Vyhlídky a odpočívadla na Madeiře - (viewpoints and rest areas)

Vyhlídky a odpočívadla na Madeiře - (viewpoints and rest areas)

Vyhlídek neboli Miradouros je na Madeiře nespočet. Jedna vyhlídka hezčí než druhá. Proto při výletech musíte stále zastavovat, abyste si všechny výhledy vychutnali. Proto zmíním spíš volnočasová odpočívadla-  picnik areas.
Madeiřané , kteří příliš necestují, tato místa využívají často v rámci slavností anebo zde tráví víkend. Všude se pak griluje espetada nebo ryby. V areálech bývají připravené grily a k dispozici je tekoucí voda. Kromě těchto areas se nesmí nikde rozdělávat ohně!!

1/

Park Svaté Kateřiny (Santa Catarina Park)

je ze všech parků ve Funchalu nejméně postižen davy  navštěvníků (crowd-pleasing) a přitom je tu celá řada možností. Tento velkolepý park má rozlohu 36.000 m2 s velkými zatravněnými plochami nádhernými vzrostlými stromy a obrovskou rozmanitostí flory a i fauny. PSC je vynikající místo k relaxaci nebo k aktivnímu pohybu na hřišti. K celkové pohodě přispívá malý snack bar jezírko s labutěmi a jinými opeřenci. Zde si vychutnáte výhled na Funchal a často i na obří zaoceánské lodě kotvící v přístavu. Není to však typické místo na grilování.

2/

Vyhlídkové zahrady nazývané “Ilhéu” (Ilhéu Gardens)

se nachází na vrcholu útesu tyčícím se nad oceánem v Camara de Lobos. Jsou přístupné po strmém schodišti a při výstupu na každém dalším schodu narůstá vnímání okolní nádhery. Na vrcholu procházíme krásnou zahradou vhodnou pro trávení volného času  a pozorování výhledů do okolí Camara de Lobos s dominantou Cabo Giráo a nekonečným oceánem v pozadí.

3/

Boca da Encumeada

V oblasti Ribeira Brava u místní silnice je přístupné místo pro piknik vybavené stoly, lavicemi a grily připravené přijmout zájemce o odpočinek a čas strávený v tichu a pohodě při jídle. Vyhlídka Boca da Encumeada je rovněž výchozím bodem pro řadu vycházkových tras s výhledy do údolí Ribeira Brava (jižní pobřeží) a Sáo Vincente směrem severním.

4/

Malhadinha Picnic Area

v Ponta do Sol, Canhas
Když je čas si připravit váš snack a vychutnat si příjemný piknik, je na to vhodný areál Molhadinha ve farnosti Canhas okresu Ponta do Sol. Místo je vybaveno kompletně pro barbacue  a zdrojem vody. V bezprostřední blízkosti sídlí Správa lesů Malhadinha (Malhadinha Forest Post).
Pokračuje-li se hlavní silnicí dál ( severně) přijede se na náhorní plošinu Paúl da Serra.

5/

Vyhlídka Lombada das Marinheiros -

Calheta, farnost Fajá da Ovelha
Tato vyhlídka se nachází mezi Fajá da Ovelha a Ponta do Pargo na Rua do Miradouro. Vyhlídka byla postavena 1936 nad perfektně do písmene V tvarovaným zeleným údolím. Picnic area je vybaveno dřevěnými lavicemi a kamennými stoly. Nabízí nádherný výhled na pobřeží, Atlantický oceán s majákem  Ponta do Pargo v pozadí.

6/

Lesopark Pico das Pedras

Nachází se v okrese Santana uprostřed madeirského lesa Laurissilva. Je to velký areál s několika prostory pro piknik, tekoucí vodou, toaletami, stoly s lavicemi a grily. Současně místo nabízí i procházkové trasy v bezprostředním okolí.
Kromě tras podél levad zde začíná trek vedoucí na nejvyšší vrchol Madeiry Pico Ruivo a je možné odtud dojít až do lesoparku Parque Florestal das Queimadas.

7/

Área de Lazer do Miradouro Boca das Voltas

Piknik area na vyhlídce Boca das Voltas v okrese Sao Vincente . I pro mnoho Madeiřanů je to dosud neznámé místo a jedno z nejlépe střežených tajemství madeirské přírody, které není snadné najít. K tomuto klidnému místu je třeba auto 4x4. Nachází se ve farnosti Boaventura a je dosažitelné po 40 -ti minutové pěší túře (pokud se nejede offroad auty). Vychází se z farnosti Ribeira Fondo. Samotný areál vyhlídky Boca das Voltas je skrytý ve vavřínovém lese Laurissilva a je vybaven kamennými stoly a lavicemi, kašnou s pitnou vodou vody a grily. Je odtud krásná vyhlídka na Falcös, Achada do Madeira, Lombo do Urzal i pohled na kostel Fajã do Penêdo. Je možné tady i kempovat, ale je třeba k tomu povolení. Přes tuto vyhlídku vede 9,2 km dlouhá turistická stezku. Trasa, která je obecně považována za středně náročnou, trvá v průměru 3 h 47 min.

