Levada dos Piornais - městská levada

Levada dos Piornais - městská levada

Levada dos Piornais je městská levada dlouhá 8,5 km, kterou do poloviny zvládne každý. Je celkem dobře značená. Takže pokud nejste mobilní, můžete vyzkoušet.
Nechá se na ni nastoupit na různých místech Funchalu. My jsme začali nad parkem Quinta Magnolia a pod nemocnicí nad ul-Rua dos Ilheus. Jde se stále po vrstevnici mezi zástavbou, ale s krásnými výhledy, kolem banánovníkových políček a ve druhé polovině kolem krásných vinic.  

Po pár kilometrech se dostáváme nad hotelovou zónu a za chvíli jsme u příjemného baru A Casa Da Levada , kde se můžete občerstvit (dělají i dobrou ponchu). Pak pokračujte přes silnici dál a v dálce už vidíte svahy u Camara do Lobos. Levada pokračuje kolem banánovníkových políček.
Pokud nechcete jít celou levadu, můžete sejít průchodem mezi políčky, nebo o kousek dál po ulici Travessa das Pererasa dolů a pokračovat po silnici na pláž Formosa. My pokračujeme dál a přecházíme silnici v místě, kde je autobusová zastávka č.24 - Papagaio Verde. Tady je opět ukazatel na levadu:

Po chvíli se dostáváme na křižovatku, kde je vidět rozestavěná nemocnice, zde se dáváme vlevo dolů kolem Supermercado das Quebradas a zároveň je to bar, kde se naposledy občerstvíme. Odtud je kousek nepříjemné cesty dolů po silnici vpravo bez chodníku (zde jezdí autobus č.3 a 61 Lombada), ale za chvíli nastupujeme po pár schodech opět doprava na levadu.
Pokračujeme opět skrz banánovníková pole (kus je levada pod betonovým chodníkem). Ještě kus je chráněna zábradlím, ale pak začínají úseky bez jištění, což již nedoporučujeme pro děti a lidi trpícími závratěmi. Hluboko pod námi je průmyslová zóna (štěrkovna), ale naproti jsou pole s banánovníky.
Raději se zde dolů moc nedíváme, protože stále musíme dávat pozor na úzký beton, po kterém jdeme podél proudící vody.
Po 100 m již začínají krásné ručně tesané tunely. U některých se musíme sehnout, abychom prošli. Naštěstí zábradlí ještě drží !

Levada stále pokračuje, občas se raději přidržujeme skály, protože pod námi je hloubka a jištění žádné a náhle je před námi železná mříž, která nás nepouští dál.
Vracíme se tedy kousek zpět a po schůdkách a mezi banánovníky scházíme na silnici, která není zrovna příjemná, protože je součástí štěrkovny, takže kolem projíždějí náklaďáky.
Zde je ale možnost nastoupit na autobus č.3 - zastávka Lombada-Pizo, který vás doveze až do centra Funchalu.