Cabo Girão

Cabo Girão
Pohled na Cabo Girao z Camara de Lobos

Na tento mimořádný útes se lze dostat autobusem č.7, nebo taxi. Odtud je také možnost vydat se na levadu do Norte (viz Levady).
Gabo Girao je nejvyšší mořský útes na Madeiře a jeden z nejvyšších na světě. Nejvýše položený bod se nachází ve výšce 580 m. Nabízí úchvatný výhled na Rancho a Cabo Girão fajãs – malé plochy obdělávané půdy na úpatí útesu a také nádherné panoramatické výhledy přes oceán a obce Câmara de Lobos a Funchal.
Zdroje se přou o prvenství. Nejvyšším by měl být útes Preikestolen v Norsku – 604 m. Od roku 2014 zde nad útesem Gabo Girao byla vybudovaná terasa s proskleným dnem. Přes tento skleněný chodník, který nemusí každému dělat dobře ,vidíte dolů na oceán a pobřeží.

Pod vámi se objeví upravená políčka místních zemědělců a oblázková pláž. Na tu se dá dostat pouze lanovkou nebo lodí. Jestli si chcete užít nerušené koupání, svezte se dolů z Restaurante Teleférico do Rancho . Dolní stanice je u políček s názvem Fajãs do Cabo Girão. Dnes lanovka vozí i turisty, při jízdě je třeba překonat strach z výšek. V provozu jsou dvě kabiny po 6 místech. Cena 5 €/ os.
Od 6.2.2023 je vyhlídka Gabo Girao zpoplatněna. Osoby od 12 let platí 2 Eura.
Na kopci nad útesem můžete ještě navštívit moderní kostelík Nossa Senhora da Fátima z roku 1931. Uvnitř se nachází socha Matky Boží z Fátimy, která je uctívána nejen na Madeiře, ale v celém Portugalsku.
Poté můžete pokračovat starou vyhlídkovou silnicí až do Ribeira Brava.
Pokud si koupíte lodní výlet s pozorováním delfínů či velryb, nezapomeňte se pod útesem Cabo Girao vykoupat. Na lodi si pak dáte malé občerstvení s dobrým vínem a cítíte se jako v ráji (tak to nazvala jedna z našich klientek).

Při výjezdu z Funchalu sjeďte nejprve do městečka Camara de Lobos, kde si můžete vychutnat příjemnou atmosféru krásné rybářské vesnice (více viz Výlety- Camara do Lobos ), pak pokračujte starou silnicí s pěknými výhledy jak na moře, tak na vesnice okolo . Vždy obdivuji místní políčka, kam bych se neodvážila vkročit natož je obdělávat. Je zde vidět i spousta vinic. Místní víno, jehož hrozny se pěstují právě zde, kolem útesu (hlavně v Campanario), můžete ochutnat při slavnostech ve Funchalu. Po staré silnici dojedete až nahoru na útes Cabo Girão 580 m. n. m.

Mezi Gabo Girao a Ribeira Brava lze navštívit další zajímavé místo Calhau da Lapa. Jedná se o soubor několika jeskyní, které jsou asi 600 let staré. Vykopali je první portugalští osadníci ve skále na začátku osidlování ostrova (1420) ve farnosti Campanário (kousek před Ribeira Brava). Celkem bylo postaveno 33 jeskyní, které fungovaly především jako zemědělský sklad.
K jeskyním se dostanete cca po 15 minutách chůze po nedávno obnovené uličce a
ke skryté skalnaté pláži po schodech asi za 30 minut. Pozor část cesty je strmá a schody nerovné, mohou být i kluzké. Čekají vás i pěkné výhledy na vodopád. Lepší je vzít si pořádné tenisky. Dole se můžete i vykoupat. Více viz Calhau da Lapa.

Pokud jedete autem doporučuji také kombinaci :
Útes Cabo Girão, Ribeira Brava, Calheta nebo São Vicente a při zpáteční cestě zakončit výlet v Camara de Lobos.