Slavnosti a svátky na Madeiře

Slavnosti a svátky na Madeiře

Na Madeiře máte pocit, že se slaví stále a všude a Madeiřané se na své slavnosti patřičně připravují. Jen nebýt covidové pandemie... Snad už nebude muset docházet k rušení nejvýznamnějších svátků na ostrově, kterými jsou například květinové slavnosti, na které se sjíždějí turisté z celého světa.
Kromě velkých svátků a festivalů se konají téměř každý měsíc tzv. festy pokaždé na jiném místě Madeiry. Města jsou vyzdobena nápaditými dekoracemi, na jejichž zhotovení se podílejí i školáci, griluje se espetada  a samozřejmě nechybí poncha, pivo a dobré víno. Města na sebe upozorňují hlučnými dělbuchy, které jsou slyšet daleko široko.

Mezi největší svátky patří Květinový festival- duben-květen, Vinné slavnosti v září, Karneval v rytmu samby v únoru , festival Atlantico, festival Kolumba a silvestrovský ohňostroj.

Květinové slavnosti neboli Festival květin

Květinové slavnosti či festival se koná většinou na konci dubna a trvá téměř 3 týdny. Turisté i místní jsou svědky přehlídky nádherných živých květů, až si mnozí říkají, není to škoda? Toto je ale již madeirská tradice a podílí se na té kráse všichni pěstitelé ostrova. Nejedná se jen o pestrobarevný průvod opěvující příchod jara, ale i o výstavu květin a přehlídku  květinových koberců na chodnících na ulici Arriaga. Ty jsou k vidění po celý festival.
Výstavu květin můžete navštívit v centru Funchalu na náměstí Placa Central , kde vystavují obětaví pěstitelé a v různých kategoriích je hodnotí specializovaná porota.

Včele průvodu jedou květinami vyzdobené alegorické vozy ,mezi nimiž předvádějí své choreografie za zvuku veselých písní dospělí i děti. Je to i přehlídka honosných kostýmů v pestrých květinových barvách .

K programu patří další akce - např.viz program z roku 2022:
„Zeď naděje“ - sobota - 2.května.
Již od roku 1979 se každoročně koná průvod dětí v doprovodu rodičů, během kterého každé dítě umístí jako symbol naděje jednu květinu na tzv. „Zeď naděje – Wall of Hope“ ve Funchalu. Jde o symbolické volání po globálním míru. Pohled na tisíce dětí sestavujících zeď z rozkvetlých květin je nezapomenutelným zážitkem.
Květinový průvod alegorických vozů s tancem- ve Funchalu 3.května
Květinové koncerty – 19. až 22. 5. (čtyři koncerty na symbolických místech ostrova)
Květinová kolekce – 21. a 22. 5. v zahradě Quinta Magnólia (lokální móda inspirovaná květinami)
Květinové instalace – 26. až 29. 5. na Avenida Sá Carneiro (umění spojující typické prvky madeirské tradice a kultury)
Návrat klasických automobilů – 28. a 29. 5. v Praça do Povo (přehlídka starých klasických vozidel)

Festival Atlántico(červen)

je přehlídka ohňostrojů s hudbou, každý týden jeden. Celý měsíc je tato akce umocněna koncerty hlavně na promenádě Praça do Povo ve Funchalu.

Gastronomické slavnosti - (červenec-srpen)

Velice oblíbené slavnosti u místního obyvatelstva. Konají se postupně o víkendech v různých městečkách. Velice známé jsou hlavně v Machico a Canico. Jsou postavené stánky s občerstvením, kde se nabízejí různé typy Doses (menší porce ryb či mořských plodů, různé saláty (Escabeche- tuňák či chobotnice s cibulí aj.) grilují se žebírka i kuřata. Samozřejmě nechybí stánky se sangrií, ponchou či vínem a rumem. Večer je obohacen koncertem.

ČERVENEC - slavnosti v Porto Moniz spolu s koncerty
                        - na konci července opět výstava historických vozidel v parku                                   Quinta Magnolia.

Vinné slavnosti (srpen- září)

25.srpna - 11. září je velkým svátkem Vinný festival, který se slaví po celé Madeiře. My jsme si prožili v Estreito de Câmara de Lobos Slavnost Vinobraní. Opět jsme byli svědky slavnostního průvodu .
Po celou dobu vinných slavností máte po celém ostrově možnost ochutnávky typicky madeirských specialit a vín nejen ve stáncích na ulicích, ale i ve vinných sklípcích.
Zvláštností jsou ochutnávky přímo z tradičních vaků z kozí kůže, ve kterých se dříve víno převáželo a skladovalo.

