Levada do Caldeirão Verde

Levada do Caldeirão Verde

Levada do Caldeirão Verde (Zelený kotel)- PR 9 je pro mne jedna z nejhezčích levad vedoucí třetihorním pralesem s tunely a vodopády. Nevýhodou je jen, že se musíte vracet stejnou cestou zpět a tím se vyhýbat protijdoucím osobám. Počítejte cca 2-3 hodiny tam (záleží, jak dlouhou dobu si budete vychutnávat vodopád s jezírkem) a cca 2 hod. zpět. Délka treku 12,4 km.

Cíl Caldeirao Verde je v délce 6,5 km a Caldeirao do Inferno, které navazuje, 8,7 km jeden směr. Na úsek Caldeirão Verde – Caldeirão do Inferno a zpět počítejte s dalšími 2 hodinami, což už je dost náročné.
Počátečním místem celého výletu je nyní již placené parkoviště v parku s názvem Parque Florestal das Queimadas . K němu se dostanete po úzké a poměrně strmě stoupající silnici vedoucí od Santany. Naproti  OC Continente odbočíte vpravo na Queimadas.
Výchozí bod pro levadu Parque Florestal das Queimadas je vhodný i jen pro návštěvu s dětmi díky svému okolí a možnosti procházky po stezce Queimadas. Nově je zde otevřený bar s občerstvením a u parkoviště WC za 0,50 Eur.

Tato krásná, typická  a nejzachovalejší levada protéká v nejvyšší oblasti Santany,
v přírodním parku Queimadas. Prochází se bujnou vegetací vavřínového lesa podél levady z 18. století po úzkých chodnících. Trasa se nechá prodloužit o 2 km až do  Caldeirão do Inferno ( cca tedy 17 km tam i zpět). V některých úsecích se otevírají krásné pohledy na okolní horské terény i na příkré svahy pod vámi (kdo trpí závratěmi, může mít problémy, ale dá se to zvládnout). Čekají vás 2 kratší a 2 delší tunely (nutná je tedy baterka) a na konci se objeví krásný vodopád Caldeirão Verde, u kterého se můžete občerstvit z vlastních zásob a zchladit. Pozor k vodopádu se dostanete ještě cca po 1 km už po Levada Inferno. Někteří turisté se předčasně v tomto bodě otáčí zpět ke svému autu, což je ovšem obrovská škoda. Na levadu Caldeirão do Inferno se potom odbočuje nahoru po delších schodech. Projdete 3 tunely a dostanete se do úzké soutěsky se dvěma vodopády. Jděte ještě dál až k dalším tunelům , kde je rozcestí. Vy jděte vpravo krátkým tunelem a teprve pod vysokou skalní stěnou s jezírkem a vodopádem (pokud je dostatek vody) jste na konci a musíte se stejnou cestou vracet. To je jediné mínus u této levady.

Při zpáteční cestě do Funchalu se zastavte v Santaně a nezapomeňte si dát v restauraci O Colmo maracujový pudink (pudink de Maracuja). Tady je nejlepší.