Doprava na Madeiře

Doprava na Madeiře

Jak řekl náš známý:”Je s podivem, že tady je vše hotové”. Ano, málokdy se tady setkáte s objížďkami a všude přítomnými opravami jako u nás.
Madeira sice není velká, ale co do obtížnosti silnic v horách či na severu je na předním místě. Silnice jsou často hodně klikaté a ne zrovna široké, takže často se stane, že v hůře přístupných oblastech se špatně minou dva autobusy. I vám se může stát, že se budete muset vyhýbat či couvat a to i do kopce. Řidiči jsou zde ale velice ohleduplní a hlavně šikovní. Ještě horší je to za deštivého počasí a v mlze. Musíte počítat s tím, že vyjedete za krásného počasí z Funchalu, ale v horách a často na náhorní plošině Rabasal je úplná mlha, ale někdy to může být i naopak.

Kvalita silnic

Silnice na ostrově jsou většinou ve velmi dobrém stavu a mají jeden jízdní pruh v každém směru. Na severním pobřeží a v horách jsou extrémně klikaté. Po jihovýchodním pobřeží vede pěkná nová rychlostní silnice s mnoha tunely, kterých je na Madeiře cca 158. Jeden z nejdelších 3176 km projedete u Santany nebo tunel západním směrem na Ponta do Pargo . Ještě dnes můžete ale projet tunely, které byly ještě ručně vytesány do skály. Např. mezi Encumeadou a Paul da Serra. Některé z nich mají i zdarma “Myčku aut” tzn, propouští vodu, nebo přes tunel vede vodopád.

Předpisy

Stejně jako u nás je maximální povolená rychlost ve městě 50 km/h, mimo město je to 90 km/h. Ve skutečnosti ale budete mimo město jezdit průměrně 60 km/h, kvůli kopcovitému povrchu ostrova. Je povinné používat bezpečnostní pásy. Tolerance alkoholu v krvi je 0,5 promile. Děti mladší 12 let se nesmějí vozit na přední sedačce. Na motorce či skútru musíte používat helmy.
Přestože Madeiřané klidně parkují na neuvěřitelných místech, hlavně často na chodnících (a lidé , hlavně maminky s kočárky pak musí jít do silnice !), nebo zastaví klidně na zastávce autobusu
či na přechodu a jdou si na kafe, vy to nezkoušejte. Lepší je na Madeiře utratit peníze za příjemnější věci než platit pokutu.

Půjčení auta

Všude je spousta půjčoven aut i motorek. Vždy doporučuji kupovat s plným pojištěním, i když je to dražší. Vždy si zjistěte, jak to má půjčovna zařízené . Zda už je pojištění v ceně auta, nebo něco připlácíte .Bez pojištění raději nejezděte. Jezdit po úzkých horských serpentinách za silného deště či husté mlhy je náročné i pro zkušeného řidiče. V tomto počasí si dejte také pozor na padající kameny hlavně na úzkých silnicích. Pokud byste neměli pojištění a s autem se něco stalo, museli byste hradit úplně všechno. Pokud přijedete se zájezdem, nejbezpečnější je si půjčit auto přes delegáta, který vám poradí i s pojištěním i trasou a jste bez starosti.
K vypůjčení automobilu či motorky potřebujete :
Platný mezinárodní řidičský průkaz starý nejméně rok ( ale lze i bez mezinárodního) a platný pas, nebo občanku. Neplatí zde věková hranice pro řízení 18 let jako u nás, ale 21let.
Většinou kvůli vratné kauci chtějí půjčovny kreditku.

Ceny půjčovného na 24 hod. se pohybují v závislosti na druhu vypůjčeného auta a době, na kterou si auto půjčíte. Rozdíl je i v sezóně.
Od roku 2021 díky covidové pandemii lidé začali více jezdit individuálně a půjčovat si tím pádem více auta. Tím ceny půjčovného prudce stouply. Problém byl i s půjčením aut, protože aut byl velký nedostatek. Ten, bych řekla, ale trvá stále. Proto, pokud si plánujete na sezonu auto půjčit, čiňte raději s předstihem.
Ceny jsou tedy nyní dost rozdílné v závislosti na půjčovně.
Vždy je cenově výhodnější půjčovné alespoň na 3 dny.
Např. u auta ze skupiny A (Fiat Panda) je cena na 1 den cca 45 €, 2-3 dny můžete mít i za cca 40 €/den včetně pojištění, na týden už by to bylo jen 35 €/den.
Budete-li jezdit ve dvou, či ve třech, stačí vám auto třídy A, maximálně B (např. Peugeot 208 : 1 den cca 60 €, 2-3 dny 55 €, 4-6 dní 47 € /den. Ceny jsou jen orientační. V sezoně můžete dát i 100 Euro/1 den !
https://www.madeiraner.com/cs/car-rental-transfers/

