Vyhlídky a odpočívadla na Madeiře

Vyhlídky a odpočívadla na Madeiře

Vyhlídek neboli Miradouros je na Madeiře nespočet. Jedna vyhlídka hezčí než druhá. Proto při výletech musíte stále zastavovat, abyste si všechny výhledy vychutnali. Proto zmíním spíš odpočívadla-  picnik areas.
Madeiřané , kteří příliš necestují, tato místa využívají často v rámci slavností anebo zde tráví víkend. Všude se pak griluje espetada nebo ryby. V areálech bývají připravené grily a k dispozici je tekoucí voda.

1/

Park Svaté Kateřiny (Santa Catarina Park)

je ze všech parků ve Funchalu nejméně postižen davy  navštěvníků (crowd-pleasing) a přitom je tu celá řada možností. Tento velkolepý park má rozlohu 36.000 m2 s velkými zatravněnými plochami nádhernými vzrostlými stromy a obrovskou rozmanitostí flory a i fauny. PSC je vynikající místo k relaxaci nebo k aktivnímu pohybu na hřišti. K celkové pohodě přispívá malý snack bar jezírko s labutěmi a jinými opeřenci. Zde si vychutnáte výhled na Funchal a často i na obří zaoceánské lodě kotvící v přístavu. Není to však typické místo na grilování.

2/

Vyhlídkové zahrady nazývané “Ilhéu” (Ilhéu Gardens)

se nachází na vrcholu útesu tyčícím se nad oceánem v Camara de Lobos. Jsou přístupné po strmém schodišti a při výstupu na každém dalším schodu narůstá vnímání okolní nádhery. Na vrcholu procházíme krásnou zahradou vhodnou pro trávení volného času  a pozorování výhledů do okolí Camara de Lobos s dominantou Cabo Giráo a nekonečným oceánem v pozadí.

3/

Boca da Encumeada

V oblasti Ribeira Brava u místní silnice je přístupné místo pro piknik vybavené stoly, lavicemi a grily připravené přijmout zájemce o odpočinek a čas strávený v tichu a pohodě při jídle. Vyhlídka Boca da Encumeada je rovněž výchozím bodem pro řadu vycházkových tras s výhledy do údolí Ribeira Brava (jižní pobřeží) a Sáo Vincente směrem severním.

4/

Malhadinha Picnic Area

v Ponta do Sol, Canhas
Když je čas si připravit váš snack a vychutnat si příjemný piknik, je na to vhodný areál Molhadinha ve farnosti Canhas okresu Ponta do Sol. Místo je vybaveno kompletně pro barbacue  a zdrojem vody. V bezprostřední blízkosti sídlí Správa lesů Malhadinha (Malhadinha Forest Post).
Pokračuje-li se hlavní silnicí dál ( severně) přijede se na náhorní plošinu Paúl da Serra.

5/

Vyhlídka Lombada das Marinheiros -

Calheta, farnost Fajá da Ovelha
Tato vyhlídka se nachází mezi Fajá da Ovelha a Ponta do Pargo na Rua do Miradouro. Vyhlídka byla postavena 1936 nad perfektně do písmene V tvarovaným zeleným údolím. Picnic area je vybaveno dřevěnými lavicemi a kamennými stoly. Nabízí nádherný výhled na pobřeží, Atlantický oceán s majákem  Ponta do Pargo v pozadí.

6/

Lesopark Pico das Pedras

Nachází se v okrese Santana uprostřed madeirského lesa Laurissilva. Je to velký areál s několika prostory pro piknik, tekoucí vodou, toaletami, stoly s lavicemi a grily. Současně místo nabízí i procházkové trasy v bezprostředním okolí.
Kromě tras podél levad zde začíná trek vedoucí na nejvyšší vrchol Madeiry Pico Ruivo a je možné odtud dojít až do lesoparku Parque Florestal das Queimadas.

7/

Área de Lazer do Miradouro Boca das Voltas

Piknik area na vyhlídce Boca das Voltas v okrese Sao Vincente . I pro mnoho Madeiřanů je to dosud neznámé místo a jedno z nejlépe střežených tajemství madeirské přírody, které není snadné najít. K tomuto klidnému místu je třeba auto 4x4. Nachází se ve farnosti Boaventura a je dosažitelné po 40 -ti minutové pěší túře (pokud se nejede offroad auty). Vychází se z farnosti Ribeira Fondo. Samotný areál vyhlídky Boca das Voltas je skrytý ve vavřínovém lese Laurissilva a je vybaven kamennými stoly a lavicemi, kašnou s pitnou vodou vody a grily. Je odtud krásná vyhlídka na Falcös, Achada do Madeira, Lombo do Urzal i pohled na kostel Fajã do Penêdo. Je možné tady i kempovat, ale je třeba k tomu povolení. Přes tuto vyhlídku vede 9,2 km dlouhá turistická stezku. Trasa, která je obecně považována za středně náročnou, trvá v průměru 3 h 47 min.

