Pico do Ariero - Pico do Ruivo horský trek - (mountain trek)

Pico do Ariero - Pico do Ruivo horský trek - (mountain trek)

Trasu najdete v seznamu levad, ale typická levada to není, nýbrž se jedná o náročnější, ale překrásnou hřebenovou túru z Pico do Arieiro na nejvyšší horu Madeiry Pico Ruivo ( 1862m). Procházíte mezi ostrými štíty hor, tunely a na jaře a v létě nádherně rozkvetlou přírodou. Tuto trasu neberte na lehkou váhu, protože se zde velmi rychle mění počasí. Podrobnosti níže.

Jak se dostanu na Pico?
Z Funchalu se na Pico Aireiro dostanete asi po půl hodině jízdy autem nebo 1 hodinu autobusem. Autem jeďte z Funchalu směrem na letiště a v tunelu odbočte na Monte (lze i přímo na Monte jinou cestou). Ve vesničce Poiso odbočte doleva. Často se projíždí i několik minut mlhou a někdy i deštěm a náhle ve výšce kolem 900m se vynoří nad mraky sopečné skály a nabídnou vám úchvatné pohledy. Žel, může se stát, že někdy mlha zakryje i nejvyšší kopce.

Co vás čeká?
Pico Arieiro je nejen úchvatná vyhlídka na nejvyšším pohoří na Madeiře ve výšce 1818 m, ale zároveň je to výchozí bod pro zdolání strmých štítů až k nejvyššímu bodu Pico do Ruivo -1861 m. Na jeho vrcholu je americký radar s kopulí, který je vidět již z dálky. Pokud nemůžete absolvovat celý přechod, jděte se projít alespoň na první vyhlídku. Pico Arieiro je cílem i mnoha autobusů při Východním okruhu ostrovem. Pokud jste na Madeiře, není možné toto nádherné pohoří nevidět.
Od roku 2022 se situace na Pico Arieiro změnila k horšímu, protože lidé si většinou půjčují auta, tím na Picu jsou parkovací místa zcela plná a parkování je omezeno na 1 hodinu, jinak můžete dostat pokutu 260Eur!! Pokud tedy plánujete přechod, musíte zaparkovat cca 2 km pod Pico Arieiro na určeném parkovišti. Tím se vám přechod prodlouží cca o tyto 2 km.

Pico do Ruivo- 1861 m je nejvyšší vrchol pohoří a cíl všech turistů, kteří se rozhodnout pokořit tyto strmé hory.

Trek patří k nejobtížnějším na Madeiře co se fyzické zdatnosti týče. Ani ne tak délkou, která je necelých 7 km, ale terénem. Cesta vede i tunelem- takže nezapomeňte baterku !-, po schodištích a po hranách hlubokých propastí. Sice jdete celou trasu po upravené cestě, ale místy na stěrkopísčitých úsecích to klouže, právě tak na přírodně upravených schodech, kde se musíte přitáhnout lany. Jdete strmými svahy porostlými vřesovci, vonícími eukalipty, vavříny, v květnu žlutými janovci a stále nahoru a dolů . Během výšlapu překonáte převýšení až 1200 m. Naštěstí trasa je opatřená „zábradlím“ z ocelových lan a díky tomu se budete cítit bezpečněji. Všude vás čekají dechberoucí výhledy. Jen nepodceňte počasí !!!

Nejhorší jsou asi kovové schody ve ⅔ trasy, které zde byly instalovány po zavalení tunelu v roce 2013. Žel původní kratší trasa, která v tomto úseku vedla tunelem a pak po vrstevnici, nebyla obnovena, takže se to trochu ztížilo a cesta se prodloužila o cca půl hodiny. Takže pozor na staré informace, dnes už nelze jít kratší cestu tunely. Celá trasa nabízí překrásné vyhlídky na horské masivy. Např. z Pico da Torres, druhého nejvyššího vrcholu tohoto pohoří (1853m), nezapomenutelná je i vyhlídka Ninho da Manta.

A jako celá Madeira je v každé části jiná, i toto pohoří po každém km střídá krajinu jednu krásnější než druhou. Na jaře a v létě máte pocit, že místy jdete rozkvetlou zahradou. Nechybí ani endemické rostliny jako je Masarocco (Echium candicans=hadince - modře kvetoucí hrozny na keříku, které kvetou zhruba do července. Kromě nich vstavač Orchis scopulorum, což je místní endemická orchidej, skalníky a mnoho dalších.

