Faial

Faial

Faial je farnost v madeirské obci Santana. Je to typická zemědělská vesnice, která skýtá hezké výhledy na terasovitá políčka severovýchodního pobřeží. Faial je známý především nádhernou vyhlídkou s několika děly  - Miradouro do Fortim do Faial , což je vyhlídka na protější Orlí skálu-(Eagle Roc ) Penha de Ágia s výškou 589 m. V 17.století sloužilo toto místo k obraně Madeiry před útočníky. Žel, nyní je tato vyhlídka zavřená a místo neupravené. Když však sejdete po cestě pod vyhlídkou, nebudete o krásný výhled ochuzeni.

Cestou ze Santany se jistě zastavíte u Miradouro do Curtado.  Tuto vyhlídku na úchvatné zálivy a východní cíp ostrova si nenechají ujít ani autobusové zájezdy. Je to přímo u silnice, tak je třeba dávat pozor na auta.

Pokud jste fotografové a milovníci východu slunce a chcete mít ty nejlepší snímky, spojte vyhlídku Miradouro do Fortim do Faial s Miradouro do Guindaste - za kruhovým objezdem směr Guindaste. Ze dvou vyhlídek se vám naskytne úchvatný pohled na osvětlené strmé útesy. Na místě je i bezplatné parkoviště a nově vystavěná vyhlídka s proskleným dnem.

Vede tudy i turistická trasa Penha de Águia , avšak strmě nahoru a dolů a je bez značení, ale výhledy jsou úžasné. Střídá se různý terén- nejprve kamenitá cesta, potom příroda s kapradinami a vavříny a nakonec les s eucalypty. Nechoďte tuto trasu v mokrém počasí.
Na Madeiře však najdete i lepší trasy.
Do Faialu lze dojet i autobusem SAM 53 z Funchalu.

Lze navštívit okruh pro motokáry (otevřeno do 18 hod.) a zajet se vykoupat do Complexo Balnear da Foz, kde je přírodní bazén a kamenitá pláž Praia do Faial chráněná vlnolamy s krásnou skálou v pozadí a tenisový kurt .

Když nejsou moc velké vlny, je zde příjemné koupání, protože bazén je chráněný vlnolamy. Pozor ale koupání je na vlastní nebezpečí. V blízkosti je i dětské hřiště
s prolézačkami.
Zažijete zde ale příjemný relax jen pozorováním pobřeží s tříštícími se vlnami o skály.
Na druhém konci je malá pláž Praia da Maiata. Sjezd po R.Caminho da Maiata.