Poncha

Poncha

Jet na Madeiru a neochutnat místní pravou ponchu snad ani nejde. Vždyť také v březnu 2014 portugalská vláda udělila „Poncha da Madeira“ status chráněného zeměpisného označení původu a regulovala jeho výrobu a uvádění na trh. Označení lze použít jen pro Madeiru a Porto Santo. Tento typický alkoholický nápoj dostupný na celém ostrově je již od 16.století vlastně původně nápojem rybářů. Byl používán jako lék proti kurdějím díky vysokému obsahu citronů. Musí se připravovat jen z místního bílého rumu-Aguardente da Cana! Je to alkoholický nápoj na principu rumu, který vzniká destilací fermentované šťávy z cukrové třtiny. Je doplněn medem nebo třtinovým cukrem a ovocem – obyčejně pomerančem + citronem, ale dnes již třeba i jahodami či maracujou. Míchá se speciální kvedlačkou zvanou „Caralhinho“, místní vám řeknou s úsměvem, že se jedná o Pau de Poncha (dejte si do překladu :).

Ponchu si dávejte jen v barech, kde ji pro vás připraví čerstvou ve džbánu.
Pokud objednáte ponchu traditional a začnou vám ji nalévat z lahve (kterou si můžete koupit v každém obchodě), odmítněte.
Klasická tradiční poncha je : poncha regional. Připravuje se z citronové a pomerančové šťávy s medem, třtinovým cukrem a rumem.
Poncha pro muže = pescador je připravovaná jen z citronů, rumu a třtinového cukru (často jen z bílého). Není tak sladká. Musí se nejprve cukr roztlouci s kousky citronu, aby se cukr rozpustil. K přípravě je tedy třeba více času i úsilí, proto ne v každém baru jsou ochotni vám ji připravit. V barech v Camara de Lobos ponchu pescador připravují pro rybáře až dost silnou a opravdu málo sladkou ! (Sunny bar u lodiček). Lepší je jít na ni do baru Bar Filhos D' Mar ( zde už zdražili na 3,5 Eur), nebo Bar Casa Farol, či Bar N.2.

Cena za sklenku se pohybuje dle baru od 2,5-3,5 €.
Tady si můžete ochutnat i Nikitu = osvěžující nápoj s ananasem a vanilkovou zmrzlinou. Lze objednat i nealko - více viz Nikita.

Kam za dobrou ponchou?

Venda Velha- Funchal staré město . Tady byla poncha plná ovoce (ještě v roce 2022), ale zřejmě se změnili šikovní kluci a rázem se změnila i kvalita ponchy. Navíc se vše již podává v plastových kelímcích, což ubírá na kvalitě. Mají všechny druhy, regionální mně ale nechutnala. Nepřipadala mně čerstvě připravená. Otevřeno je od 16 hod. do 1.00, v NE zavřeno, - dle nařízení místní vlády, bude otevírací doba brzy změněna kvůli dodržování nočního klidu!

Rei da Poncha- Funchal
Před sochou na Praca da Autonomia vzhůru po Rua 5 de Outubro a první ul.vlevo. Podávají i Nikitu s alkoholem i bez. Mnohokrát jsme ochutnali a můžeme jen doporučit. Za mě nejlepší poncha pescador. Ceny: poncha 3,00 Eur.
Můžete si objednat i ochutnávku různých druhů ponchy:

K tomu můžete zakousnout chutné prego especial. V neděli mají zavřeno !
Blízko (ulice pod tímto barem) je zajímavá lidová restaurace Bar o Avô s posezením venku.
Zkusili jsme ponchu nedaleko od Rei da Poncha ve Snack-Bar Pão de Ló, ale tady nám nechutnala, protože v ní byl cítit příliš rum. Pokud máte rádi ale silnou ponchu a chcete si posedět s místními, je to místo pro vás.

Snack Bar Dinarte- Funchal na rohu ulice da Carreira a Rua das Cruzes. Pokud jdete na pevnost nebo do muzeí, narazíte na tento nenápadný lidový bar s lidovými cenami a velice přátelským personálem. Dělají zde výbornou ponchu pescador (vyladěná chuť), k tomu vám přinesou zdarma malé občerstvení.

Varandas de Camoes naproti hotelu Savoy palace pod lékárnou, kde si můžete dát i občerstvení. Ochotná majitelka nám zde vždy připraví dobrou ponchu ( zatím za 2,50) a to i pescador, tedy citronovou, kterou v mnoha barech nedostanete. Zažijete zde domácí prostředí. K tomu si můžete dopřát i dobré prego especial, nebo dobrý steak  s hranolkami (neberou plat.karty!). Zde mají zavřeno v neděli.

Bar On the Rock - proti hotelu Royal Savoy, také jsme ochutnali ponchu Pescador a dobrá. Není zde moc míst k sezení

Taberna da Poncha - Serra de Água, na silnici VE4, která vede na sever do São Vicente ( cca v první třetině). Zde můžete ochutnat více druhů ponchy.

Virtú's bar v Ajudě- Funchal, naproti pekárně pod parkem.  Jsou zde šikovná děvčata, která umí dělat i dobrou ponchu pescador. K tomu vám nabídnou i picado, prego nebo výborný hamburger v bolo do caco. Neděle zavřeno!

Taverna Real Da Poncha- Serra de Água - zde budete mít výbornou ponchu i s výkladem. Zastavte se, pokud pojedete ze São Vicente.

Tasquinha da Poncha
Pokud pojedete ze severu a nemusíte řídit, odbočte do centra Serra de Aqua směr Encumeada do lidového baru Tasquinha da Poncha . Připravují  výbornou ponchu a k tomu dostanete bohatou přílohu. V baru mají připravené saláty z chotnice, espády, tresky a vepřového. Zatím poncha traditional stále za 2.50 Eur, ostatní za 2,80.

Ribeiro Frio restaurant- vynikající poncha, dobrá restaurace. Pokud jste na výletě a jdete Levada dos Balcões nebo do Portely- levada Do Furado, určitě navštivte.

Bar O Rasenio - Poncha Nacional nad Achada de Goula křižovatka s ER206 a ER 102 směr na Camacha.

O Posto da Poncha- z Camacha směr na Porto da Cruz ER 102.

Restaurante Beer Garden
Je to nad odbočkou na pláž Formosa. Lidé sem chodí hlavně na výborné picado. Také jsme okusili a dělají i dobrou ponchu.

Restaurace Portela a Vista - staví zde hodně turistů.
Venda do Sócio - lidový bar před Gaula směr Santa Cruz, poncha všeho druhu, málo lidí a příjemná obsluha. Připravují i dobrou Nikitu.

Arraial da Imperatriz- Funchal, pod hotelem Savoy palace. Mimo jiné se zde dobře najíte díky čtyřem různým restauracím. Pro mě poncha až dost sladká.
Restaurante Poncha da Imperatriz- pod Arrail, zde vyladěná chuť (4 Eur)

Každopádně nedávejte si ponchu v restauraci Indian Palace na Estr. Monumental naproti malému supermarketu Pingo Doce, kde jsou sice příjemní Venezuelci, mají dobré jídlo, ale ponchu dělat neumí. Také nám nechutnala v parku Magnolia v baru u tenisových kurtů.
S ponchou pescador jsme také vůbec nebyli spokojeni v baru na Starém městě :
A Minha Poncha (jen ochucená voda!!).