Camara de Lobos

Camara de Lobos

Další minimálně půldenní výlet určitě doporučuji do Camara de Lobos , vesnice s typickými barevnými loďkami, kterými rybáři vyplouvají večer na oceán.
Jeho název v překladu znamená „Domov tuleňů“. V době, kdy sem přišli první portugalští kolonisté, totiž zdejší zátoku hojně využívali tuleni atlantičtí. Dnes už je zde neuvidíte. Přesídlili na neobydlené ostrovy Desertas, které jsou vidět jihovýchodně od Madeiry.
Návštěvníkům této rybářské vesnice se všude připomíná, že ji maloval Winston Churchill, který často pobýval na Madeiře v 50.letech. Bary i restaurace sice nesou jeho jméno, ale jsou již zavřené. Místo na východ od přístavu, kde si velký státník vždy postavil svůj stojan, je označeno pamětní deskou. Od té doby se Camara de Lobos změnila jen výstavbou nového hotelu Pestana, který mimochodem vůbec neruší půvab této vesnice. Zde se můžete před hotelem vyfotografovat se sochou W.Churchila se svým doutníkem, sedící na lavičce.

Právě tato vesnice je jedním z center lovu šupinoploutevce černého ( peixe espada), který se vyjímá na každém jídelním lístku na ostrově. V některých barech můžete vidět i fotografie s výlovem této zvláštní ryby, která se chytá v hloubce až 1 km a návnadou jsou malé chobotnice. (viz Gastronomie).

Dříve jste mohli spatřit sušící se ryby na loďkách, hl.tresky či žraloky, ale dnes je to již zakázané. Byla to místní specialita, kterou jste mohli zdarma ochutnat k pivu nebo ponche.( škoda!).

Nezapomeňte však navštívit místní bary, kde musíte ochutnat pravou ponchu (nápoj rybářů) např. v Bar Filhos d'Mar a také místní specialitu Nikitu, což je nápoj z piva, vína a smetany.
Majitel tohoto baru rád s vámi popovídá o tom, že osobně zná Cristiana Ronalda a portugalského prezidenta. Svědčí o tom i fotografie všude na stěnách .

U přístavu lodiček můžete spatřit místní kapli, upravenou v roce 1723, která pochází z 15.století. Je zasvěcena sv.Mikuláši, patronu mořeplavců.
Camara je bohatá nejen na bary, ale i na restaurace, hlavně restaurace rybí nebo steak restaurant (u horní silnice). Kolem hotelu Pestana Churchill Bay se projděte až na druhou stranu pod útes Cabo Girão a vracejte se po horní silnici, která vede kolem těchto restaurací ( Vila Da Carne- ne příliš laciná : steak plus přílohy kolem 20 €). Dojdete pak až na zastávku autobusu, (odtud také odjíždějí vyhlídkové autobusy).
Také si ale můžete vychutnat vyhlídku přímo na útes z terasy restaurace Praia do Vigário.
Pokud přijedete autem, lze zaparkovat u přístavu lodiček nebo Parque Estacionamento Câmara de Lobos.
Vystoupat po schodech můžete na vyhlídkovou zahradu Jardim do Ilheu. Naskytne se vám krásný pohled na městečko a útes (jaro 2022 zatím ale zavřeno díky rekonstrukci).

Za návštěvu určitě stojí továrna na výrobu madeiry značky Henriques & Henriques, kde dostanete 4 malé ochutnávky tohoto výborného dezertního vína. Samozřejmě zde si můžete všechny 4 druhy madeiry také zakoupit.

Jak se do Camary dostanete ?
1. možnost je jet vyhlídkovým autobusem žlutým i červeným, pokud již tento autobus chcete využít.
2. Jet linkovým autobusem č.27,96,123,7 aj. přímo do Camary ( spol. Rodoeste)-

3. Jet žlutým autobusem č.1 na pláž Formosu (či autem) a odtud je podél moře krásná promenáda kolem hotelu Orca Praia cca 1,8 km. Pozor není celá bezbarierová, musí se počítat se schody . Odtud se buď vrátíte opět pěšky a nebo nasednete na autobus , který vás doveze do Funchalu.

4. Do Camary se dostanete také, když projdete městskou levadu Dos Piornas .
Např. nástup na ni je blízko centra v ulici Rua dos Ilheus hned nad parkem Quinta Magnolia . Je to ale náročnější a trochu složité.

Cestou je možno si dát občerstvení v restauraci  A Casa da Levada , kam dojdete cca po 2,5 km a pak pokračovat až do Camara de Lobos kolem banánovníkových zahrad. Pokud byste se do toho chtěli pustit.  Viz Levady- Levada dos Piornas.
Zpět doporučuji jet autobusem- je více možností, raději se zeptejte, zda linka jede do centra.
Kousek za Camara de Lobos směrem na Ribeira Brava je vyhlídka a zajímavá trasa (z Belfry) s krásným vodopádem Calhau da Lapa.
Sami jsme toto místo nenavštívili, ale prý je to krásné místo, jen počítejte s tím, že je tam prudký výstup a pak sestup. Je lepší si na toto místo objednat loďku.