Ceny zahrnují : povinné ručení a základní havarijní pojištění (nad výši kauce), neomezené km, servis 24 hod., rozvoz aut do míst jako je Funchal, Canico, Santa Cruz a Machico.
Ceny nezahrnují : pohonné hmoty (v nádrži většinou je třetina či polovina pohonné hmoty, vy musíte vrátit do původního stavu), PAI (osobní pojištění) a další extra příplatky (dětská sedačka, další řidič, přistavení do jiného většinou vzdálenějšího místa ).
Klient se zavazuje spoluúčastí do výše kauce. Garance je možná formou blokace na kreditní kartě nebo předáním částky v hotovosti. Pro nulovou spoluúčast je možné si doplatit plné pojištění- tzv. SCDW a TCDW zahrnující pojištění proti krádeži auta nebo jejich částí, skel, zrcátek, pneumatik, kol. Toto plné pojištění platíte také přímo zástupcům autopůjčovny. Cena cca 15 €/den u kategorie A,B,C.
Výluky z pojištění se vztahují na poškození interiéru, střechy, podvozku, motoru, ztráty nebo poškození klíčů, škody způsobené na základě nevhodného zacházení s vozem a škodu při řízení pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek, dále při nerespektování dopravního značení a varování.
Náš tip: stavte se nejprve na informacích, mají občas od některých společností slevy. Někdy mohou mít až o 10 € nižší cenu.
Lze si půjčit i skútry či různá vozítka, ale ta jsou jen na město, nebo jen na jižní pobřeží. Do madeirských kopců se moc nehodí. Pozor , většinou základní cestovní pojištění se nevztahuje na čtyřkolky ! Půjčovny nabízejí také horská kola. Poslední léta jsou i ta vidět na silnicích, ale není to nic příjemného ani pro kolaře ani pro řidiče aut.

Pokud chcete jet až na sever, nebo dělat větší okruh, vezměte si raději menší ,ale silnější auto (alespoň Renault Clio). Nedoporučuji jízdu na Madeiře začátečníkům v řízení (je třeba mít  dobrý odhad na šířku auta a zkušenost s rozjezdy a couváním v prudkém kopci.)
Dobré recenze jsou např. na autopůjčovnu Funchal Easy, která má auto pojištěné a nechce ani kreditní kartu - https://www.funchaleasy.com/index.php/en/ .
Pokud chcete mít jistotu, doporučuji Rodavante Rent a Car. Je o něco dražší, ale např. nemá příplatek za přistavení na letiště.

Ceny benzinu

se pohybují (2023) kolem 1,58 € za litr ( benzin = gasolina), nafta = 1,38 € ( diesel nebo gasóleo)) a nejsou výrazné rozdíly mezi jednotlivými benzínkami, protože ceny jsou určovány vládou. Vždy počítejte díky kopcovitému terénu s vyšší spotřebou. Většina čerpacích stanic je otevřena nonstop a dá se u nich platit kreditkou. Jako u nás ceny jsou pohyblivé.
Co rozhodně doporučuji, je navigace v autě, nebo aspoň mít načtenou trasu v mobilu. Bez toho si budete ve Funchalu a okolí zoufat, než se dostanete dál. Cesty jsou husté a propletené. V některých malých vesničkách nenajdete ani ukazatel. Takže se ptejte.
Někdy vás může zmást i GPS v mobilu.
Pozor na svátek 25.12., kdy jsou i benzinové pumpy zavřené !!! Místní mají na to kartu, kterou vloží do stojanu.

