Květinové slavnosti - (flower festival)

Květinové slavnosti - (flower festival)

Květinové slavnosti na Madeiře patří k největším svátkům jara. Většinou začínají koncem dubna a nově trvají téměř do konce května včetně výstavy veteránů.
Turisté i místní jsou svědky přehlídky nádherných živých květů, až si mnozí říkají, není to škoda? Toto je ale již madeirská tradice a podílí se na té kráse všichni pěstitelé ostrova. Nejedná se jen o pestrobarevný průvod opěvující příchod jara, ale i o výstavu květin a přehlídku  květinových koberců. Výstavu květin můžete navštívit v centru Funchalu na náměstí Placa Central, mimo jiné i na Avenida Arriaga, kde vystavují obětaví pěstitelé a v různých kategoriích je hodnotí specializovaná porota.
Jsou k vidění po celý festival a stále je obnovují čerstvými květinami.

Samozřejmě nejkrásnější je přehlídka alegorických vozů nazdobených čerstvými květy.  Včele průvodu jedou květinami vyzdobené alegorické vozy, mezi nimiž předvádějí své choreografie za zvuku veselých písní dospělí i děti. Je to i přehlídka honosných kostýmů v pestrých květinových barvách .
Od roku 1979 je součástí květinových slavností průvod dětí v doprovodu rodičů, během kterého každé dítě umístí jako symbol naděje jednu květinu na tzv. „Zeď naděje – Wall of Hope“ ve Funchalu. Jde o symbolické volání po globálním míru. Pohled na tisíce dětí sestavujících zeď z rozkvetlých květin je nezapomenutelným zážitkem.

Program:
Vystoupení „květinových skupin“ – 6., 13. a 14. 5. (skupiny se účastní i alegorického květinového průvodu 30. 4. v Monte)
Květinové koncerty – 11. až 14. 5. (koncerty na symbolických místech ostrova)
Květinová kolekce – 13. a 14. 5. (lokální móda inspirovaná květinami)
Květinové instalace – 18. až 21. 5. na Avenida Sá Carneiro (umění spojující typické prvky madeirské tradice a kultury)
Návrat klasických automobilů – 20. a 21. 5. v Praça do Povo (přehlídka klasických vozidel)