Lodní výlety na Madeiře

Lodní výlety na Madeiře
Replika Kolumbovy lodi Santa Maria de Colombo

Pozorování delfínů, při troše štěstí dokonce i velryb se vám nabízí na Madeiře všude. Můžete si vybrat, zda poplujete replikou lodě St.Maria Krištofa Kolumba, či katamaránem nebo člunem.
Pokud jste na Madeiře déle než týden, určitě doporučuji se vydat na lodní výlet na nedaleký ostrov Porto Santo, který se narozdíl od Madeiry chlubí nádhernou dlouhou písečnou pláží. Ta byla vyhodnocena pláží roku 2022. Madeira s kombinací Porto Santo je totiž výbornou volbou.  

Porto Santo - ostrov

Porto Santo je portugalský ostrov ležící v Atlantském oceánu asi 43 km severovýchodně od ostrova Madeira a je autonomní oblastí Madeiry. Na délku měří 11km a šířka je 6 km.
Ostrov objevili v roku 1418 Portugalci João Gonçalves Zarco, Tristão Vaz Teixeira a Bartolomeu Perestrelo, když je na ostrov jejich lodě zanesla bouře.
Více z historie: https://cs.wikipedia.org/wiki/Porto_Santo
Díky této historii se každoročně na ostrově konají slavnosti Kryštofa Kolumba, kdy na ostrov přijíždí replika lodě Santa Maria a vše se odehrává v původních krojích. Tento svátek si nenechte ujít, pokud jste na Madeiře v září.

Hlavním městem Porto Santo je Vila Baleira s cca 3000 obyvately. Už když připlouváte k ostrovu, všimnete si dominantního špičatého vrcholu Pico do Facho. Měří 516 m .
Porto Santo je velice příjemnou kombinací s ostrovem Madeira, pro svou proslulou
dlouhou písčitou přírodní pláží. Stačí si udělat celodenní výlet, abyste si užili příjemného koupání.
Trajektová výletní loď společnosti Porto Santo Line vyjíždí ráno z Funchalu. Palubní lístky vám sežene delegát, pokud jedete se zájezdem, a nebo si musíte zakoupit přímo v kancelářích Porto Santo Line u centra na Avenida do Mar nebo v hotelové zóně na Estrada Monumental. Doporučuji si objednat i svoz z hotelu k přístavu.
Většina odjezdů je v 08:00 a návrat v 19:00, záleží na sezoně a dni. Plavba trvá cca 2,5 hod. Od roku 2023 usnadňuje spojení nový trajekt, od kterého si všichni slibují zrychlení plavby.
Kompletní info : https://www.portosantoline.pt/
Cena lístku v mimosezoně se pohybuje kolem 50 €, v sezoně je až 60€ . V roce 2020 byly ceny velice příznivé kvůli pandemii. Cenu může ovlivnit i palivový příplatek, což může způsobit, že ceny jsou každý měsíc jiné. Pokud se celý den nechcete jen vyvalovat na pláži, doporučuji si přikoupit hned okružní výlet po ostrově, což zabere cca 3 hodiny a poznáte to hlavní z ostrova. Poznávat ostrov lze i na kole. Na ostrově je mnoho krásných vyhlídek i zákoutí.

Na ostrov je i letecké spojení. Let z Funchalu, který provozuje letecká společnost TAP Portugal, trvá cca 15 min. a za zpáteční letenku zaplatíte od 60 EUR.
Novým plánem je zavedení přímých linek z Evropských měst právě na tento ostrov, kde je zatím vojenské letiště.
Nově:
Německá aerolinka Eurowings Discover začne během letních měsíců létat na, cestovateli mírně opomenutý, ostrov Porto Santo ležící v sousedství populární Madeiry. Z Prahy se na druhý obydlený ostrov Madeirského souostroví dostanete s jedním přestupem ve Frankfurtu – zpáteční letenky na ostrov Porto Santo pořídíte za 3 862 Kč. Lety jsou operovány pouze ve čtvrtek.