Jak dlouho trvá přechod?
Už jsme přechod stihli i za tři hodiny, ale pokud se budete více kochat, fotit, případně odpočívat, strávíte na cestě i 4,5 hodiny (jeden směr). Každopádně nechvátejte a užívejte si fotogenické přírody. Obzvláště, pokud máte pěkné počasí. Stane se , že vrcholy jsou zahaleny nepřístupnou mlhou, a tak jste ochuzeni o výjimečnou vyhlídku. Na Pico Arieiro je možné si dát před cestou občerstvení, nebo nakoupit něco s sebou, ale bar je otevřen i spolu s WC až od 9,00 hod.

Vybavení na přechod.
Pokud si tedy troufnete na přechod hřebenovky, vybavte se řádnou obuví, větrovkou, pláštěnkou, baterkou, vodou a svačinou. Pod Pico Ruivo je sice nově otevřený bar, ale raději na to nespoléhejte.

Doporučení:
Doposud jsem doporučovala si přivstat a jet na 6.30 hod. na východ slunce. Zažijete to nejlepší, co vám tyto nádherné hory nabízejí. Navíc nepůjdete v horku
(v létě) a se spoustou turistů (!!! avšak !!!, je to smutné, ale podle nejnovějších zpráv už asi sami nepůjdete, jak jsme to před pár léty ještě zažili my, dokonce jsem viděla fotku, kde jde celé procesí !). Hlavně o víkendu nebo o svátcích v této přeplněné oblasti regionu už panuje chaos s parkováním, a to navzdory umístění značek a rozšiřování parkovacích míst. I v případě, pokud si chcete udělat jen kratší procházku a nejít s davem, je lepší přijet do 9 hodin nebo při dobrém počasí až odpoledne. Madeirská vláda dokonce přemýšlí o zákazu vjezdu půjčených vozidel k vrcholu Pico Arieiro. Situace je již nezvladatelná!

Každopádně počítejte s tím, že od cca 11. hodiny se většinou nad vrcholy začnou tvořit mraky. V létě už jsme ale zažili i naprosto jasnou oblohu a horko.
Pokud máte půjčené auto a můžete se spojit ještě s někým, kdo si netroufne na delší trek, je to ideální. Jedni půjdou z Pico do Arieiro, pak ti druzí přejedou na druhou stranu přes Ribeiro Frio ER103 ( v Poiso doleva) směrem na Santanu . Před ní se odbočí na silnici ER218 a dost klikatou cestou vyjedete na parkoviště
( Parking PR1.2 Achada do Teixeira) pod vyhlídkou Achada do Teixera . Zde začíná lehčí trasa- cca 1,5 hod. výstup na Pico do Ruivo.
Pod Pico do Ruivo u horské chaty je zázemí s pitnou vodou. Opět je otevřený bar, takže je možné se občerstvit. Raději se ale na to nespoléhejte - hlavně při špatném počasí!

Zde se setkáte a společně zdoláte posledních 200m stoupání na nejvyšší vrchol Pico do Ruivo s 1862 m .
Po odpočinku vás čeká příjemný sestup na výchozí parkoviště Achada do Teixera. Zde je nově otevřená restaurace.
I zde se můžete ještě vydat na krátkou procházku k přírodním kamenným útvarům
Homem em pé = stojící muž (asi půl km za restaurací).

Pokud plánujete jednodušší výstup z Achady, je dobré přijet do 10 hodin. Potom se parkoviště rychle zaplňuje. Trasa  na výchozí bod z Achady potom vede z Funchalu směrem na Santanu po ER103 a odbočíte na ER218.

Na co musím upozornit, jsou odpadky. Prosím, počítejte s tím, že si vše musíte zase vzít s sebou až dolů. Zde není možnost, aby po vás někdo uklízel.Všude procházíte chráněnou oblastí a to se týká i všech levad.

Nemáte vlastní auto?
Vyjeďte taxíkem na třetí nejvyšší vrchol Pico do Arieiro 1818m a s řidičem se domluvte, aby na vás čekal na druhé straně na parkovišti v  Achada do Teixeira za cca 4.5 hod. Záleží na tom, jak dlouho se budete zdržovat na vyhlídce u nejvyššího vrcholu Pico Do Ruivo 1862 m. Jinak byste se totiž museli stejnou cestou vracet, což je tedy opravdu náročné. Pravidelné linky z tohoto místa žádné neodjíždějí !
Nejjednodušší a nejbezpečnější je organizovaný trek přes místní cestovní kancelář s místním průvodcem, ale dražší . Na konci trasy pod vrcholem Pico Ruivo, na vás potom čeká autobus nebo minibus, tedy bez návratu zpět do výchozího bodu .
Pro partu lidí se vyplatí objednat si minibus s řidičem pro 8 osob cca do 100 € a máte celodenní výlet i se zastávkou na pozdní oběd. Tak to většinou absolvujeme my.
Nevíte, na koho se rychle obrátit ?
Zkuste např. místní CK:
DD Trails Group , kontakt: ddtrails@gmail.com, tel: +351916728600
půlden-4 hod. stojí 75 € /8 osob, celodenní - 8 hodin/8 osob : 150 € (ceny jsou orientační, mohou se měnit dle sezony).

