Klasická stolní vína

Klasická stolní vína

Kromě vína Madeira lze na Madeiře ochutnat i spoustu značek klasických vín od více než 12 výrobců. Patří sem dva výrobci tradičních certifikovaných madeirských vín, kteří provozují vlastní zařízení. Zbývajících 10 výrobců využívá k výrobě vín společné prostory.
Jedna ze známých oblastí, kde je spousta vinic, je např. pod útesem Gabo Girao.

Každá oblast má svou značku. Vždy se jedná o malé objemy, takže u nás je těžko ochutnáte.
My jsme např. navštívili soukromou vinotéku Quinta do Barbusano blízko São Vicente .

Toto vinařství bylo otevřeno v roce 1999 . Majitelé místní vinice nám dali ochutnat 5 druhů vín zn. Barbusano:
Barbusano červené se vyrábí z hroznů Aragonês, Touriga Nacional a Merlot.
Rose from Barbusano je odrůda vyráběná výhradně z hroznů Touriga Nacional. Bílá odrůda Barbusano se vyrábí výhradně z hroznů Verdelho.
Madeirská stolní vína Barbusano patří k nejlepším dostupným a jejich popularita roste a lze je nalézt na několika vinných lístcích restaurací a jako ostatní madeirská vína, i na vinných slavnostech.

Zde jsme si mohli prohlédnout také jejich vinici, odkud je nádherný výhled na hory a na kostelík Capelinha de Nossa Senhora de Fátima tyčící se vysoko nad městem. Můžete si tam udělat i procházku při cestě zpět. Ochutnávku vín je třeba ale předem objednat (cena ochutnávky s výkladem 15 EUR).

Výborná madeirská stolní vína lze ochutnat hlavně při vinných slavnostech, které se každoročně konají v září téměř v každém městě. Velké slavnosti Vinobraní jsou např. v Esreito Camara de Lobos ( jezdí sem autobus). Na programu je slavnostní průvod a nechybí samozřejmě jídlo a pití, hlavně dobré víno. Pokud se vám poštěstí, jsou místa, kde vám nalijí víno z původních měchů.

S těmito značkami stolních vín se setkáte na Madeiře. V odkaze je jejich popis.
Barbusano, Atlantis ,  Cabeço da Queimada , Casa da Vinha ,  Colombo , Enxurros , Palmeira e Voltas ,  Pedra de Fogo ,  Ponta do Tristoa, Quinta do Moledo , Quinta do Ribiera ,  Reis da Cunha ,  Seiçal , Terras do Avo, Torcaz ,  Xavelha

Víno Terras do Avo Pai 80', sklizeň 2016 získalo v roce 2023 zlatou medaili v největší světové soutěži vín v belgickém Bruselu. Jedná se o sekt a skládá se z odrůdy 89% Verdelho a 11% Sercial. Obsah alkoholu je 12%. Výrobce Duarte Caldeira&Filhos - Seixal Wines.

Všude i v supermarketu zakoupíte i kvalitní portugalská vína a za dobré ceny.