Psi na Madeiře - (dogs in Madeira)

Psi na Madeiře - (dogs in Madeira)

Přestože Madeira patří k nejkrásnějším, nejbezpečnějším a nejpříjemnějším ostrovům na světě a vedení Madeiry se snaží stále nabízet turistům to nejlepší, jednu věc Madeiře musím vytknout. Problémem Madeiry jsou místní psi- respektivě bezohlední majitelé psů. To, že nerespektují nařízení a nechají i přes zákaz své psy běhat volně i v parcích, kde samozřejmě znečišťují okolí, je věc jedna. To, žel, vidíme i u nás. Tady lidé nejsou zatím zvyklí po psu uklízet.
Pro turisty je však největším problémem skutečnost, že majitelé nechají své psy stále štěkat a to často i v noci, aniž by se problém snažili řešit.  „Psi jsou prý na štěkání “, jak sdělil obyvatelce v Canico soused- mladý muž- bydlící v přízemí čtyřpatrového domu, když jej žádala, zda by psa mohli zavřít alespoň na noc, aby stále neštěkal. Pejsek byl uvázán na provaze na malém dvorku a jediný jeho pohyb byl obíhání kolem boudy a při tom stále štěkal. Často se mu provaz zapletl mezi packy, tak štěkal o to více. Většinou jsou tady psi přivázaní na řetězu nebo zavření stále u boudy, na terase nebo i na malém balkónu a lidé s nimi vůbec nechodí ven, o nějakém výcviku ani nemluvě. Tady psi neznají, co je to proběhnout se. Jediná jejich zábava je skutečně jen štěkat. Stačí vyjet na Monte a ze všech stran slyšíte štěkat psy, taktéž žel i ve Funchalu. Pes často ruší i své okolí a jsou místa, kde ruší svým neustálým štěkáním i v noci. Většinou, s kým jsem mluvila si lidé (vč. místních !), na štěkání psů stěžují, ale nikdo se neozve, i když i na tento problém zde mají pořádkovou policii.
Jsem velkým milovníkem pejsků a také jednoho doma mám a proto vím, že pes je inteligentní tvor, který se nechá zvládnout a který si zaslouží větší pozornost.
Např. v jednom sousedství 2 velcí psi si každé 2 hod. v noci "odštěkávali svou pětiminutovku" přímo u vrat, odkud se štěkání rozléhá na všechny strany. Lidé z okolních domů nemohli spát, ale také klienti (právě počítačový Nomád), snad kromě jejich majitelky domu, která si ale zabedňuje okna. Tady musely skutečně zasáhnout úřady, protože sama majitelka nebyla ochotná s problémem nic dělat, ačkoliv jí sousedé několikrát žádali o nápravu (stačilo psy na noc zavřít do výběhu).  Na Madeiře je výhoda, že se na noc ochladí, takže nejste závislí na klimatizaci. Kvůli těmto psům však lidé nemohli spát vůbec při otevřeném okně. Naštěstí i na Madeiře platí zákaz rušení nočního klidu po 22.hod., i když to nikdo nekontroluje. Čeká se až na to, že podá někdo stížnost a policie si to musí ověřit.
Jiný vlčák zase bez přestání štěká v rekonstruované stavbě ve Funchalu nad konzervatoří. Nepatří ani majitelům stavby, ale zřejmě si ho zde nechává člověk, který dohlíží na práce. Prý je zde pes na hlídání, ale proč to mají odnášet lidé bydlící kolem, to už majitele psa nezajímá. Nevěřila bych, že pes může štěkat nepřetržitě od rána do večera...a někdy i přes noc.

Vím, není to jednoduché v kopcovitém terénu venčit psy, ale zde nejsou  výjimkou i 3 psi v jedné domácnosti, o které se však nikdo nestará, jen dostanou potravu. Na co psy lidé mají, ani sami nevědí. Na hlídání je vlastně nepotřebují a jako mazlíčky je majitelé určitě nemají. Někteří se vymlouvají na to, že to byli zatoulaní psi. Pro psy je to ale většinou vězení až týrání. Většinou jsou psi stresovaní, proto stále štěkají. Nechtěla bych, aby další přívlastek zněl "Věčně štěkající Madeira", jak se vyjádřil jeden německý obyvatel Madeiry.
Za ta léta, co jezdíme na Madeiru, se mnohé zlepšilo. Lidé začali sportovat, pro děti se vystavěla a stále staví dětská hřiště ( před 10 lety byste marně hledali).
Respektuji tradice i zvyky místních obyvatel, ale také mám tento ostrov i psy velice ráda a právě proto jsem se rozhodla na tento problém poukázat.
Je hezké, že jsou Madeiřané k pejskům vstřícní, pouštět je ale do parků na místa, kde znečišťují prostory, na kterých potom sedávají maminky s malými  dětmi, je na pováženou. Proto se mi líbí vyhraněný prostor pro pejsky v parku Ajuda. Kéž by jich bylo více.

Madeira je na turistickém ruchu závislá (to si všichni uvědomili hlavně v roce 2020, kdy byla i Madeira kvůli covidu pro turisty zavřená). Proto by se obyvatelé Madeiry měli snažit zlepšit i tento nedostatek, který může některé návštěvníky odradit. Hlavně vedení Madeiry by se mělo zaměřit na tento problém, který se dotýká hlavně turistů, kteří jsou ubytovaní v privátech a dokonce znám i stížnost z hotelu, a pro majitele psů dělat větší osvětu a stanovit nějaká pravidla. Vedení Madeiry se snaží pro turisty stále vymýšlet atrakce, ale kvalita spánku je pro ubytované někdy důležitější. Majitelé, nabízející ubytování, se snaží pro klienty připravit co nejpříjemnější prostředí, ale jejich sousedy to již nezajímá.