Monte

Monte
Kostel Igreja de Nossa Senhora do Monte

Monte je oblíbeným cílem nejen turistů, ale i Madeiřanů již od 19.století. Určitě stojí za celodenní výlet. Setkáte se zde se slavnými sáněmi (carro), na kterých se můžete svézt ,můžete strávit příjemný den ve dvou nádherných zahradách a prohlédnout si významný kostel Igreja de Nossa Senhora do Monte. Právě zde jsou uloženy ostatky posledního rakousko-uherského císaře Karla I.

Původně zde byla postavena ozubená dráha přepravující cestující z výletních lodí z přístavu na Monte.  Dráha byla zrušena v r.1939. Ještě dnes je k vidění pozůstatek této zubačky- stanice a viadukt, který je součástí překrásné zahrady
Jardim Tropical Monte Palace .

Na tuto zahradu si nechte 3- 4 hod.času. Tyto zahrady vytvořené v roce 1894 se rozkládají na ploše 7 ha a sahají až do údolí. Jsou vhodné i pro děti díky svým chodníčkům, mostům i krotkým labutím. Jednotlivé části zahrad jsou věnovány madeirské flóře, jihoafrickým druhům rodu Protea, azalkám, kameliím (ty kvetou v zimě), orchidejím i rostlinám z Japonska a Číny. Uchvátí vás i pavilon minerálů.
Více viz : Parky a Zahrady na Madeiře.

Když projdete kolem zahrad, po chvilce se ocitnete u kostela Nossa Senhora do Monte, od něhož je krásný výhled na Funchal.

Stavitelem kostela z roku 1818 je Adam Goncalves Ferreira.  Panna Marie z Monte je Patronkou Madeiry a kostel se každoročně 15. srpna (den Nanebevzetí Panny Marie) stává cílem zástupů poutníků z celého ostrova. Kajícníci zmíněný den lezou po 74 schodech ke kostelu po kolenou. Uctívají tak malou sošku Panny Marie ve stříbrném tabernáklu (zdobené skříňce) na hlavním oltáři.

Pobožní ostrované se domnívají, že tuto sošku darovala v 15. století sama Panna Marie mladé madeirské pastýřce. Nalevo od hlavní lodi stojí za pozornost kaple,
v níž je umístěna pohřební skříňka s ostatky posledního habsburského císaře a současně i posledního českého krále Karla I., který byl korunován roku 1916.
Před vchodem vlevo je také jeho socha.

Po zániku Rakouska-Uherska koncem roku 1918 byl Karel I. sesazen z trůnu a po marných pokusech znovu se ujmout vlády v poválečném Uhersku byl nucen odejít do exilu, ale svých titulů a nároků se nikdy nevzdal. Exil jemu i celé rodině poskytla v roce 1921 právě Madeira, kde bydlel zpočátku ve slavném hotelu Reid's Palace. Po příjezdu celé jeho rodiny, tzn. manželky Zity a 7 dětí (osmé bylo na cestě) + skromějšího služebnictva se přestěhovali do Vily Viktoria, hotelové depandance, kde měli více místa. Jejich finanční situace však nebyla výborná. Konference v Paříži bývalému císaři přiřkla roční penzi, na které se dohodly vítězné mocnosti, které zkonfiskovaly všechen habsburský majetek. Nástupnické státy se však nedohodly na termínu ani částce, která by Karlovi měla být jako renta vyplácena. Nakonec dohodnutá apanáž nebyla nikdy vyplacena a ostatní monarchové se od Karla také distancovali. Proto se rodina 18.února 1922 odstěhovala do elegantního letního sídla Quinta de Monte, které jim dal k dispozici místní bankéř Louise da Rocha Machado.
Brzy však vypukla španělská chřipka a císař 1.4. 1922 ve věku 35 let zemřel na zápal plic. Hodně se spekuluje, že důvodem byl zřejmě také jejich studený byt právě na Monte (500m nad mořem), kde jsou časté mlhy a že císař nechtěl investovat peníze na své uzdravení. Podle historičky Katrin Unterreiner byl císař oslabený po dvou předcházejících a nedoléčených chřipkových onemocněních a stejně jako několik jeho dětí onemocněl v březnu zákeřnou španělskou chřipkou. Zesláblý a zlomený Karel I. díky nepovedeným opakovaným pokusům o znovu navrácení vlády neměl již sílu na uzdravení. Zanechal po sobě mladou vdovu se sedmi malými dětmi a osmé se očekávalo.
Zita s dětmi po jeho smrti Madeiru opustila.

