Levada do Furado ( Ribeiro Frio - Portela)

Levada do Furado ( Ribeiro Frio - Portela)

Levada do Furado  (PR10) patří ke krásným středně těžkým levadam s délkou 11 km, takže počítejte cca s 4-5 hodinami. Začíná v  Ribeiro Frio  -( Více viz Výlety: Ribeiro Frio), kde si můžete prohlédnout pstruží farmu a malou botanickou zahradu. Procházka potom končí sestupem do vesnice Portela .
Je jednou z prvních levad, které stát získal k zavlažování zemědělské půdy v Porto da Cruz na základě smlouvy podepsané v roce 1822 mezi prvním hrabětem z Carvalhalu a radou královské pokladny.

Do Ribeiro Frio se dostanete i autobusem ( jezdí společnost Horários č.56). Cesta trvá cca 40 minut. Z Portely pak musíte autobusem nebo taxíkem a nebo se vrátit zpět.(Pozor např.v neděli jede z Portely jen jeden spoj ve 14.40- dnes může být změna, podívejte se na jízdní řád společnosti SAM).
Nástup na levadu je vpravo kousek od restaurace Ribeiro Frio, kde se ještě můžete občerstvit. Tady vás také přivítají endemické sýkorky, které budou loudit. Vezměte s sebou tedy nějaká semínka (nedávejte jim sladké pečivo, které jim škodí).
Když budete mít štěstí, setkáte se zde s nejmenším madeirským ptáčkem s poetickým jménem – králíček ohnivý (Regulus ignicapillus madeirensis).

Půjdete ve výšce cca 840m. Někde jsou místa opravdu úzká a občas schody. Po zhruba třech kilometrech přijdete na odbočku Levada do Poco do Bezerra, ale pokračujte vlevo do Portely. Pokud však v Ribeiro máte auto, můžete se dát na tuto levadu Poco do Bezerra a tím se vrátíte zpět. Ujdete pak cca 7 km tam i zpět.

Podél levady je velmi dobře zachovalá původní flóra ostrova- vavřínový les zvaný Laurisilva – tvořený převážně z vavřínu (Laurus novocanariensis), lilie (Clethra arborea), madeirského vavřínu (Ocotea foetens), madeirského mahagonu (Persea indica) a žlutozeleného, kriticky ohroženého náprstníku (Isoplexis sceptrum), hadince převislého, který se nazývá „pýcha Madeiry“ (Echium candicans), řimbaby obecné (Argyranthemum pinnatifidum) i madeirské orchideje (Dactylorhiza foliosa).  
Cestou narazíte na ručně tesané menší tunely, které se nechají projít i bez baterky. Dejte však pozor na hlavu- na vyčnívající kameny.

Na samém závěru je dost nepříjemné klesání podél Levady da Portela asi 2 km.  Na konci cesty jste odměněni krásnou vyhlídkou na Orlí skálu a Porto da Cruz.

Díky 2 km konečnému klesání není tato trasa vhodná pro osoby , kteří trpí bolestmi kolen či kotníků.
V Portele většinou narazíte na taxíky. Vyplatí se chvíli počkat, aby vás bylo více a měli jste to lacinější.
Nebo lze využít autobus z Portely - Sam Madeira Bus (moc často nejezdí).

Náš typ hlavně pro rodiny s dětmi : Když budete již scházet do Portely, je také možnost se odpojit od levady a jít jen po cestě směr Santo da Serra. Narazíte na dřevěnou budovu s restaurací Parque Ribeira Primeira. Zde si předem (telefonicky) můžete objednat vlastnoruční výlov pstruhů ( 5 Eur), které vám na místě připraví na grilu (Menu 15 EUR). Všem se podaří úlovek, protože místní sádky jsou plné. Pro děti je to zážitek.
Je to i možnost jednodenního příjemného výletu. Z Funchalu pojedete stále po ER102 do Santo da Serra a na kruhovém objezdu opět na tuto silnici. Pak nesmíte přehlédnout tabuli na Parque Ribeira Primera, která je vlevo a jedete kus po nezpevněné vozovce.