Fauna a flora na Madeiře

Fauna a flora na Madeiře

Ne nadarmo dostala Madeira přívlastek kvetoucí ostrov či plovoucí zahrada v Atlantiku. Krása rostlin je zde opravdu nebývalá a nejenom botanici si zde přijdou na své. Madeira kvete v každém ročním období. Mohou za to velice příznivé klimatické podmínky po celý rok. Proto se setkáváme s dalším přívlastkem pro Madeiru a to “Ostrov věčného jara”.

Fauna

Fauna není tolik zastoupená jako bohatá flora typická pro Madeiru. Pro nás je důležité, že zde nepotkáte žádné jedovaté hady. Možná zahlédnete malé králíčky, endemické pěnkavy, všude přítomné ještěrky a malí gekoni. U vody je spousta racků. Velmi vzácným živočišným druhem je tuleň středomořský, vyskytující se v přírodní rezervaci na skupince ostrovů Ilhas Desertas. Zato daleko bohatší jsou madeirské vody. V hlubokých vodách Atlantského oceánu přebývají rozmanité druhy ryb, např. nevzhledná tkaničnice tmavá (espada), pyskoun nádherný, loskozubec evropský, manta obrovská, mečoun obecný, sardinka , treska a samozřejmě tuňák. Pestré pobřeží Madeiry navštěvují také velryby, delfíni a lachtani.
U nedalekých pustých ostrovů Ilhas Desertas žije kolonie vzácných tuleňů středomořských. Ornitologové a ochránci přírody zde střeží buřňáky a buřňáčky.

Flora

K rozmanitosti květeny na Madeiře přispěli portugalští cestovatelé. Na Madeiru se tak dostali rostliny dovezené z portugalských kolonií. Příjemné teploty, vlhkost a k tomu úrodná půda vulkanického původu je důvodem, že na ostrově se vyskytuje na 700 druhů květeny, kapradin, vřesovců, různé druhy jalovce a vavřínu. Nikde jinde neuvidíte v takovém množství kvést strelicie, orchideje, magnolie, hortenzie, lilie, azalky, kalokvěty (agapanthus), v zimě kamélie, aloe a mnoho dalších. Na trzích můžete ochutnat i plody Monstery. Málokdo ví, že jsou jedlé.

V létě jsou silnice lemované krásnými bílými a modrými agapanthusy (kalokvěty). Už jste viděli stromové konvalinky (Jochovce), pampelišky nebo kapradiny Woodwardia Radicants, které patří k nejvzácnějším chráněným rostlinám Evropy a dosahují až 3 m rozměrů ? Tak s nimi se zde setkáte.
Jednou z nejvýraznějších rostlin je dračinec neboli dracéna a endemická rostlina s krásnými modrými šišticemi Masaroko neboli Echium candicans “Pýcha Madeiry”. Její nádherné květy můžete obdivovat od května do července.

Všudypřítomná vlhkost prospívá i stromům a keřům a těžko bychom vyjmenovali všechny druhy, s kterými se na Madeiře setkáte. Unikátní jsou na Madeiře vavřínové pralesy, které jsou zdrojem koření u nás nazývaného bobkový list. Ve své původní podobě se zachovaly jen na několika dalších ostrovech a původně pokrývaly velkou část středomořského pobřeží. Lesy chráněné organizací UNESCO se rozkládají se na 15. tis. hektarech ve výšce od 300 do 1300 metrů nad mořem. Madeira je dále jedním z mála posledních míst výskytu původního typu lesního porostu, který se vyskytuje v oblastech nad 750 m.n.m. zřejmě už od období třetihor. Ve středomořském pásmu, ve výšce do 750 m.n.m., se pěstují jablka, vinná réva, nebo obilí, do 300m nad mořem se daří subtropickým plodinám.

Nemusíte ani navštěvovat zahrady, protože Madeira kvete všude a v každém období. Také každý hotel přispívá květenou a všude je vidět péče o rostliny.
Také místní si potrpí na předzahrádky a pokud nemají dost místa, nahrazují to nespočtem květináčů rozestavěnými kolem domu.
Nádherně kvetoucí stromy a rostliny jsou po celé Madeiře i ve městech. Jen ve Funchalu je několik parků či zahrad ( Viz  Parky a zahrady na Madeiře).
Na jaře se Madeira oblékne do vlajkových barev, tzn., že všude rozkvetou hlavně žlutě a modře kvetoucí stromy i rostliny.

Pro bataniky více o Fauně a Flóře na Madeiře: https://ziva.avcr.cz/files/ziva/pdf/madeira-uzas-a-zmateni-botaniku-1.pdfhttps://ziva.avcr.cz/files/ziva/pdf/madeira-uzas-a-zmateni-botaniku-2.pdfhttps://botany.cz/cs/madeira/

Zajímavá květena na Madeiře