Madre da Levada do Alecrim

Madre da Levada do Alecrim

Madre da Levada do Alecrim (PR 6.2) patří ke snadnějším trasám v délce 3,5 km jeden směr, takže počítejte 2,5 hodiny a vracíte se stejnou cestou zpět. Je další z těch, které začínají u parkoviště nad Rabaçal. Cestou se můžete kochat působivými výhledy na údolí Rabaçal a Ribeira da Janela, kterému dominuje charakteristická zeleň lesa Laurissilva, který je od prosince 1999 zařazen do světového přírodního dědictví UNESCO. Na konci si užijete krajinu obklopující malou lagunu, známou jako laguna „Dona Beja“, která napájí vodopád Lagoa do Vento.

Nastupujeme nahoře na plošině Rabaçal, kde je parkoviště a jdeme horní levadu.
Nejhezčí trasa na Rabasal je přes Encumeadu s nádhernou přírodou a vyhlídkami - viz cesta na Encumeadu.
Pozor, při špatném počasí může být silnice ER110 z Encumeady zavřená, takže je dobré si zjistit situaci. Minimálně je tam značka " průjezd na vlastní nebezpečí".
Jinak byste museli změnit svůj plán trasy a jet poznávat např. sever. Z druhé strany se tam totiž nechá zajet až z Ponta du Sol.

Z tohoto místa se také vydávají milovníci adrenalinového sportu na zdolávání kaňonů.
Jeden směr je 3,5 km. Když se budete vracet, můžete navázat i na další levady. Jedná se vlastně o pramen (Madre), který napájí celou levadu, takže se jde proti proudu.
Tato levada vznikla se záměrem přepravit vody potoků Lajeado a Alecrim k zásobování vodní elektrárny Calheta, a proto podél trasy je několik pramenů. Díky tomu zde uvidíte i některé endemické rostliny, jako je např. horská orchidej .
Příjemná cesta vede opět téměř po vrstevnici, zhruba ve 1 300 m nad mořem převážně v porostu mezi vřesovci.
Cesta je částečně kamenitá, proto dávejte pozor na cestu, hlavně, když jdete s dětmi (viz fotoalbum). Pozor si ale dávejte i na hlavu, protože v oblasti těchto levad jsou větve vřesovců i nad cestou a někdy dost nízko. Zajímavostí této levady je část, kdy jdete do kopce po schodech a voda prudce padá dolů jako vodopád.

Na konci vás čekají jezírka, či laguna s malými vodopády, kde se můžete příjemně osvěžit.

Tuto levádu si můžete příjemně prodloužit o další úseky např. viz Vereda da Lagoa do Vento.