Parky a zahrady na Madeiře

Parky a zahrady na Madeiře

Madeira je známá svou nebývale pestrou flórou. Ta je patrná všude i podél silnic. Ke skvostům a zajímavostem patří zahrady, kterých je na tomto ostrově spousta. Můžete je navštívit i v zimě, vždy je najdete rozkvetlé.
Jen ve Funchalu a nejbližším okolí můžete právě v těchto zahradách nebo parcích najít příjemné prostředí k relaxaci a děti příležitost k pohybu na různých prolézačkách, které jsou často součástí.

Městský park - Jardim Municipal do Funchal

Nejznámější je městský park s jezírkem a vzácnými stromy a stále rozkvetlými keři a květinami. Kolem parku vždy projdete, když jdete do centra. Součástí je bar s občerstvením a příjemným posezením (mají dobré Prego do Prato - viz Gastronomie ) a k dispozici je zde i veřejné WC zdarma.
V místním amfiteátru se konají koncerty pod širým nebem. Děti láká jezírko s kachnami i labutěmi.

Park Svaté Kateřiny - Santa Catarina Park

Tento stále rozkvetlý park má rozlohu 3,6 hektarů. Není využíván jen k odpočinku a procházkám, ale konají se zde často koncerty v rámci různých oslav i manifestace. Z parku je krásný pohled na Funchal i na přístav, kde často kotví zaoceánské lodě.

V dolní části je kaple Svaté Kateřiny z roku 1425, postavená na objednávku manželky jednoho ze znovuobjevitelů Madeiry João Gonçalves Zarca.
Před kaplí je socha Kryštofa Kolumba.

Na okraji parku v blízkosti budovy admirality je socha prince Jindřicha Mořeplavce.
Z parku je krásný výhled na přístav a hotel Pestana CR7 Cristiana Ronalda s muzeem tohoto nejznámějšího fotbalisty. V muzeu najdete třeba všechny míče ze zápasů, kdy dal Cristiano hattrick, různé trofeje a také Ronaldovu voskovou sochu.
Snad je povedenější než Ronaldova socha před hotelem...

Občerstvit se můžete v parku ve dvou barech. Ceny jsou zde ale vyšší. Za garoto kávu zaplatíte 1,30 a za sumo de narancha 3,50 EUR.
V létě 2021 byl konečně obnoven i dětský park s prolézačkami a houpačkami. Byly přidány i stroje na cvičení pro dospělé.

Pod parkem, když se sejde ze schodů směrem k přístavu byla nově otevřená stylová restaurace Gruta.

Park Quinta Magnolia

Tento typický madeirský statek Quinta Magnolia z konce 19. století byl několik let uzavřen a nedávno znovu otevřen pro veřejnost. Dříve existující bazén ustoupil padel a tenisovým kurtům a ve vnitřní tělocvičně si můžete zahrát squash. Nyní se v parku konají i turnaje. Nově je v dolní části i minigolf. Pro sportovce jsou k dispozici koupelny vhodné i pro osoby se sníženou pohyblivostí.
Zaparkovat můžete u zadního vchodu z Rua dos Ilheus.

Zahrady s místní květenou jsou velmi dobře udržované. Děti ocení pěkné hřiště s prolézačkami a houpačkou i venkovní klece s králíčky a ptáky.

V Café Quinta Magnolia lze objednat i občerstvení (hlavně obložené bagety, hamburgery, různé saláty, ale i kuřecí a hovězí maso) za příznivé ceny. Ze sladkého zde ale výběr není, jen zmrzliny.
Nově byla otevřena i luxusnější restaurace přímo v budově Quinty, kde je  sezení venku i uvnitř. Ceny jsou ovšem vyšší než v baru.

Nezapomeňte si udělat procházku až k dolnímu tenisovému kurtu podél kaňonu.

Park je často využíván ke společenským akcím a na konci července se zde koná výstava historických vozidel.
Jednu věc musím vytknout a to, že není park bezbarierový. Přestože je po rekonstrukci, všude se narazí na schody, takže s kočárkem je to obtížné se do parku dostat z parkoviště.

Palheiro Gardens

Krásná zahrada Paheiro Gardens v blízkosti golfového hřiště nabízí relax a procházky mezi cizokrajnou květenou a hlavně přehlídku vzrostlých stromů všeho druhu. Nachází se v nadmořské výšce 500m.

Místo, kde se dnes zahrada rozkládá, získal začátkem 19. století hrabě Carvalhal. Kromě toho, že tu vystavěl obytný dům a kapli, vytvořil i základ zahrady, která je dnes oblíbeným cílem mnoha zahradnických nadšenců z celého světa. Díky cestovatelským aktivitám dovezl hrabě na Madeiru řadu zajímavých rostlin, které vysadil na pozemek kolem domu. Mnoho z těchto původních rostlin stále na zahradě roste. Dům se zahradou zůstal v držení původní rodiny až do roku 1885, kdy ji koupila rodina Blandy z Anglie. Noví majitelé citlivě navázali na původní záměr a dnes se zde prolíná madeirský styl s anglickým. Díky tomu tu rostou blízko sebe mohutné platany, asijské kamélie, rododendrony či vistárie, jihoamerické araukárie, australský callistemon, telopea, stromovité kapradiny z Tasmánie a dokonce i naše duby. Nedaleko zahrady můžete nahlédnout do zahradnické květinové farmy Florialis, která využívá příznivé klimatické i půdní podmínky a pěstuje ve velkém k řezu orchideje rodu Cymbidium, strelície a také jihoafrické, případně australské kvetoucí keře z čeledi Proteaceae. Tyto nádherné květy můžete spatřit v tržnici ve Funchalu.

Vstupné : dospělí 11 eur (297,- korun), děti do 15ti let zdarma.
Pozor si dejte na ceny v místní restauraci! Za 2 kávy garoto + 1 pivo balau jsme zaplatili 10,50 € !! (ve Funchalu dáte za garoto 0,80 - 1 €).
Přímo k zahradě se dostanete i autobusem č 37 a 36 a 47 z Funchalu.
V blízkosti zahrady je také golfové hřiště. Na golf jezdí č.33 - st.Balancal

Jardim Botânico da Madeira (Madeira Botanical Garden)

Botanická zahrada- Jardim Botanico da Madeira byla založena v roce 1960 na kopci za Monte s krásnou expozicí rostlin, stromů a květin včetně kaktusů, s ptačím parkem (Jardim dos Loiros), přírodopisným muzeem, skleníky a výhledem na oceán.
Botanická zahrada o rozloze přes 35 000 m2 je vybavena více než 2000 exotickými rostlinami ze všech kontinentů, přičemž některé botanické druhy jsou na pokraji vyhynutí. Tato krásná zahrada se skládá z několika okrasných stromů a keřů, oblasti s orchidejemi, ozdobnými travinami, vyhlídkami a amfiteátrem pro rekreační aktivity.

Otevřeno pondělí až pátek 9.00- 18.00, sobota, neděle a svátky 9.00-17.00.
25.12. zavřeno
Vstupné na celý den: 8.25€ dospělý, 4,15€ děti (ceny se mohou měnit!)
V areálu je kavárna i toalety.

- Nejrychleji se sem dostanete lanovkou, tzn. nejprve na Monte a kousek dole za stanicí je další lanovka přímo k botanické zahradě.
- Další možnost je vyjet autobusem č.31 a 31A (i č.29) rovnou k botanické zahradě. Nástup je naproti bílé pevnosti na nábřeží - viz foto. ( Je možné si koupit i celodenní jízdenku za 5€).
-Třetí možnost je jet autobusem na Monte, nyní stojí autobus č.20 a 21 v ulici Rua 31de Janeiro, což je cca 200m od lanovky směr centrum za kruhovým objezdem.
Potom projdete kolem kostela (Nossa Senhora do Monte) a zahrady Tropical Monte Palace a kolem lanovky na Monte se dostanete k lanovce k botanické zahradě.
Jízdní řád: http://www.horariosdofunchal.pt/carreiras/20.
Dnes již můžete využít kromě taxi i tzv.Tuk-Tuk i s průvodcem. Viz : Doprava na Madeiře.

Zahrada Quinta da Boa Vista

Díky obrovskému požáru r.2013 zničily požáry velkou část zahrad hlavně oblíbenou orchideovou zahradu. Ta je zatím zavřená a vypadá to, že již obnovená nebude. Pokud jste milovníky orchidejí a bromelií, můžete navštívit zahradu: Quinta da Boa Vista v ulici Rua da Lombo nad starou částí Funchalu. So a Ne je zavřeno. Vchod je nenápadný, musíte zazvonit na majitele. Zahrada sice není perfektně udržovaná, ale máte pocit, že jste se ocitli nejméně o sto let zpátky do koloniální doby. Dýchne na vás zvláštní atmosféra klidných starých časů. Do skleníku s orchidejemi se platí vstupné. Pokud budete mít štěstí, podá vám pan majitel i spoustu informací o pěstování orchidejí. Nejvhodnější doba na rozkvetlé orchideje je období zimy.

Jardim Tropical Monte Palace

Nádherná botanická zahrada Jardim Tropical Monte Palace se rozkládá na ploše 7 hektarů . Byla založena v roce 1987 businessmanem a mecenášem umění José Berardem. Zahrada se rozléhá kolem letohrádku Monte Palace vysoko v kopcích 500m nad Funchalem s krásným výhledem na celé město a oceán. Pečlivě udržovaná zahrada je plná botanických lákadel ze všech koutů světa. Tropické i subtropiské dřeviny zde rostoucí dosahují mnohdy gigantických rozměrů, stejně jako množství stromových kapradin, nolin či dracen. Cesty zahradou Monte Palace jsou vyzdobeny mnoha kachlovými obrazy s výjevy nejdůležitějších okamžiků z historie Portugalska od 15. do 20. století.

Monte je známé poutní místo s kostelem Igreja Paroquial de Nossa Senhora do Monte. Zde je pochovaný poslední Rakousko-Uherský císař a česky král Karel I.
K zahradě se tudíž dostanete, když pojedete na Monte. Nejjednodušší je využít lanovku na Monte ( Funchal Staré město). Lze využít i autobus (20 nebo 22- zastávka Rua Artur Sousa Pinga) nebo vlastní auto. Informace viz Výlety : Monte-"Jak se dostanete na Monte".
Jednotlivé části soukromé zahrady Jardim Tropical Monte Palace se věnují typické madeirské flóře, jihoafrickým druhům rodu Protea, rostlinám z Japonska a z Číny, azalkám, kaméliím (ty kvetou v zimě) a orchidejím. Roste zde asi 700 cykasů, jeden krásnější než druhý. Zdejší sbírka, umístěná na lehce přistíněných jižních stráních, čítá asi šedesát různých druhů těchto cykasů. Kolem jezírek a vodopádů, soch, altánků a především mezi krásnou květenou a stromy. Navštívit nezapomeňte pavilon minerálů a čínského umění. Nenechte si ujít příležitost vidět „Koi“ ryby, druhy, jejichž původ pochází z východní Asie a které jsou považovány za mimořádně cenné.

Historie Paláce: https://montepalace.com/desktop/?sid=30&lang=en
Na návštěvu zahrady si raději nechte alespoň 3 hodiny, milovníci botaniky zde tráví i celý den. V areálu je možnost se občerstvit a je zde mnoho příležitostí k relaxaci.
Návštěvní doba Monte Palace je od 9.30 - 18 hod.
Vstupné : Dospělí 12,50 EUR (bez DPH), děti mladší 15 let: vstup zdarma, pokud jsou v doprovodu dospělých.
Zpátky se můžete projet madeirskou specialitou saněmi a užít si trochu adrenalinu.
Jinak je možné opět lanovkou nebo autobusem - lepší je využít č.20.- projděte kolem kostela podél jezírka a dostanete se na silnici.

Pokud se vydáte z kopce dolů pěšky, narazíte na dobrou a lacinou restauraci Cantinho dos Petiscos. Dobrá kuchyně i obsluha.

Quinta Santo António da Serra

Quinta Santo António da Serra je quinta v rozlehlé kvetoucí zahradě se vzrostlými stromy v blízkosti golfového hřiště Santo da Serra. Dobré na procházku s dětmi, dá se i s kočárky. Dojde se na krásnou vyhlídku. Žel, zatím zde není otevřeno žádné občerstvení.
Děti zde zaujme malá ZOO, kde jsou pávi, kachny, koně a jelení zvěř.
Hned u vchodu jsou v zimě krásně rozkvetlé kamélie.


Jardins do Garajau

Jardins do Garajau je zcela nově založený park v roce 2021. Je určený hlavně pro děti, protože je zde spousta aktivit právě pro ně. Houpačky, prolézačky, dlouhé skluzavky a nechybí ani cvičiště pro starší. Součástí parku je i kavárna. Jediná nevýhoda je v létě, kdy je zde horko, protože svah je otevřen celý den slunci.

Jardim Público da Ajuda

Jardim Público da Ajuda je městský, menší, klidný park v oblasti Ajuda ve Funchalu nad OC Forum. Park láká k odpočinku. K dispozici jsou lavičky, dva stoly na pingpong a nově i hřiště pro děti s prolézačkami a houpačkami ( jedna i pro nejmenší).
Je asi prvním parkem, kde mysleli i na pejskaře, protože je zde pro psy oddělené uzavřené prostranství. Vzhledem k problému se psy na Madeiře je toto výborný nápad.
Do oblasti Ajudy se dostanete linkovými autobusy č. 1 a 2 z centra. Jet sem ale jen kvůli parku nemá cenu, kolem centra jsou hezčí parky.
Pro děti je to ale zpestření např. po nákupech v OC Forum. Pod parkem je dobrá pekárna Milho's Bakery, kam chodíme rádi na ponchu a na chobotnicový salát.

Jardim de São Martinho

Jardim de São Martinho, opět menší park k odpočinku a relaxaci ve čtvrti São Martinho ve Funchalu. Je zde klidné a relaxační prostředí s krásným výhledem na oceán a okolí. Chybí zde toalety. Do parku se dostanete z centra linkou 48 nebo 13. Nachází se v kopci, takže samotná jízda je vyhlídková. Nad parkem je kostel Igreja de Nossa Senhora do Rosário.

Jardim da Quintada Achada

Opět i zahrada Jardim da Quinta da Achada ve Funchalu vás oslní nepřebernou sbírkou rostlinstva ( asi 600 druhů). Obklopuje 5* hotel Quinta Jardins do Lago. Tento elegantní hotel se nachází na tříhektarovém pozemku s botanickou zahradou a panským sídlem z 18. století s přístavbami, 1 km od města. Vše je dobře udržované s krásným výhledem na Funchal.

Jardim de Santa Luzia

Jardim de Santa Luzia je veřejná zahrada ve Funchalu vstřícná pro psy v blízkosti katolického kostela Santa Luzia. Pro děti je k dispozici houpačka s průlezkami. Občas se zde konají oslavy.

Parque Ribeira Primeira

Parque Ribeira Primeira je přírodní park, kde jsou sádky s pstruhy, které si sami můžete vylovit i nechat ogrilovat přímo na místě. Zajímavé místo pro rodiny s dětmi.

Z Funchalu jedete směr Santo da Serra (golf) po ER102.
Nejprve můžete navštívit zahradu Quinta do Santo (Santo António Da Serra), kde je malá ZOO- viz Parky a zahrady: Quinta Santo Antonio da Serra.
Potom projedete obcí a na kruhovém objezdu opět na tuto silnici ER102. Po chvilce nesmíte přehlédnout tabuli na Parque Ribeira Primera, která je vlevo a jedete kus po nezpevněné vozovce.
Narazíte na dřevěnou budovu s restaurací Parque Ribeira Primeira. Zde si předem (telefonicky) můžete objednat vlastnoruční výlov pstruhů ( 5 Eur), které vám na místě připraví na grilu (Menu 15 EUR). Všem se podaří úlovek, protože místní sádky jsou plné. Pro děti je to zážitek a pro vás gastronomický.