Silvestr s ohňostrojem

(ten byl i v pandemickém roce 2020)

Oslavy nového roku jsou soustředěny zejména v hlavním městě Funchal, kde vytvářejí iluzi města obklopeného barevnými raketami přecházející v ohromující ohňostroj plný barev a světel. Jedná se o světelnou show nad celým městem. Madeira byla v letech 2006 a 2010 uvedena do Guinnessovy knihy rekordů v kategorii Největší ohňostroj na světě.
V tuto dobu připlouvají ke břehům Funchalu obrovské zaoceánské lodě, jejichž pasažéři jsou svědky této světelné show. Když po 24.hodině po skončení ohňostroje
každá loď zatroubí svou melodii, umocní tento zážitek k opravdové dokonalosti.
Nejkrásnější výhled je právě od moře. Proto také plavby katamaránem jsou v tento den mnohem dražší (až 120 Eur/os.) oproti jiným dnům. Ale jednou to chce prožít.

Není to jen Silvestr, ale celé vánoční svátky jsou na Madeiře mimořádnou událostí. Všechna města září večer pestrými barvami. Každá ulice ve Funchalu je ozdobena jinými světelnými dekoracemi, které se každý rok obměňují. Nechybí ani krásné betlémy a nejen ve Funchalu. Samozřejmostí jsou stánky s občerstvením a nikdy nechybí známá poncha.

Karneval-  (únor/březen)

Karneval je největší událostí zimních měsíců a spadajá do období 40 dní před velikonocemi. Podle brazilské inspirace se během karnevalu celé město Funchal rozezvučí na 4 dny a 4 noci tóny SAMBY...a celé slavnosti trvají až 10 dní.
Opět jste svědky průvodu, spousta hudby, tance a přehlídky fantastických kostýmů. Vrcholem je sobotní průvod alegorických vozů. Připadáte si jako v Riu.
Druhým vrcholem karnevalu je masopustní úterý, veřejný průvod zvaný Cortejo Trapalhao. Do tohoto průvodu, pro který neexistují hranice, se může zapojit každý v jakémkoli kostýmu.

Kolumbus Festival (září)- Porto Santo

Slavnosti zobrazují dobu janovského mořeplavce, kdy tento slavný obchodník pobýval na ostrově Porto Santo, a připomínají své zážitky ze souostroví Madeira. Koná se během měsíce září, mezi 22.  a 25. dnem, ve městě Vila Baleira. Různými scénami se snaží připomenout dobu portugalských objevů.
Akce evokuje průjezd Kryštofa Kolumba na ostrově Porto Santo a zahrnuje trh řemesel, tematické výstavy, cirkusové umění, divadlo, spoustu hudby a exotických tanců v dobových krojích, což zaručuje skvělou atmosféru a zábavu.

Největší svátek,

co se týká uzavření obchodů i restaurací a barů je o Vánocích 25.12.
Pozor jsou uzavřeny i benzinové pumpy a nejezdí ani autobusy kromě městské dopravy!! Na tento den si tedy neplánujte cesty pokud nemáte auto.

Přehled svátků

15.11.-6.1. - slavnosti konce roku (Funchal)

březen - karneval (Funchal)

březen - regionální výstava rostliny anona (Faial)

březen - týden sv. Josefa (Arco de Sao Jorge)

duben - slavnosti citrónu (Santana)

květen - festival květin (Funchal)

květen - slavnosti cibule (Canico)

květen - týden ochrany životního prostředí (Funchal)

červen - festival vážné hudby (Funchal)

červen - festival do Atlantico - ohňostroje (Funchal)

červen - slavnosti třešní (Jardim da Serra)

červen-červenec - jazzový festival (Funchal)

červenec - zemědělský trh (Porto Moniz)

červenec - regionální slavnost banánů (Madalena do Mar)

červenec - regionální festival 48 hodin tance (Santana)

srpen - rally madeirského vína (ostrov Madeira)

září - slavnosti burčáku - cider (Santo de Serra)

září - slavnosti vína a rolníků (Porto da Cruz)

září (5.-7.9.) - slavnosti vinobranní (Camara de Lobos)

září - slavnosti espady (Camara de Lobos)

11.-12.10. - setkání skupin (Riberia Brava)

listopad - slavnosti kaštanů (Curral das Freiras)

Státní svátky na MADEIŘE

1.1.    Nový rok

25.4. Den osvobození

1.5.    Den práce

10.6. Den Portugalska

1.7.    Den Madeiry

15.8.  Nanebevzetí Panny Marie

5.10.  Den republiky

1.11.   Den Všech svatých

1.12.  Den nezávislosti

8.12.  Svátek Panny Marie

25.-26.12.  Vánoční svátky (25.12 je opravdu vše zavřené !)

pohyblivé svátky - Velikonoce