místní levada Do Curral byla v r.2010 narušena, takže je uzavřená.
Z Curral das Freiras se nechají dělat i túry na Encumeadu nebo až na Pico Ruivo = Vereda do Urzal PR2 ( ofic.je však nyní také uzavřená). Není to lehký výstup, takže musíte být dobře připraveni.
Nově je otevřená stezka Terra Chá, která se nachází ve farnosti Curral das Freiras. Začíná na Estrada da Terra Chá a končí u Vereda da Terra Chá (na Paul da Serra).