Caniçal

Caniçal
Pohled na Canical a Východní cíp

Caniçal je rybářské městečko na východním cípu Madeiry, kam jezdí Madeiřané za dobrými a lacinými rybími pochoutkami do místních vyhlášených restaurací.
Město se proslavilo lovem velryb a patřilo mezi velmi prosperující rybářský přístav. Právě zde se natáčely scény pro známý film Johna Hustona z prostředí lovení velryb Moby Dick ( z roku 1956).
Rybí průmysl je zde všude patrný. Zážitkem jsou organizované nakládky a vykládky kontejnerů s obrovskými tuňáky v přístavu, které jsou expedovaní pak do restaurací či do tržnice.

Až do zákazu lovu velryb zdejší velrybáři ulovili až 200 velryb ročně. Od června 1981 lov velryb ustal a vody kolem Madeiry byly vyhlášeny za rezervaci mořských savců. Místní rybáři dnes naopak pracují pro Společnost na ochranu mořských savců a pomáhají mořským biologům studovat migraci velryb.  Někteří velrybáři dnes provázejí na moře turisty při pozorování velryb.
V někdejších kancelářích velrybářské společnosti dnes sídlí muzeum velryb- Museu da Baleia . Vlastník muzea se sám osobně účastnil zabíjení velryb a dnes je
z něho náruživý ochránce těchto mořských živočichů.

Toto muzeum by měli navštívit hlavně Japonci a Číňané. Snad by je to vedlo alespoň k zamyšlení, zda je opravdu nutné kvůli jídlu zabíjet tyto ohrožené tvory. Je to skutečně smutná podívaná na video, u kterého jste svědky masakru, který
s sebou lov velryb přinášel.
Na druhé straně je zde velice zajímavá videoprodukce pro děti o podmořském světě.

Pokud chcete tedy navštívit toto muzeum, odbočte rovnou u prvního sjezdu na Caniçal. Kolem muzea vede přímořská promenáda podél kamenité pláže a pobřeží, která vás zavede až na čistou kamenitou pláž Praia da Ribeira de Natal.
U přírodních  jezírek je i sprcha a žebřík do vody.
Až na samém konci je centrum potápění a bar Ritual do Sal.

Když se dáte cestou do centra můžete se v létě osvěžit ve dvou bazénech s mořskou vodou v Complexo Balnear do Caniçal.  Je to vhodné místo pro rodiny. Vstupné obsahuje i lehátko. Od bazénu je několik přístupů do moře. Nechybí ani bar a restaurace. Komplex má i bezbariérový přístup.

Zážitkem v  Caniçal jsou rybí restaurace, kde dostanete zaručeně čerstvé ryby. Myslím, že v každé restauraci v Caniçal budete spokojeni. My máme vyzkoušené restaurace : Restaurante Bar Amarelo (má v úterý zavřeno) a Aquarium restaurante (velmi dobré ceny, výborné jídlo). Ochotně vám větší rybu rovnou rozpůlí. Nejlepší je Bodião (papouščí ryba), Pargo a Garoupa, mají dobře odstranitelné kosti a výborné maso.

Pokud přijedete po R109, doporučuji - Restaurace a Snack-bar Frente Ao Sol- kde podávají výborné chobotnice i ryby (velké porce !) .
Je navštěvovaná hojně místními už kvůli cenám. Proto je lepší si zavolat a rezervovat místo (hlavně o Igreja Nova do Caniçal), nebo se tam zastavit při cestě do města a domluvit se.
Prý dobrá poncha v baru Poncha From Stingrays  naproti kostelu Igreja de São Sebastião.
I příjemný kostelík z 18.století stojí za povšimnutí. Pro náboženské účely slouží však kostel Igreja Nova do Caniçal vzdálenější od přístavu do centra města.

Za Canicalem směr na východní cíp je hotel pro jachtaře ve stylu vesničky. Nyní má být nově otevřen. Odtud vyplouvá vyhlídková loď kolem pobřeží a pokud chcete můžete vystoupit u oázy Ponta do Sao Lourenco a jít zpět pěšky a tím si zkrátit trek - Více viz Levády: Vereda Ponta de São Lourenço.

Když pokračujete dál na východ, nenechte si ujít vyhlídku Miradouro de São Lourenço , což je úchvatná podívaná na barevné skály strmě padající do moře. Zde se nabízí také 6 km dlouhý trek  na Ponta de São Lourenço  ( 3hod tam a 3 hod. zpět). Více viz Levády: Vereda Ponta de São Lourenço.