Calheta

Calheta
Calheta- pohled na písečnou pláž

Calheta je známé městečko díky uměle vytvořené světlé písečné pláži Praia da Calheta . Písek sem byl dovezen z pláží v Maroku i z pevninského Portugalska. Má dvě části, obě z nich jsou chráněné vlnolamy. Celá oblast spolu s Madalena do Mar je proslulá pěstováním banánů.

Z Funchalu je to nejrychlejší tunely po VE3.
V létě zde bývá dost turistů s dětmi díky pozvolnému vstupu do vody. Opět je k dispozici zázemí (WC, sprchy, převlékárny) i restaurace. Parkovat se nechá podél silnice. Pro nákup lze využít obchodní dům Pingo Doce.
Před pár lety zde byl vystavěn 4hvězdičkový hotel Savoy Saccharum, který má svoji malou pláž.

V relativně klidném městě se nachází muzeum a továrna Sociedade de Engenhos da Calheta, kde můžete pozorovat stroje používané původně na zpracovávání třtiny na cukr, dnes pro výrobu rumu a medu z cukrové třtiny (melasy) a ochutnat nejen několik druhů rumů, ale i tradiční medový dort, který pečou přímo zde. Nechybí ani zde nabídka ponchy. Třtina se sklízí na jaře (v květnu) a následně se zpracovává. Přímo třtinovou šťávu tedy můžete ochutnat od května do června. Továrnu i bar s ochutnávkou minete při sjezdu k pláži pod kostelem. V dolním baru (vchod ze silnice) si můžete objednat výbornou ponchu za dobrou cenu i kávu či pivo.
Více viz Gastronomie: Rum

Farní kostel Igreja Matriz do Espírito Santo byl postaven již v roce 1430, ale roku 1639 prodělal rozsáhlou přestavbu. Obdivovat můžete strop v maurském stylu.

Tento výlet je dobré spojit např. s prohlídkou města Ribeira Brava, nebo pokračovat dál na západ a navštívit např. půvabné městečko Paúl do Mar.