Caminho do Pinaculo e Folhadal

Caminho do Pinaculo e Folhadal

Caminho do Pinaculo e Folhadal - PR17 je obtížnější levada, na které si užijete krásné přírody a vyhlídek na Sao Vicente, při krásném počasí i v pozadí vrcholy Pico Aireiro. Užijete si i tunelů. Trek není vhodný při vlhkém počasí.

Tato trasa začíná u regionální dálnice E.R.110 na cestě do Paul da Serry z Encumeady a vede do oblastí Bica da Cana, Casa do Caramujo a Folhadal a končí u regionální silnice E.R.228 na křižovatce Encumeada.

15-ti km trasa patří k obtížnějším, místy bez jištění, doba trvání cca 6 hodin. Vede vlastně po levadach Serra a Norte mezi nadmořskými výškami 1 000 a 1 600 metrů. Opět procházíte krásnou přírodou Laurisilva a nechybí ani krásné výhledy na údolí São Vicente a tunely vytesané do skály. Nejdelší, na který potřebujete baterku je 600m dlouhý. Na vrcholu stezky v Pináculo, budete mít výhled na nádhernou krajinu údolí Ribeira Brava v pozadí a na centrální pohoří, kde vynikají dva z nejvyšších vrcholů ostrova Pico do Areeiro (1817 m) ) a Pico Ruivo (1862 m). Všude kolem rostou endemické rostliny (madeirské orchideje, kanárské blatouchy, chryzantémy i muškáty). Dostanete se do bodu, kde se levada, kterou jste sledovali od začátku, rozdělí na dvě větve. Postupujte po chodníku na straně řeky Levada do Norte, která slouží k napájení vodní elektrárny v Serra d’Água.
Na této trase se nacházejí kaskády a tunely, a když vyjdete z posledního tunelu, dostanete se k Folhadalu, což je název odkazující na množství stromových konvalinek (Clethra arborea), které se zde nacházejí .Tato trasa není vhodná jít v deštivém počasí. Někdy se jde po skále a ta je kluzká také díky padajícím vodopádům.