8/

Parque de Merendas dos Lamaceiros

Vyhlídka a piknik area Lamacieros se nachází ve farnosti Santa okresu Porto Moniz. Z tohoto místa obklopeného krásným pohořím, je fantastický výhled na pobřeží v oblasti Laurissilva a na Ribeira de Janela. Celý odpočinkový areál je součástí levady de Janela, která tady začíná / končí.  V areálu jsou 3 zastřešené barbecue grily, stůl, lavice, WC, tekoucí voda, udržovaná zatravněná plocha a dostatečné množství parkovacích míst.

9/

Parque Forestal Do Montado Do Pereiro - Santa Cruz, Camacha.

Lesopark Montado do Pereiro je charakteristický svou obrovskou biodiverzitou a množstvím nejrůznějších dřevin s vysokými kmeny / s vysokým vzrůstem. Celý areál parku zabírá přibližně 1 km2. Park nabízí vybavení pro různé sportovní aktivity jako minigolf, treky pro horská kola, fotbalové hřiště a několik piknik area vybavené stolem, lavicemi, kašnami a ohništi. V prostoru pro kempování je převlékárna a umývárny pro kempující.
Cestou je dobré se zastavit v Baru 21, kde prý připravují také neošizenou ponchu.

10/

Parque Forestal Das Feiteiras -  Chão Das Feiteiras

- Ribeiro Frio.
Chäo das Feiteiras je v oblasti vyhledávané zejména místními pro outdoorový piknik. Je to příjemné zastavení po zdolání levad směr Portela nebo krátké levady
PR11 Levada dos Balcões. V obrovském lesoparku jsou area pro piknik vybavené standardně kamenným kompletem stolu a lavic, ohništi, kašnami s tekoucí vodou. Tady se také setkáte s volně se pasoucími stády ovcí.
Cestou zpět po ER103 narazíte vpravo na další piknikové místo Chão do Poiso.

11/

Miradouro do Chão dos Louros

Vyhlídka je v blízkosti lesoparku  Parque Florestal do Chao dos Louros, kde se nachází piknik area s možností parkování. Pohybujete se v oblasti, která je součástí sítě Natura 2000, ekologické sítě chráněných oblastí na území Evropské unie.
První neděli v září se konají oslavy v Ponta Delgada. Je tradicí, že se scházejí poutníci, když se vracejí z vesnice Bom Jesus v tomto vynikajícím prostředí Chão dos Louros. Zde si užívají různé volnočasové aktivity a zábavu. Nechybí grilování Espetady. K tomu je zde připraveno několik ohnišť a laviček a stolů k posezení .
Odtud vede krátká stezka ( okruh cca 2 km) lesem po Vereda PR22 Chao dos Louros .

12/

Fonte do Bispo

Krásná vyhlídka, kam si musíte udělat procházku. Často zde ale bývá mlha. Je součástí Zona de Lazer das Cruzinhas a v blízkosti známé levady Ribeira da Janela.

13/

Parque de Estacionamento

Toto odpočívadlo je před vjezdem do tunelu na silnici VE3. Naproti přes silnici je vstup na levady směr Ponta do Pargo a Prazeres. Je dobré si udělat alespoň krátkou procházku kolem levady.

14/

Parque das Merendas

V oblasti Ponta Delgada.
Skvělé místo pro rodinný piknik nebo grilování. Má toalety , stoly, gril i zdroj vody. Je obklopen krásnými svěžími horami. Když se vracíte severně na hlavní silnici VE1 minete vyhlídku Miradouro da Lombada.

15/

Área de Lazer do miradouro do Pico do Castelo - ostrov Porto Santo

Pico do Castelo se svoji výškou 437m je místo velmi vyhledávané na “zlatém” ostrově Porto Santo. Výhled z tohoto místa je velkolepý. Je odtud výhled na vesnici Villa Baleira a řadu ostrůvků obklopujících ostrov. Je to místo pro piknikování, rozjímání a vnímání okolní scenerie.