Pivo

Pivo

Pivo- portugalsky cerveja ( serveža). Nejznámější je na Madeiře místní pivo CORAL vyráběné z českého sladu a chmele, které bylo dokonce oceněné čtyřmi mezinárodními medailemi a je také nabízeno ve většině restaurací jako točené- stačí říci anglicky draft beer. Je o něco lehčí než naše pivo.

Ležák Coral Branca má 5,3 % alkoholu, tmavé pivo Coral Tónica 5,1 %, nealkoholický Coral sem álcool branca (0.5 obj. % alkoholu).
Vaří se od roku 1872 přímo na Madeiře, v postranním údolí u Camara de Lobos. Někteří preferují portugalskou značku Super Book, která nám také více chutná, ale často tuto značku mají jen v lahvích. Mají i malé 2 dcl.

Málokdo ví, že nově se dostane i pivo podle plzeňské receptury CoralPILZ (pípa zelená), ale musí to být bar, kde jde na odbyt. My jsme ho zkusili v baru v historické části Funchalu a museli jsme ho vrátit, protože bylo nakyslé. Prostě neumí jej čepovat a hlavně nejde tolik na odbyt. I místní vám radí, pokud to není bar, kde jde pivo na odbyt, dejte si raději lahvové.
Nečekejte pivo s velkou pěnou jako u nás, ale zato, zase na rozdíl od nás, dostanete neošizenou míru.
Točené pivo malé 2 dcl = fino (cena 0.80- 1,20€)
střední 3 dcl = balau (1.20-1.50€)
velké ½ l = caneca

Pokud si objednáte jen “uma serveja” [servéža], většinou dostanete třetinku lahvového piva, které je dražší než pivo točené.
K pivu vždy dostanete nějakou pochutinu ať jsou to olivy, oříšky (nozes či amendoim) a často tremocos ( čti "tremosuš"- jedná se o lupinu žlutou, která se ve velkém pěstuje v Portugalsku v oblasti Alantejo a její plody vypadají jako velká kukuřice. Namáčí se v mořské vodě a vaří se s česnekem - slupka se nejí a odkládá se na talířek. Nic se však nestane, když to sníte i se slupkou, jen to chce řádně rozkousat. Lupina je velmi zdravá, má nízký obsah kalorií a velký obsah vlákniny a proteinů.

Lupina žlutá

V jiném baru třeba kousky masa či sýra s olivami. Je to individuální.
Někdy cizincům nedávají, ale neostýchejte se o to říci.

FugaCidade- Craft Beer and wine Restaurant nad obchodním domem La Vie v centru je specializovaný bar na pivo.
Pokud rádi ochutnáváte, zajděte do Beerhouse u Marina do Funchal (sejde se z parku Santa Catarina na Av. Do Mar).