Encumeada

Encumeada

Horské sedlo Encumeada je jedno z kouzelných míst Madeiry. Leží v nadmořské výšce 1 007 m. Nalézá se přibližně v samotném středu ostrova. Prochází tudy silnice, která z města Ribeira Brava na jižním pobřeží stoupá z nulové nadmořské výšky a pak ze sedla opět klesá k hladině Atlantiku do městečka São Vicente na severním pobřeží. Přes Encumeadu pojedete, pokud míříte na náhorní plošinu Paúl da Serra, odkud vede spousta tras kolem levad.
Nejprve se dáte silnicí VE4 a odbočíte na silnici ER228. Jinak vjedete do dlouhého tunelu !
Ale pozor, silnice z Encumeady ER110 směr Bica da Cana bývá v zimě často zavřená. Pokud chcete pokračovat na Paúl da Serra ,zkuste si raději předem situaci ověřit na informacích. Jinak vás čeká cesta zpět nebo změňte plány a jeďte rovnou na sever. Další trasa na Paúl da Serra vede až z města Ponta du Sol.
Pozor!! Silnice z Encumeády na Paúl da Serra je aktuálně zavřená kvůli velkým sesuvům půdy. Na Paúl da Serra musíte tedy jet od jihu přes Ponta do Sol !!
Celá trasa na Encumeadu je jedna velká vyhlídka. Hlavně na jaře a v létě je to projížďka nádherně rozkvetlou přírodou i starými ručně tesanými tunely.

Příjemná zastávka je u Miradouro do Pico da Murta- což je špičatá hora. I zde je možné si udělat procházku.

Cestou minete hotel Estalagem Encumeada, ve kterém hledají ubytování opravdoví příznivci turistiky. Všude kolem je jen příroda , krásné vyhlídky a pěší trasy.

Vyhlídka Encumeada je cílem téměř všech zájezdů při Východním okruhu. Kromě pěkné vyhlídky je zde též příjemná hospůdka, obchod se suvenýry a východisko několika turistických tras lehkých jako je Levada da Serra d'Agua,
Levada PR22 Chao dos Louros Hiking Trail ,ale i obtížných. Např. náročný trek po hřebeni hor cca 15 km- PR1.3 Vereda da Encumeada, který nabízí nezapomenutelnou přírodu a nádherné přírodní scenérie.