Ribeira da Janela

Ribeira da Janela

Ribeira da Janela je malá obec na severu ostrova. Pod  tímto názvem se skrývá také nejdelší řeka na ostrově (cca 20 km). Je nejrozsáhlejším a nejhojnějším vodním tokem vytvořeným ve vnitrozemí ostrova, uprostřed hor a zde se vlévá do oceánu. Pokud pokračujete z Porto Moniz určitě si povšimnete také skály s oknem, vyčnívající z oceánu- Ilheus da Janela.
V blízkosti řeky se nachází nachází kemp Parque De Campismo Do Porto Moniz (těch ne Madeiře moc není). Zajímavější kemp v přírodě je v parku Fanal- více viz Kempování na Madeiře.

Krásná vyhlídka vás čeká, pokud si zajedete na Miradouro da Eira da Achada.

Celá oblast je velice úrodná. V horách této farnosti je vidět srdce Laurissilvy. Právě zde se nachází lokalita Fanal, známá svou úžasnou lagunou, hustými prastarými stromy a fascinující krajinou. Ta láká díky časté plížící se mlze hlavně fotografy.

Nad údolím této řeky vede stejnojmenná a známá Levada da Ribeira da Janela . Dostanete se k ní ale z Porto Moniz po silnici ER101 a začátek je v Lamaceiros. Celá je dlouhá 25 km, takže,pokud ji chcete jít celou, počítejte s cca 7 hodinami. Většinou se chodí 13 km úsek, který vás zavede do nitra údolí.
Opět se bude hodit baterka a nepromokavá bunda. Dojdete až k řece Janela, kde vodní tok vytváří několik lagun.
Tato levada je v létě lemovaná nádherně rozkvetlými hortenziemi. Začátek je dost široký a vhodný i pro děti. Levada s několika horskými tunely a vodopády pak přechází zalesněným svahem do údolí řeky Janely.

V ústí řeky se nachází malá vesnička a klidné až magické místo s dvojitým útesem vystupujícím z oceánu.Můžete se projít po sopečné kamenité pláži.
Zpět musíte jít stejnou trasou, nebo využít autobus či taxi.