Calhau da Lapa

Calhau da Lapa

Calhau da Lapa je soubor několika jeskyní, které jsou asi 600 let staré. Vykopali je první portugalští osadníci ve skále na začátku osidlování ostrova (1420) ve farnosti Campanário (kousek před Ribeira Brava). Celkem bylo postaveno 33 jeskyní, které fungovaly především jako zemědělský sklad. Odbočíte vlevo k Ptačímu ostrovu, zde je velké parkoviště a v údolí již uvidíte stezku se zábradlím.
K jeskyním se dostanete cca po 15 minutách chůze po nedávno obnovené uličce a
ke skryté skalnaté pláži po schodech asi za 30 minut. Pozor část cesty je strmá a schody nerovné, mohou být i kluzké. Čekají vás i pěkné výhledy na vodopád. Lepší je vzít si pořádné tenisky.
Přístup je možný, pokud jsou příznivé podmínky na moři.
Případně se k jeskyni dostanete také lodí, 5 minut od Vila da Ribeira Brava. Během léta (od května do začátku září) lze využít taxi čluny, které jsou v provozu každý den. Nahoře jsou jen dvě parkovací místa, takže je lepší zaparkovat auto za školou za mostem a potom sejít dolů. V moři se lze vykoupat.
Některé jeskyně byly upraveny k ubytování s názvem Vily Calhau da Lapa H2O. Je to jedinečné ubytování na úpatí moře a vodopádem více než sto metrů vysokým. Majitelé se snažili zachovat interiér tak, aby nemuselo být do staveb příliš zasahováno a zachovala se jejich historická hodnota. (Toho času jsou v rekonstrukci).
Děkuji za aktuální informaci Elenky S. ohledně znovuotevření stezky v březnu 2024.:)

Pokud jste u Campanario spojte návštěvu Calhau da Lapa s návštěvou Ptačího ostrova- Ilha das Aves ( island of birds), který byl otevřen v květnu 2023. Nová atrakce má více než 300 exotických ptáků, se zahradami, jezírky a potoky, kolem kterých se můžete projít. Je to naučná stezka i pro školáky. V areálu nechybí ani bar s občerstvením a průlezky pro děti.