Jak už jsem zmínila, ostrov Porto Santo se může na rozdíl od Madeiry pochlubit dlouhou přímo karibskou pláží se světlým pískem- Porto Santo beach. Ta se dělí ještě na menší úseky pláží. Na prozkoumání ostrova vám bohatě stačí tři dny, pokud nejste na ostrově v sezóně, kdy ostatní dny můžete prolenošit na pláži.

Když vystoupíte z trajektu jeďte stále na západ. K pláži se dostanete i procházkou.
Ostrov lze projet okružní silnicí ER233 a ER111. Nezapomeňte ale navštívit západní cíp, kde je nejčastěji fotografovaná pláž na ostrově s nádhernými pískovcovými skálami na pobřeží - Ponta da Calheta - Ilha de Porto Santo s restaurací Restaurante O Calhetas.

Na koupání se vraťte raději na Praia da Fontinha u centra města , kde máte veškeré zázemí (převlékárny,WC, sprcha) .

Ve městě můžete navštívit dům Kryštofa Kolumba- Casa de Cristóvão Colombo, kde se seznámíte se životem slavného mořeplavce. Kostel Igreja Matriz pochází z roku 1430 , zcela přestavěn v roce 1639. Uvnitř spatříte pěkný dřevěný strop a velký, stříbrem zdobený ebenový tabernákl, dar Manuela I.

Pokud se rozhodnete pro okruh, pokračujte po ER111. Za restaurací Panorama lze vystoupat ke kostelíku  Capela de Nossa Senhora da Graça , odkud je pěkný výhled na celou zátoku.
Pokud chcete mít ostrov jako na dlani - hlavně jihozápad ostrova ,popojeďte na vyhlídku Miradouro do Pico Castelo. Je ještě za Pico do Castelo. Zde je i zdroj pitné vody a piknikové zázemí. Pokud jste s dětmi, navštivte Quinta das Palmeiras , kde jsou klece s papoušky a jezírko s ptáky ( labutěmi a pod.).

Když se vrátíte znovu na silnici ER111, můžete si projít pěší túru: PS PR2 Vereda do Pico Castelo . Nezapomeňte s sebou tedy přibalit baterku a připravte se na vodu v tunelu (délka tunelu cca 600m).
Vracíme se zpět už k přístavu, kde nás čeká vyhlídka Miradouro da Portela no Porto Santo a větrné mlýny Moinhos de Vento de Porto Santo .

Další den si udělejte výlet na vyhlídky na jihovýchodním pobřeží jako je Miradouro das Flores, kamenitá pláž s útesy Praia do Zimbralinho - je lepší odpoledne, kdy sem  již svítí slunce. Pak se vydejte na vyhlídku Miradouro do Furado Norte. Na tento malý výlet stačí motorka. Cestou není mnoho příležitostí na občerstvení, tak zajeďte do restaurace Adega das Levadas- žel, podle informací ale mají otevřeno až od 19-ti hodin ( možná po covidu bude změna). Pokud jezdíte na koni, můžete si zpestřit pobyt jízdou na koni v Centro Hípico do Porto Santo v blízkosti hotelu Pestana Ilha Dourada.

Výlet na další den si naplánujte na jihovýchod, vpravo od přístavu směrem na Porto De Frades Beach (sem vede silnice), kde si můžete udělat krásné fotografie s pískovcovými útvary. Pěšky se vydejte k přírodní laguně Piscinas Naturais do Porto dos Frades .Laguna skýtá možnost i pro šnorchlování díky průzračné vodě . Jak píší v recenzi: "V závislosti na přílivu a odlivu a ročním období je možné vidět chobotnice, sépie, paprsky, oranžové hvězdice a různé druhy ryb. Pro ty, kdo se bojí vody a hloubky, je to bezpečné a chráněné okolními skalními stěnami. Začněte svůj ponor při odlivu a užívejte si stoupající příliv a štěstí hodujících ryb."
Auto si nechte na asfaltu a dál jděte pěšky.
Jedno z impozantních míst s pískovcovými skálami na ostrově je také Fenda da Dona Beja. Přístup není snadný, ale stojí za námahu. Jděte tam raději po odlivu.