TAXI

Oficiální taxislužby si účtují jízdné v rozumné výši. Všechny vozy mají taxametr. Většinu taxíků najdete ve Funchalu a zastaví na mávnutí. Také vám jej mohou zavolat na požádání z recepce hotelu. Taxikáři jsou schopni  vám říci předem, kolik vaše cesta bude stát. Taxa je k řadě oblíbených turistických atrakcí regulovaná vládou, tzn je fixní , např. na Monte vás zpáteční cesta vyjde na cca 20 €, cena z letiště do Funchalu je kolem 27 - 30 €.
Pronájem taxi na půl dne s čekací dobou cca 3 hod. pořídíte od 70-80 Eur. To je např. doba na zdolání Východního cípu (Ponta de Sao Lourenco). Na delší dobu už je to téměř celodenní za 100 EUR.
Po 22. hodině jsou ceny taxi o 20% vyšší.
Kontakty a oblíbené trasy najdete v infocentru.
Žluté vozy taxi najdete i v těch nejzapadlejších vesničkách, není výjimkou, že se s nimi vozí místní na nákupy. Pokud zrovna žádný v dohledu nebude, v klidu vyčkejte, nebo zajděte do baru (ty jsou všude). Místní většinou mají na toho “svého” i mobil. Jinak doporučuji:
taxislužba odkaz: https://www.madeiraairporttransfer.net/prices/,  
https://madeirabytaxi.pt/
Aplikace Taxiin
V této appce si můžete objednat taxi, cenu vidíte předem. Jen vyberete odkud kam chcete jet a zobrazí se cenové rozmezí kolik bude vaše cesta stát. Ještě ale nemám osobně vyzkoušené.   https://www.taxiin.pt/


Příjemnou službou jsou restaurační taxíky, které jezdí zadarmo, aby se tak postarali o své hosty. Informaci o tom, která restaurace takovou službu nabízí, vám sdělí někdy i recepční a taxi vám zavolá a zároveň vám tak udělá rezervaci na domluvenou hodinu.
Restaurace tuto službu poskytují jako nadstandardní, ale dozajista se jim i vám vyplatí, protože tím více vína u nich můžete vypít a pohodlně se dostanete zpět až k hotelu. (např.restaurace Central Gril nad stadionem, rest.Vila do Peixe +Vila Da Carne v Camara do Lobos ).

Tuk Way nebo Tuk-Tuk vyhlídkové trasy

Je soukromé taxi pro 1- 3 osoby i s výkladem. Vhodné pro projížďku Funchalem a je možné zajet i do Camara de Lobos nebo k útesu Gabo Girao.
Prohlídky pro skupinu do 2 osob ( příp.+ dítě) jsou 1,5 hodiny až 6 hodinové a ceny se pohybují od délky trasy a firmy od 40 - 80 EUR  za skupinu.
Po domluvě lze vyzvednout na hotelu.
Firem, nabízející tuto službu je více:
Tuk Way , (má ceny za skupinu : https://tukway.com ), Tukxi Madeira & Lisboa, Tuktuking i další. Většina tuk tuků jsou motorová vozidla.

Pronájem auta od místní cestovní agentury

Pokud máte zájem o pronájem minibusu pro 8 osob, je to většinou cca 100€ na den a auto (tedy cca do 16 hod) .
Vyplatí se tedy domluvit se ještě s pár lidmi a cena se pro vás tak snižuje závisle na počtu osob.
Řidiči ostrov znají, takže vám sdělí potřebné informace, kam je nejlépe se podívat.
Jsou klienti, kteří nechtějí jezdit výlety autobusem a netroufají si půjčit auto, aby neměli zbytečně starosti. Přesto chtějí mít průvodce, který jim dá odborný výklad v češtině. I to je možné, ale musíte počítat s cenou 200 Eur za minibus.

Kontakt na cestovní agenturu a ceny (v průběhu roku se ceny mohly změnit!)

Firma DDtrails Group :
Contact: ddtrails@gmail.com

AUTOBUSOVÁ doprava

Autobusové spoje zde fungují celkem dobře, ale přesto se s nimi všude nedostanete a hlavně si vždy musíte překontrolovat, zda se ještě týž den dostanete zpět.
Při plánování cesty je důležité si nejprve zkontrolovat, jaká společnost daným směrem jezdí. Od toho se odvíjejí jízdní řády.Počítejte s tím, že cesta může trvat mnohem déle, než si tipnete vy, když vidíte na mapě, kolik je to kilometrů !
Např. cesta z centra na Monte může zastávkovým autobusem č.21 trvat i 1 hod.
Linky, které jezdí mimo centrum, většinou odjíždějí z hlavního autobusového nástupiště, které je u nábřeží před stanicí lanovky. ( R.José da Silva)
Za jednu cestu hromadnou dopravou zaplatíte 2,20 €.
Měsíční jízdenka : 47€
Lístky se kupují u řidiče. Jen řekněte, kam chcete jet.

Centrální autobusové nádraží ve Funchalu neexistuje. Autobusy odjíždějí většinou z blízkosti pobřežní silnice Avenida do Mar e das Comunidades Madeirenses poblíž přístavu, kde mají svá odjezdová místa jednotlivé společnosti meziměstské dopravy i autobusové linky po Funchalu. Prakticky celá oblast od pevnosti São Lourenço až k lanovce na Monte je posetá zastávkami a terminály níže uvedených společností.

