Levada do Furado ( Ribeiro Frio - Portela)

Levada do Furado ( Ribeiro Frio - Portela)

Levada do Furado  (PR10) patří ke krásným středně těžkým levadam s délkou 11 km, takže počítejte cca s 4-5 hodinami. Začíná v  Ribeiro Frio  -( Více viz Výlety: Ribeiro Frio), kde si můžete prohlédnout pstruží farmu a malou botanickou zahradu. Procházka potom končí sestupem do vesnice Portela .
Je jednou z prvních levad, které stát získal k zavlažování zemědělské půdy v Porto da Cruz na základě smlouvy podepsané v roce 1822 mezi prvním hrabětem z Carvalhalu a radou královské pokladny.

Do Ribeiro Frio se dostanete i autobusem z Funchalu ( jezdí společnost Horários č.56). Cesta trvá cca 40 minut. Z Portely pak musíte autobusem nebo taxíkem a nebo se vrátit zpět.(Pozor např.v neděli jede z Portely jen jeden spoj ve 14.40- dnes může být změna, podívejte se na jízdní řád společnosti SAM Madeira Bus .
Nástup na levadu je vpravo kousek od restaurace Ribeiro Frio, kde se ještě můžete občerstvit a to nejen dobrou kuchyní, ale také výbornou ponchou pescador. Majitel léta pracoval v baru Milhos ve Funchalu, kam jsme na jeho ponchu chodili. Jakmile se tam vyměnil personál, změnila se i nabídka k horšímu. Uvítali jsme, když jsme se zde znovu potkali. Tady vás také přivítají endemické sýkorky, které budou loudit. Vezměte s sebou tedy nějaká semínka (nedávejte jim sladké pečivo, které jim škodí).
Když budete mít štěstí, setkáte se zde s nejmenším madeirským ptáčkem s poetickým jménem – králíček ohnivý (Regulus ignicapillus madeirensis).

Půjdete ve výšce cca 840m. Někde jsou místa opravdu úzká a občas schody. Po zhruba třech kilometrech přijdete na odbočku Levada do Poco do Bezerra, ale pokračujte vlevo do Portely. Pokud však v Ribeiro máte auto, můžete se dát na tuto levadu Poco do Bezerra a tím se vrátíte zpět. Ujdete pak cca 7 km tam i zpět.

Podél levady je velmi dobře zachovalá původní flóra ostrova- vavřínový les zvaný Laurisilva – tvořený převážně z vavřínu (Laurus novocanariensis), lilie (Clethra arborea), madeirského vavřínu (Ocotea foetens), madeirského mahagonu (Persea indica) a žlutozeleného, kriticky ohroženého náprstníku (Isoplexis sceptrum), hadince převislého, který se nazývá „pýcha Madeiry“ (Echium candicans), řimbaby obecné (Argyranthemum pinnatifidum) i madeirské orchideje (Dactylorhiza foliosa).  
Cestou narazíte na ručně tesané menší tunely, které se nechají projít i bez baterky. Dejte však pozor na hlavu- na vyčnívající kameny.

Na samém závěru je dost nepříjemné klesání podél Levady da Portela asi 2 km.  Na konci cesty jste odměněni krásnou vyhlídkou na Orlí skálu a Porto da Cruz.

Díky 2 km konečnému klesání není tato trasa vhodná pro osoby, kteří trpí bolestmi kolen či kotníků.
V Portele většinou narazíte na taxíky. Vyplatí se chvíli počkat, aby vás bylo více a měli jste to lacinější. Nebo lze využít autobus z Portely č. 53 do Funchalu - Sam Madeira Bus (moc často nejezdí).

Náš typ hlavně pro rodiny s dětmi : Když budete již scházet do Portely, je také možnost se odpojit od levady a jít jen po cestě směr Santo da Serra. Narazíte na dřevěnou budovu s restaurací Parque Ribeira Primeira. Zde si předem (telefonicky) můžete objednat vlastnoruční výlov pstruhů ( 5 Eur), které vám na místě připraví na grilu (Menu 15 EUR). Všem se podaří úlovek, protože místní sádky jsou plné. Pro děti je to zážitek.
Je to i možnost jednodenního příjemného výletu. Z Funchalu pojedete stále po ER102 do Santo da Serra, přes centrum osady se dotanete na kruhový objezd, na kterém odbočíte vpravo na Porto da Cruz a Portela. Asi po 500 m nesmíte přehlédnout vlevo tabuli na Parque Ribeira Primera a Levada da Serra. Pojedete kus po asfaltu, ale potom cca 1 km po nezpevněné vozovce až ke dřevěné stavbě.