Plavba replikou lodě Santa Maria

Můžete se alespoň na chvíli cítit jako první objevitelé, když nastoupíte na palubu lodě, která je replikou lodě , s kterou pluli námořníci s Kryštofem Kolumbem.
Santa María byla největší ze tří lodí použitých Kryštofem Kolumbem při jeho první cestě přes Atlantský oceán v roce 1492. Její majitel byl Juan de la Cosa. Výpravy se zúčastnily ještě dvě karavely Pinta a Niña.
Santa María byla zřejmě malá karaka, nebo nao. Sloužila jako velící a zásobovací loď pro Kolumbovu expedici. Posádku tvořilo 40 mužů.
Poplujete kolem pobřeží až ke Camara de Lobos a cestou si vychutnáte dobré jídlo i pití. Pokud budete mít štěstí, uvidíte i delfíny , mořské želvy, někdy dokonce i velryby.
Cena dospělí 35 Eur , děti 4-12 let 17 Eur (ceny se mění v závislosti na sezoně).

Plavby katamaránem nebo člunem s pozorováním delfínů nebo velryb

Za pozorováním delfínů a velryb je možné i se specializovanými biology .
Díky golfskému proudu je pobřeží Madeiry útočištěm migrujících savců. Žije nebo se zde každoročně zastavuje až 36 druhů velryb a delfínů kvůli potravě nebo aby zde porodila svá mláďata. Je tedy téměř stoprocentní úspěšnost, že během vaší plavby nějakého delfína či velrybu uvidíte. Vždy vyplouváte z přístavu ve Funchalu.
Měli už jsme několikrát štěstí přímo na skupinu delfínů, někdy i na  tuponosé. Každá společnost vám garantuje, že pokud se stane, že žádného delfína ani velrybu neuvidíte, další jízdu máte zdarma .Na druhé straně někdy si ale můžete připadat, že je to spíš hon na delfíny (na malých člunech). Prostě za vaše peníze vám musí něco ukázat. Často se vidí i želvy karety.
Potom doplujete pod útes Gabo Girao, kde je možnost se vykoupat v krásné čisté vodě a přitom se občerstvit.
Pokud si pronajmete loď pro vlastní skupinu, je to nejlepší. Program si můžete přizpůsobit. Můžete si zkusit chytit i exotické ryby. Cestou popíjíte ponchu či víno, prostě ráj na zemi.

K pozorování delfínů a velryb se na Madeiře dodnes používají staré pozorovatelny z doby lovu velryb a ten, co je na hlídce, dává informaci kapitánovi katamaránu o pohybu savců kolem ostrova.
Plavba trvá 3 hodiny a ceny se pohybují kolem 35 EUR/dosp.osoba, děti od 5 let poloviční vstupné . Vstupenky koupíte na nábřeží, kde jsou přímo agentury pro tyto plavby, ale i ve všech jiných kancelářích ve městě.

Katamarán nebo člun?

Na katamaránu máte více pohodlí, ale zase je tam více lidí. Většinou jsou ozvučené a k dispozici je bar pro občerstvení. Pro někoho je lepším zážitkem malý člun, kde jste téměř sami, je však dražší-cca 49,50 EUR, děti od 6-11 let 34,50. O další vzrušující zážitek se postarají společnosti např. v Machico, které vyplouvají na malých gumových člunech pro maximálně 12 pasažérů. Lodě vyplouvají z městečka Machico, kde má společnost svoji základnu a kde není tak velká konkurence.

Plavání s delfíny
I tento zážitek můžete prožít na Madeiře. Zde nejsou delfíni ochočení, tak je velmi důležité při kontaktu s nimi dodržovat přísná pravidla, na která dohlížejí ochránci přírody.
S delfíny mohou plavat max 4 osoby najednou a to tak, že se musí velmi opatrně během jízdy ponořit do vody se šnorchlem a uvázáni za lano plují vedle jedoucího člunu.Tím navozujete pro delfíny pocit, že jste součástí vodní říše a nemají strach se k vám přiblížit až na dosah. Plavba trvá 2 hod., cena cca 49 EUR. S velrybami je plavání zakázané.
https://www.getyourguide.com/madeira-l67/-tc172?undefined