Ponta Delgada

Ponta Delgada

Když pokračujete po ER101 ze São Vicente na východ, užijete si spoustu nádherných vyhlídek. Hned na začátku poklidného městečka Ponta Delgada vychutnejte vyhlídku  Miradouro Ponta Delgada.
V Ponta Delgada stojí za shlédnutí zajímavý farní kostel Igreja do Senhor Bom Jesus (Church of the Good Lord Jesus), který prošel řadou přestaveb, ale 12. července 1908 vyhořel. Dnešní vzhled kostela je z roku 1910. V kostele se již od roku 1577 koná vždy první neděli v září náboženská slavnost a pouť.

První osadníci se zde objevili již po roku 1466. Nyní se většina obyvatel živí rybolovem a zemědělstvím. Zdejší úrodná půda produkuje ovoce, zeleninu a víno.
V minulosti to byla i cukrová třtina dodávaná lihovarům a cukrovarům, jejíž pěstování vytlačila levnější jihoamerická třtina.
Naproti kostelu jsou nově zrekontruované bazény, kde je možné se přes léto osvěžit. Jinak je zde divoké pobřeží a často větrno. Pokud byste se přesto chtěli ubytovat v tomto klidném městečku, je k dispozici kromě privátů hotel Casa da Capelinha. Za prohlídku stojí i malý kostelík se hřbitovem obehnaným původní suchou zídkou ( při sjezdu k pobřeží) i původní ručně skládané cesty- spíš schody z malých oblázků. Všimněte si i ručně tesaných silnic i s tunelem na úbočí hor, které jsou již nyní uzavřené.

Pokud pokračujete dál směr Santana, v Casa de Campo do Arco de São Jorge zase můžete obdivovat staré kamenné domky.
V tomto malém městečku Arco de Sao Jorge  je opět otevřená malá vinotéka či Museu do Vinho e da Vinha s ochutnávkou madeirského vína značky Miles. Více z historie vína: https://www.milesmadeira.com/. Připravují zde i koktejly.

Před Sao Jorche si nenechte ujít krásnou vyhlídku Miradouro de São Cristovão.
Pohled na útesy si můžete vychutnat i z vyhlídkové Restaurante São Cristóvão.

Vyplatí se jet dál stále po ER101 směr Santana a projíždíme starým ručně tesaným tunelem. V zatáčce před městem São Jorge před hotelem Cabanas Sao Jorge Village vás jistě upoutá další vyhlídka Miradouro da Beira da Quinta.

Pokud odbočíte před městem São Jorge vpravo , zabloudíte do blízkosti méně navštěvované , ale krásné Levady do Rei (PR18). Nenáročná trasa vede  po vrstevnici hustou vegetací, kde se střídají eukalipty,vavříny a kapradiny. Levada je zakončená křišťálově  čistou tůní a prochází se vodopádem (záleží na průtoku vody). Časová náročnost tam a zpět je 3-4h podle tempa. ( Více viz Levady: Levada do Rei).

V blízkosti navštivte i starý mlýn- Moinho a Água de São Jorge. Bývá zde i místní "průvodce", který vám za bakšiš o mlýně rád podá informace a pustí vás dál.

São Jorge je oblast nejen s krásnými výhledy, ale i možnost příjemných treků. Za návštěvu stojí i místní kostel.
My směřujeme k pěší procházce k restauraci Cabo Aéreo Cafe, zde necháme auto a nastupujeme na trasu kolem Ruínas de São Jorge (kamenné zbytky cukrovaru) až k Ponta de Sao Jorche . Žel nedostaneme se až na konec, protože je průchod uzavřen a je velmi nebezpečné se vydat dál (již jeden turista to odnesl svým životem!). I tak je to příjemná procházka .
V restauraci Cabo Aéreo Cafe si neváhejte dát občerstvení s krásnou vyhlídkou Miradouro do Cabo Aéreo . Ceny jsou o něco vyšší, ale ugrilují zde výbornou čerstvou rybu i espetádu.

V blízkosti se nachází znovu otevřený Complexo Balnear do Calhau de S. Jorge
se dvěmi přírodními bezplatnými bazény pro zákazníky, mořem a bazénem v ústí řeky i s barem a restaurací Restaurante Calhau de São Jorge vedle.

Mezi výjimečné přírodní úkazy patří také poutní místo s malou kapličkou pod padajícím balvanem Nossa Senhora da Pedra vlevo od Ponta de São Jorge (prudký sestup!).