V uličce u schodů je bar, kam chodí místní Carreiros (řidiči saní) hlavně na pivo a ponchu a dělají zde i husté polévky. Ponchu si dejte ale jen, pokud je udělaná čerstvě- tedy ve džbánu (nikoli kupovanou v lahvi!).
Monte je turistům známé právě atrakcí Carrinhos de Monte. Zpět do Funchalu je možné využít velmi netradiční způsob dopravy – svézt se slavným montským tobogánem ( Carros de cestos tobogan), což je jízda po asfaltové silnici v proutěném koši upevněném na dřevěných saních ( carre). Jízda na saních byla vynalezena roku 1849 jako způsob osobní dopravy na Madeiře. V 19. století byly saně oblíbené zejména mezi zdejší smetánkou a lze je vlastně označit za první veřejný dopravní prostředek v Portugalsku.
Pozor! Vynechejte raději Monte, pokud vidíte, že jsou v přístavu cruise ships. Jsou pak všude fronty!

Každoročně se tímto prastarým způsobem svezou tisíce lidí a všichni si z takovéto jízdy odnesou nezapomenutelné zážitky. O jeho výjimečnosti ostatně svědčí i slova Ernesta Hemingwaye, který si tuto atrakci během své návštěvy ostrova také nenechal ujít, a vzpomínal na ni ještě dlouhá léta jako o „rozveselujícím“ zážitku.
Sáně řídí tzv. carreiros -muži ve slaměných kloboucích, kteří mají speciální boty s gumovou podrážkou, jimiž brzdí. Dvoukilometrový sešup tak překonáte za pár minut a ještě si z Madeiry odvezete nezapomenutelný zážitek. Cena od 1.6.2023 se zvýšila na 27,50€/1 osoba, případně pro dalšího spolujezdce je cena 17,50€. Do saní se vejdou 2 osoby, případně i malé dítě .
Pozor ! Sáně jedou jen do poloviny cesty směrem do centra města do stanice Livramento. Zde vám také budou fotografové nabízet na památku vaši fotku na saních za 10€ (možná, že i zde zdražili).
Zpět dolů musíte buď pěšky (docela nepříjemný sestup), autobusem č. 19 -   zastávka hned za rohem nebo jsou zde připravené taxi. Odveze vás až do centra, takže se to i vyplatí, zvlášť když je vás více.
Samozřejmě z Monte také můžete místo saní využít lanovku zpět dolů nebo další autobus č.20 a 21, který staví pod kostelem na náměstíčku Park do Monte, kde je přístupná i část zahrady.

Odtud odjíždí i autobus č.48, ale tím jeďte jen, pokud si chcete udělat okružní cestu Funchalem. Např. cesta k nemocnici trvá 3/4 hodiny !
Z Monte je možné se přepravit další lanovkou ke krásné botanické zahradě s endemickou ostrovní florou, Jardim Botanico , od které jezdí autobus č.31. Přímo k lanovce na botanickou zahradu se dostanete autobusem č. 22.
Více viz:  Parky a zahrady na Madeiře.
Pokud plánujete obě zahrady i sjezd na saních, v jednom dni to nestačíte.

Jak se dostaneme na Monte?

Nejzajímavější možnost je lanovkou, která jede ze starého města před žlutou pevností St.Tiago.
Jezdí od 9 hod. do 17.00. (tyto časy se mohou měnit podle sezony.)
Lanovka ( Teleférico Funchal - Monte) vás vyveze na Monte, odkud je blízko k zahradě Tropical a ke kostelu Nossa Senhora do Monte, odkud jedou věhlasné saně.

Cena jízdenky : jednosměrná 12,50€, dítě 7-14 let 6,5 €, dítě do 6 let zdarma,
obousměrná cesta 16€ a 8 € dítě). Lanovka má kabinky pro 6-8 míst. Cesta trvá 15 - 20 minut a je otevřeno od 9 hod. do 17.45. (tyto časy se mohou měnit podle sezony).
Pokud chcete ušetřit, můžete využít autobus  č.20 nebo č.21 ( Jízdní řád) . Nyní stojí v ulici Rua 31 de Janeiro, což je cca 200m od lanovky směr centrum za kruhovým objezdem. Zastaví pod kostelem u restaurace Alto Monte. Na Monte se dostanete i č.48 ( např. z Lida od OC Forum), ale to je okružní cesta po celém Funchalu, takže musíte počítat až s jednou hodinou cesty.
Další možnost je autobus č.22, který jede ke kostelu Capela das Barbosas ou de Nossa Senhora da Conceição , kde je stanice na lanovku k Botanické zahradě.
Pokud pojedete na saních, zpět můžete využít autobus č. 19, jak už jsem popisovala výše. Pokud je vás více, vyplatí se vzít si taxi.

Lze využít vyhlídkový autobus s rozšířením na Monte - tzv. Yellow Bus sightseeing Monte Roundtrip Cable Car  2 in 1 / 24 hod. ,u kterého můžete vystoupit a opět na jiném místě nastoupit (viz Doporučené kombinace výletů: Vyhlídkové autobusy )
Cena je potom 30 € dospělý, děti od 7-14 let 15 € .