Praia Formosa - výlet

Praia Formosa - výlet
Pláž Formosa v létě

Je to největší oblázková pláž, místy písčitá s tmavým pískem a délkou 2 km. Záleží na odlivu Vzhledem k tomu, že je blízko promenády, bývá zde hodně lidí, ať už si jdou zaplavat či jen zaběhat na promenádě. Dlouhou promenádou se nechá pěšky dojít až do rybářské vesničky Camara de Lobos. Když spojíte tato dvě místa, máte program na celý den.
Opět i zde je zázemí, tzn. převlékárny, sprcha, WC a (od jara) i slunečníky a lehátka- cena byla kolem 3€. Je hlídaná plavčíky, kromě zimního období.

Autobusem se na Praia Formosa dostanete nejblíže č.1 a vystoupíte za prudkou zatáčkou před odbočkou na pláž - https://goo.gl/maps/sg6TWKuceF5Xv4sJ6 . Ještě blíž jede autobus č.43, ale ten jezdí cca 1x za hodinu a ze severu z Nazaré -https://goo.gl/maps/xizfcCnS4ptcN2Vk7 ,
jízdní řád: http://www.horariosdofunchal.pt/carreiras/43.pdf  .

Parkoviště zdarma je směrem k hotelu Pestana Ocean -tedy při sjezdu z hlavní silnice doleva. Pozor při silnici je již stání s pokutou!

Když sjedete až k pláži-tedy směr doprava, je zde nově zřízené velké, ale placené parkoviště se závorou ( 1 hod.0,80Eur), které je pro klienty dvou nejbližších restaurací se slevou. Pokud vaše konzumace činí minimálně  5 EUR, z parkovného vám bude odečtena 1 hodina. Proto neztraťte lístek a při placení si řekněte o kartičku pro výjezd. Tu vložíte do automatu a bude vám odečtena sleva. Týká se to tedy restaurace Beira Calhau.  Zde si např. dáváme chutnou rajčatovou polévkou s cibulí a bolo do cacu. Nebo restaurace Praia Formosa, kde doporučuji výborný tuňákový steak Ventrecha de Atum grelhada, nebo grilované krevety. Mají i výborné bolo de caco. V sezoně 2022 se zde změnil personál, tak doufám, že kvalita zůstane.

Opodál jsou ještě dva další bary s občerstvením. V baru Barra Azul mají cenově dostupný chobotnicový salát - Polvo Escabeche, bolo ale nemají ogrilované, musíte si o to říci.
Pláž je hlídaná plavčíky. Určitě vždy poslechněte jejich rady, protože vlny v oceánu bývají velice zrádné a nebezpečné.Lepší je vzít si boty do vody a když jsou velké vlny, nepokoušet se je zdolávat.Už se zde pár lidí utopilo díky své nerozvážnosti.
Promenáda ani zde nekončí, nýbrž pokračuje až do rybářské vesnice Camara de Lobos.

Pěšky se dostanete na pláž Formosa  po promenádě do Lido kolem sochy João Gonçalves Zarco po schodech k restauraci a bazénovému komplexu Doca do Cavacas. Zde narazíte na Túnel das Poças do Gomes, který je už opět otevřený od jara 2023. Tím projdete po dřevěném chodníku k hotelu Pestana Ocean. Pokud jedete autobusem z centra, vystupte zastávku před OC Fórum a spusťe se dolů na promenádu a pokračujte vpravo.