8/

Parque de Merendas dos Lamaceiros

Vyhlídka a piknik area Lamacieros se nachází ve farnosti Santa okresu Porto Moniz. Z tohoto místa obklopeného krásným pohořím, je fantastický výhled na pobřeží v oblasti Laurissilva a na Ribeira de Janela. Celý odpočinkový areál je součástí levady de Janela, která tady začíná / končí.  V areálu jsou 3 zastřešené barbecue grily, stůl, lavice, WC, tekoucí voda, udržovaná zatravněná plocha a dostatečné množství parkovacích míst.

9/

Parque Forestal Do Montado Do Pereiro - Santa Cruz, Camacha.

Lesopark Montado do Pereiro je charakteristický svou obrovskou biodiverzitou a množstvím nejrůznějších dřevin s vysokými kmeny / s vysokým vzrůstem. Celý areál parku zabírá přibližně 1 km2. Park nabízí vybavení pro různé sportovní aktivity jako minigolf, treky pro horská kola, fotbalové hřiště a několik piknik area vybavené stolem, lavicemi, kašnami a ohništi. V prostoru pro kempování je převlékárna a umývárny pro kempující.
Cestou je dobré se zastavit v Baru 21, kde prý připravují také neošizenou ponchu.

10/

Parque Forestal Das Feiteiras -  Chão Das Feiteiras

- Ribeiro Frio.
Lesopark Chäo das Feiteiras je v oblasti vyhledávané zejména místními pro outdoorový piknik. Je to příjemné zastavení po zdolání levad směr Portela nebo krátké levady
PR11 Levada dos Balcões. V obrovském lesoparku jsou area pro piknik vybavené standardně kamenným kompletem stolu a lavic, ohništi, kašnami s tekoucí vodou. Tady se také setkáte s volně se pasoucími stády ovcí.
Cestou zpět po ER103 narazíte vpravo na další piknikové místo Chão do Poiso.

11/

Miradouro do Chão dos Louros

Vyhlídka je v blízkosti lesoparku  Parque Florestal do Chao dos Louros, kde se nachází piknik area s možností parkování. Pohybujete se v oblasti, která je součástí sítě Natura 2000, ekologické sítě chráněných oblastí na území Evropské unie.
První neděli v září se konají oslavy v Ponta Delgada. Je tradicí, že se scházejí poutníci, když se vracejí z vesnice Bom Jesus v tomto vynikajícím prostředí Chão dos Louros. Zde si užívají různé volnočasové aktivity a zábavu. Nechybí grilování Espetady. K tomu je zde připraveno několik ohnišť a laviček a stolů k posezení .
Odtud vede krátká stezka ( okruh cca 2 km) lesem po Vereda PR22 Chao dos Louros .

12/

Fonte do Bispo

Krásná vyhlídka, kam si musíte udělat procházku. Často zde ale bývá mlha. Je součástí Zona de Lazer das Cruzinhas a v blízkosti známé levady Ribeira da Janela.

13/

Parque de Estacionamento

Toto odpočívadlo je před vjezdem do tunelu na silnici VE3. Naproti přes silnici je vstup na levady směr Ponta do Pargo a Prazeres. Je dobré si udělat alespoň krátkou procházku kolem levady.

14/

Parque das Merendas

V oblasti Ponta Delgada.
Skvělé místo pro rodinný piknik nebo grilování. Má toalety , stoly, gril i zdroj vody. Je obklopen krásnými svěžími horami. Když se vracíte severně na hlavní silnici VE1 minete vyhlídku Miradouro da Lombada.

15/

Área de Lazer do miradouro do Pico do Castelo - ostrov Porto Santo

Pico do Castelo se svoji výškou 437m je místo velmi vyhledávané na “zlatém” ostrově Porto Santo. Výhled z tohoto místa je velkolepý. Je odtud výhled na vesnici Villa Baleira a řadu ostrůvků obklopujících ostrov. Je to místo pro piknikování, rozjímání a vnímání okolní scenerie.

16/
Resting Area With Seats And Barbeque- Campanario

Nově vybudované odpočívadlo s vybavením na grilování uprostřed levady Do Norte. V Campanariu v prodejně Talho si nakoupíte maso a můžete jet na party.
Na obrovské náklady, které zde byly investovány, je s podivem, že zde nejsou toalety!