Na Madeiře operují čtyři společnosti, které si ostrov rozdělily :

Horários do Funchal

Horarios do Funchal mapa pro centrum - www.horariosdofunchal.pt
Autobusy pro vzdálenější místa odjíždějí z nádraží za lanovkou .
Jsou většinou žluté jako městské autobusy.
Na Monte se dostanete s linkou 20 a 21. Nástup je na třídě R 31 Janeiro.
Společnost Horarios provozuje autobusovou dopravu jednak po Funchalu = městské spoje a pak pravidelné spoje zejména na sever od Funchalu. Jezdí například do Curral das Freiras, Ribeiro Frio, Faial, Camacha, Santana nebo Monte.
Pokud máte zájem zajet si do Porto Moniz, můžete využít jejich nabídky vyhlídkové jízdy z Funchalu do Porto Moniz a zpět s řadou deseti-minutových přestávek na vyhlídkách za 12 €.

EACL

Autobusová společnost zajišťuje zejména okrajové spoje mezi Caniço a Funchalem. S autobusem č. 155 se dostanete do Caniço města a Caniço do Baixo (jede i expresní). Jedná se o linku Ponta da Oliveira-Funchal, která je hojně využívaná turisty. Zastávka je na nádraží u lanovky.
Jízdní řád

SAM

autobusy se zelenými pruhy -Sociedade de Automóveis da Madeira - www.sam.pt
Tato společnost se zaměřuje na východní část ostrova Madeira, Aerobus zajišťuje i spoj na  letiště za 6 € . https://www.sam.pt/en/aerobus-information.html
Dále jezdí do Caniço, Machica, Canicalu, Santa Cruz, Porto da Cruz nebo do Portely.
Mapa spojů a jízdní řád:

Rodoeste

RODOESTE – Transportes Rodoviários da Madeira jsou většinou autobusy s červenými pruhy.
Autobusy této společnosti vás dovezou na západní část ostrova, jako například do následujících míst: Camara de Lobos (21), Gabo Girao, Ribeira Brava, Pontal do Sol, Calheta, Jardim do Mar, Sao Vicente, Porto Moniz, Encumeada, Serra de Água,Ponta do Pargo nebo Seixal.
Střed a malé vesničky na východě obsluhuje “courák”, který sice zastavuje v každé vesničce, ale zato vás proveze místy, kam byste si možná netroufli ani autem 4×4. Počítejte s tím, že tato cesta je samá zatáčka.

Autobusy MHD

www.horariosdofunchal.pt
ŽLUTÉ  - nejčastější spoje pro centrum Funchalu jsou č.1 ,2 a 4.

Nejbližší zastávka v centru je na hlavní třídě u promenády před bílou pevností Palacio St. Lourenço.

Odtud kromě č. 01,02,04 odjíždí i č. 9,24,61,62.
Na druhé straně u baru se špičatou střechou stojí autobus č. 31,31A - s nimi se dostanete do Jardim Botanico a teleférico J.Botanico. Další jsou pak čísla 32,34,40, 42, 27+28,19+26+33.
Autobusy MHD jezdí ve Funchalu a do blízkého okolí (např. Palheiro Ferreiro-č.36 z nádraží za lanovkou). Jsou vždy žluté, nebo oranžové a mívají i turistickou variantu, kde se dá sedět ve druhém patře na střeše= turistický vyhlídkový autobus.
Zastávek je hodně, jsou označeny nápisem paragem a u většiny z nich se dají koupit jízdenky. Ty vám také prodá na požádání řidič autobusu, kterému stačí říct, kam jedete. Tady bývá ale jízdenka dražší. Jednosměrný lístek vás vyjde na 1,95 EUR ( s Giro kartou 1.30).
Např. z centra nad parkem Sv.Kateřiny můžete nastoupit na č:

Jízdenky nejsou omezeny časem, pouze zónou. Na zastávkách jsou jízdní řády i časový ukazatel, za jak dlouho vám autobus pojede.