V září 2023 společnost Get to Hikes začala nabízet zpáteční transfery na túry s vlastním průvodcem, takže se nemusíte starat o logistiku parkování ani chodit po stezce oběma směry. Místo toho můžete strávit více času toulkami po okolí a obdivovat pohádkovou krajinu. Tato firma si uvědomila důležitost snižování dopravy a ochrany přírodního prostředí. Všimli si potřeby zlepšit autobusovou dopravu na nejoblíbenějších místech, jako je údolí Rabaçal a jeho krásné Levadas a také oblast Pico do Areeiro. Ráno v 8.20 jedete z Funchalu a odjezd zpět je z Achada do Teixeira ve 14.40.
Transfery lze objednat na web.stránce: https://gettohikes.com/

Počasí
Většinou, když ve Funchalu vidíte mraky nad Montem, nahoře může být jasno. Nyní už je u amerického radaru na Pico Arieiro kamera, takže si situaci raději ověřte : https://www.netmadeira.com/webcams-madeira/
Pokud přijedete na vrchol a je mlha, do hor se nepouštějte, je to opravdu pak nebezpečné. Počkejte, zda je naděje, že se mraky rozeženou - to může nastat během krátké chvíle. Většinou nahoře je krásně a pod sebou vidíte stoupající mraky jako z vařícího kotle nebo “mračné vodopády”.
Před vrcholem na levé straně si všimněte jakési kamenné kulaté stavby = mrazák na led. Uchovávali zde sníh a používali jej na 1.zmrzlinu v hotelu Ritz.

Variant tras ke zdolání Pico Ruivo je více.
Ti nejméně zdatní volí raději snazší trasu z druhé strany z parkoviště Achada do Teixeira (1592 m n. m.)-místní označení PR1.2 .Ta má necelé 3 km a urazíte ji zhruba za 1,5 hodiny. O výhledy z vrcholu Pico Ruivo ochuzeni nebudete.
Na parkoviště přijedete silnicí ER218, odbočíte před Santanou.
Pokud vám čas a fyzické předpoklady dovolí, zvolte raději trasu z Pico do Arieiro- tedy trasu 7 km za cca 3,5 - 4 hod. jeden směr. Pokud se musíte vracet, svižnou chůzí se nechá cesta tam i zpět udělat za 7,5 hod. Jak už jsem ale psala, kompletní trasa zahrnuje převýšení - stoupání 1 165 m, klesání 1 179 m! A to pouze jedním směrem! Je to neustále nahoru a dolů a často po schodech, což je značně vyčerpávající.
V roce 2013 byl svah před tunelem Pico do Gato i cesta zavalena a od té doby je tato část mimo  provoz. V dubnu 2013 otevřeli novou stezku, kterou se tunel obchází z druhé strany, tzn. cca o půl hodiny delší a žel, s nepříjemnými železnými schody.

Trasa z průsmyku Encumeada - ze sedla Boca do Encumeada
s cílem na Pico de Arieiro je dlouhá cca 12 km, počítejte tak 6 hod. Na Encumeadu se dostanete ráno i linkovým autobusem z Funchalu č.6 nebo 139. Nezapomeňte si zjistit dopravu zpět.
Trasa tedy začíná přímo v sedle a úvodní stoupání není nic příjemného- po kamenných schodech překonáte převýšení cca 400 m. Po dosažení prvního vrcholu Pico do Encumeada už vede cesta bujným porostem a střídá se se skalními formacemi. Jedná se stejně jako u přechodu č.2 o překonávání stoupání a klesání až do sedla Boca dos Torrinhas. Pokud vás na vrcholu Pico Ruivo čeká krásné počasí, je to největší odměna . Je pravda, že tuto trasu asi nejvíce zdolávají Češi, kteří v horách hledají i útočiště pro přespání. Pozor! Setkání se strážci parku nemusí vždy dopadnout podle vašich představ. Proto raději neriskujte.

Z Pico Ruivo je jedna trasa do Údolí jeptišek, ale jen pro otrlé.

Foto trasy: