Vereda do Fanal

Vereda do Fanal

Vereda do Fanal - PR13- 10,8 km vede oblastí s nejstaršími vavřínovými stromy. Narazíte na ni při cestě z Paúl da Serra do Porto Moniz. Pozor, musíte ale jet po silnici ER209. Pláň s několika velmi starými vavříny vytváří fascinující scenérii obzvláště, když je trochu mlha.

Z Fanalu směrem na Paul da Serra je to převážně mírné stoupání, celá kopcovitá trasa měří 10,8 km. Můžete jít i z druhé strany- začátek poblíž ER209 na náhorní plošině Paul da Serra. V obou směrech je třeba počítat i se schody dolů i nahoru. Pohybujete se ve výšce 1130-1420m. My jsme začínali v tajemném prostředí vavřínového lesa Laurissilva . Tajemný je hlavně, když jsou mlhy, které jsou zde časté. Celá tato oblast je porostlá nejstaršími vavříny ( Ocofea foefens), které pamatují dávnou stoletou minulost . Většina z nich předcházela objevení Madeiry. Od prosince 1999 byla celá oblast zařazena na seznam světového přírodního dědictví UNESCO.

Tato stezka protíná vždy silnici, takže, pokud již nechcete jít až do konce, přerušit ji můžete kdekoli, když narazíte na silnici. Pokud jdete v létě a je krásné počasí, vybavte se dostatkem vody a pokrývkou hlavy. Druhá část, která je blíž Paul da Serra je již porostlá nižším porostem, takže jdete na slunci.