Levada do Norte

Levada do Norte
Pohled na vinice a pobřeží

Levada do Norte je opět dlouhá levada vedoucí ze severu k jihu. Ne všechny úseky jsou ale schůdné. Někde jsou nebezpečná místa (hlavně po dešti), tudíž je třeba si situaci ověřit. Hezký a celkem jednoduchý je úsek z Cabo Girão do Campanaria. Projdete několik údolí a stále se pohybujete v oblasti vinic na podzim nádherně zbarvených do červena.

Úseky, které lze projít:
Estreito de Camara de Lobos do Quinta Grande (přes 10 km).
Quinta Grande do Boa Morte
Boa Morte do Eira do Murao - dál jsou nebezpečné úseky !
Další přístupné úseky jsou vysoko v horách poblíž sedla Encumeada s uchvacujícími výhledy do okolí.

My jsme se rozhodli pro směr z Quinta Grande (nad Cabo Girão ) do Estreito.
Pokud si levadu chcete zkrátit, nemusíte až na Quinta Grande, odkud se většinou začíná. My jsme odbočili na první sjezd na Cabo Girão doprava a šli jsme úsek směr Estreito cca 4,5 km dlouhý. Na podzim se vinice zbarvují do červena, což umocňuje krásné výhledy na okolní přírodu. I zde jsou však některé úseky bez zábradlí, přesto jsme to prošli i s malým dítětem. Pohledy do údolí na malá políčka a na vzdálené pobřeží stojí za to.
V centru Estreita pod kostelem jsme se výborně najedli v restauraci Espeto de Louro . Je specializovaná na Espetadu, ale my jsme využili samoobslužný bufet za 7,50 EUR/os (do 15 hod). Do Funchalu jsme se vraceli autobusem č.4 v 16.15- dle jízdního řádu. Na zastávku pod kostelem příjezd cca v 16.30 hod. Cena 2,20 /os.

Z Cabo Girao se dostanete k levadě po silnici směrem na východ vedoucí ubytovacím komplexem Village Cabo Girao.
Pod ním je v pravotočivé zatáčce po levé straně vyhlídka, ze které vedou schůdky k levadě Do Facho. Tu budete mít při sestupu jen pár metrů po levé straně. Po ní se vydáte na sever, kde se spojí u tunelu s levadou Do Norte. Podél této levady můžete odtud jít směrem na východ k Estreito de Camara de Lobos nebo projít tunelem a pokračovat podél levady ještě několik kilometrů na západ přes vesnice Quinta Grande, Boa More a Eira do Murao. Dále je trasa již nebezpečná a bez jakéhokoli zabezpečení - můžete shlédnout na YouTube…!

Další úsek cca 6 km dlouhý lze projít z Quinta Grande do Campanaria. Je lepší se na výchozí místo nechat odvézt např. taxíkem.
Začátek je u místní drůbežárny, která zásobuje vajíčky celou Madeiru. Projedete kolem vinic a bývalého sídla společnosti H&Henriques. Nad Cabo Girao odbočíte na úzkou silnici směr Quinta Grande. Zde narazíte na Ovo Girao (drůbežárna) a zde nastoupíte na levadu, kterou budete mít stále po pravé straně. Jdeme tedy proti proudu. Přejdete 3 údolí, kolem bývalého fotbalového hřiště a pak se musíte spustit dolů do Campanario. Pokud jedete autem, odbočte na výjezdu č2 na Quinta Grande a jeďte až do cíle na nové odpočívadlo s grilem Resting Area With Seats And Barbeque . Odtud lze nastoupit na levadu na obě strany, takže na malou procházku ideální. Jinak odtud se nechá dojít až nad Ribeira Brava- sestup (příp. výstup) je ale velmi náročný po schodech.

Doporučuji se zastavit v místní cukrárně a kavárně Buondi Caffè, nebo navštívit Churrascaria La Parreira. Zde si vyberete maso v řeznictví (doporučuji Lombo), ve druhém obchodě výborný salát+ nápoje, vše zaplatíte a naproti je restaurace s krásným výhledem, kam vám vše přinesou a upečou včetně grilovaného ananasu. Vzhledem k tomu, že sem jezdí i skupiny turistů, ceny nejsou lidové.