GIRO nabíjecí karta

Pro město a nejbližší okolí doporučuji koupit nabíjecí kartu GIRO za 3€ - vč.dvou jízd, každé další nabití 1,30€. Pokud si ale necháte dobít 10 jízd, vychází jízda laciněji. Celodenní jízdenka na všechny linky 5 € .
Jednotlivé lístky u řidiče stojí 1,95 € a dětský 0,95 € . Giro je pro všechny městské linky a platnost karty je neomezená. Kartu GIRO lze dobíjet, nebo ji vrátit a dostat 0,50 € kauci. Nahrát si na ni můžete i super výhodný kupón platný 24 hodin za 5€, během kterých můžete autobusy využívat neomezeně.
Pozor nelze ji využít pro více osob najednou a není přestupní!
Tzn. pokud byste chtěli 2x hned za sebou (třeba i pro dítě či manžela) přiložit ke snímači, nepůjde vám to. Půjčit ale kartu někomu jinému můžete.
Děti do 6 let mají autobus zdarma.

Kde koupit kartu na autobus - GIRO

Když půjdete po promenádě k lanovce k autobusovému nádraží (Av. Do Mar) narazíte na stánek s nápisem HORÁRIOS, kde prodávají GIRO kartu na autobus (Pinga-Funchal: 8.30-18.30 hod)- odtud také odjíždějí spoje : 7,29,36- Palheiro Ferreiro, 37,38,39,47 a 49 .
Kanceláře , kde můžete koupit Giro kartu bývají i v obchodních domech- v centru v Marina Shopping naproti městskému parku- (otevřeno po-so 10-21 hod.)
a Anadia Shopping naproti tržnici ( 8.30-19 hod., o svátcích i o víkendu zavřeno) . Také tuto službu poskytují některé prodejny tabáku i bary (např. nad parkem Sv.Kateřiny za pekárnou, také bar pod OC La Vie). Většinou mají venku vlaječku s GIRO. V nejvyšší sezoně jsou otevřeny i stánky u promenády před přístavem naproti bílé pevnosti s nápisem Horários:

Pokud chcete, aby vám autobus zastavil, musíte na řidiče mávnout.
Nástup je vždy předními dveřmi.
Když chcete vystoupit, musíte před zastávkou zazvonit.

Žel, některé autobusy, hlavně mimo centra Funchalu, nejsou bezbariérové, takže
s kočárky zde neuspějete. Prostor na kočárek je u městských linek. Je lepší se domluvit předem s řidičem.

Appka Jízdní řády
Můžete vyzkoušet i českou appku - jízdní řády od Seznamu. Nefunguje pro všechny dopravní společnosti, ale pro část ostrova ano, hlavně tam, kde jezdí spol.Horario Funchal + pro orientaci po Funchalu. Je opravdu přehledná, stačí zadat odkud kam jedete a vyjede vám to různé varianty a když si překliknete na mapu,  vidíte, kam jít na zastávku.
Aplikace – https://aplikace.seznam.cz/jizdnirady

GIRO BUS - nově!!
Od června 2023 byla spuštěna nová aplikace pro usnadnění používání MHD od Horários do Funchal "GiroBus", která se zaměřuje na modernější a komplexnější řešení oproti staré verzi "HF Bus". Uživatelé si mohou stáhnout aplikaci zdarma pro mobilní zařízení Android a iOS.
https://moovitapp.com/index/pt/transportes_públicos-Giro_Bus_ticket_office_sales_point-Funchal-site_41725080-3481

3 zóny pro městský okruh

Funchal je rozdělen do tří zón, tří soustředných polokruhů.
První zóna Lido je kolem přístavu a centra města až k pláži Formosa, cena 1,30 €
Druhá zóna Botanická a Orchidejová zahrada sahá k vrcholu Monte, cena 1,90 €.
Třetí zóna Monte  1,90 €.
Čím vzdálenější zóna, tím dražší lístek .
Pozor! Časy uvedené na jízdním řádu, jsou časy odjezdu od výchozího stanoviště !! Takže musíte čekat a odhadnout příjezd. Na Madeiře musíte být trpěliví.

Jako všude v Evropě, zdražuje se i na Madeiře, takže ceny berte jako orientační.

Plánování trasy

Optimální spojení vám pomůže nalézt např. aplikace rome2rio.com, která většinou funguje všude na světě včetně Madeiry. Bere v úvahu různé autobusové společnosti a hledá optimální trasu.
Jako další variantu doporučuji navštívit na ostrově některé z turistických infocenter, kde by měli mít jízdní řády autobusů (Madeira – Guia de autocarros) k zakoupení za drobný poplatek. Jízdní řád nabízí přehlednou mapku míst, kam se dostanete místními linkami. Jak už jsem ale upozornila, uvádí se jen čas odjezdu z první zastávky a celkovou dobu trvání trasy do zastávky poslední. Pro nás turisty je to tedy někdy těžké odhadnout, jak dlouho vlastně na zastávce budeme čekat. Proto je někdy lepší zeptat se místních.