Santa Cruz

Santa Cruz
Santa Cruz- pohled na přistávací plochu letiště

Obec Santa Cruz (oblast letiště) s dlouhou přímořskou promenádou je první městečko, kolem kterého pojedete po příletu. Tady je totiž známé Mezinárodní madeirské letiště. Od března 2017 je pojmenováno po místním rodákovi a známém fotbalistovi Cristianu Ronaldovi. Do Santa Cruz se vypravte s dětmi, protože přistávání letadel je pro ně velkým lákadlem. Také je zde pěkné dětské hřiště a jediný aquapark na Madeiře.

Madeirské letiště je samo o sobě rarita. To si každý návštěvník uvědomí hlavně při přistávání.
Původní přistávací dráha (od roku 1964) byla jen 1600m dlouhá. Po letecké nehodě v roce 1977 byla o 200m prodloužena a znovu pak díky dotaci z EU v roce 2000. Nyní má tedy přistávací dráha celkovou délku 2777m a šířku 45m, což umožňuje přistávání všech typů letadel. Nová část přistávací plochy leží na obrovských železobetonových pilířích nad mořem.
Proč je tedy na seznamu 10 nejnebezpečnějších letišť? Problémem jsou větrné proudy, které způsobují časté turbulence. Proto na Madeiru poletíte jen s pilotem, který zde absolvoval školení a test. Takže se nemusíte bát.
Ve městečku Santa Cruz můžete zažít příjemný polodenní výlet z Funchalu po VR1 i s koupáním. První menší parkoviště je pod hotelem Vila Galé. Pokud zde není místo, musíte zajet na placená místa blíž k centru města nebo jet dál a pokusit se zaparkovat nejlépe u supermarketu.
Obec Santa Cruz byla založena v 15. století, ale na město byla povýšena roku 1996. Žije zde cca 16842 obyvatel.
Projdete se trochu ospalým městem s romantickým náměstím s kostelem Igreja de São Salvador Church. Odtud je to kousek k dlouhé promenádě kolem oceánu. Před hotelem Vila Galé začíná kamenitá pláž (jsou i schůdky přímo do vody) a je zde pár pevných slunečníků. Pro malé děti je k dispozici hřiště se spoustou prolézaček a houpačky. Hned vedle je bar s občerstvením. Když projdete dál vlevo, dostanete se k malému Lidu s bazénem pro děti i se zázemím ( ležet se dá pouze na betonu). Pokud se chcete vykoupat v oceánu, vezměte si boty do vody nebo využijte žebřík.

Když se naopak dáte vpravo od hotelu Vila Galé ,dojdete k menšímu potápěčskému centru a k dalšímu bazénu, který je však často zavřený. Pokud jste příznivci vodních radovánek, pokračujte pod dálnicí a projdete k velkému Aquaparku (pozor! otevřený je jen přes léto).

Za návštěvu stojí toto malé město i o vánocích, kdy každoročně můžete obdivovat krásný betlém.