Funchal - západní část

Funchal - západní část

je tzv. turistická zóna- zde se nacházejí všechny větší a většinou nové hotely.
Cestou z centra můžete nejprve navštívit nově otevřený park Quinta Magnolia.

Tento typický madeirský statek z konce 19. století byl několik let uzavřen a v roce 2021 znovu otevřen pro veřejnost. Je zde několik tenisových kurtů a kurtů na padl, na kterých se konají i turnaje a ve vnitřní tělocvičně si můžete zahrát squash. Níže je i nově minigolf. Pro sportovce jsou k dispozici koupelny vhodné i pro osoby se sníženou pohyblivostí. Celý areál však není bezbarierový. Zaparkovat můžete u zadního vchodu z Rua dos Ilheus.
Zahrady s místní květenou jsou velmi dobře udržované. Děti ocení pěkné hřiště s prolézačkami, malým kolotočem a houpačkou i venkovní klece s králíčky a ptáky.
V Café Quinta Magnolia lze objednat i občerstvení (hlavně obložené bagety, hamburgery, různé saláty, ale i kuřecí a hovězí) za příznivé ceny. Ze sladkého zde ale výběr není, jen zmrzliny. Nově byla otevřená i luxusnější restaurace přímo v budově Quinty, kde je  sezení venku i uvnitř. Ceny jsou ovšem vyšší než v baru.
Na konci července se zde koná výstava historických automobilů.

Nezapomeňte si udělat procházku až dolnímu tenisovému kurtu podél kaňonu.
Jednu věc musím vytknout a to, že není park bezbarierový. Přestože je po rekonstrukci, všude se narazí na schody, takže s kočárkem je to obtížné se do parku dostat z parkoviště.

Hotelová zóna

Hotelová zóna začíná nad parkem Sv.Kateřiny.
Pokud půjdete z centra nemůžete minout jeden z nejslavnějších světových hotelů Reid's, ve kterém byli ubytované slavné osobnosti jako Winston Churchill, rakouský císař Karel I., rakouská císařovna Sisi, kubánský generál Batista, spisovatel G.B.Shaw a jiné významné osobnosti. Hotel je synonymem vytříbeného luxusu.

S výstavbou hotelu začal Skot William Reid, který připlul na Madeiru jako chlapec ve věku 14 let. Z chlapce vyrostl úspěšný obchodník s vínem a ve svých 25 letech již pronajímal luxusní quintas zámožným Angličanům. Některé vily postupně přestavěl na hotely. Na útesu nad Funchalem se pak rozhodl postavit hotel svých snů. Žel, W.Reid zemřel před jeho dokončením a hotel dostavěli jeho synové Willy a Albert. Slavnostního otevření se hotel Reid's dočkal v roce 1891.
V roce 1937 přešel hotel do rukou rodiny Blandyů, patřících opět ke slavné britsko-madeirské dynastii.
V roce 1996 se stal hotel majetkem společnosti Orient-Express, která jej nechala vkusně rekonstruovat tak, aby se zachovala starosvětská atmosféra a elegance, a vrátila hotelu původní název Reid's Palace.

Pokud byste chtěli nahlédnout do zákulisí tohoto významného hotelu, můžete si objednat návštěvu v rámci "čaje o páté". Kromě čaje dle vlastního výběru, dostanete i zákusky a sendviče typické pro místní kuchyni. Samozřejmostí je, že nepřijdete v tílku a krátkých kalhotách !

Směrem na západ od hotelu Reid's se táhne v délce 3 km hotelová zóna ( Zona Turista). Nejvýznamější hotely jsou u pobřeží, kam se dostanete po Estrada Monumental a před hotelem Four Views Monumental zahneme dolů vlevo kolem Supermarketu Pingo Doce .
Přijdete k parku Jardins Do Lido , který přechází dál kolem hotelu Enotel Lido na Promenade do Lido .
Před kamennou pláží Praia do Gorgulho - Gavinas je pro místní i turisty k dispozici komplex bazénů.

Complexo Balnear do Lido - bazény pro malé i velké.

Obvykle otevřeno v sezoně 9.00 -20 hod.
Pro dospělé je možnost zdarma koupání na vlastní riziko hned za tímto komplexem. Přímo v areálu je také restaurace, sprchy a WC, převlékárny.
V dětském bazénu jsou skluzavky. Více viz Zajímavosti: Lida a pláže na Madeiře.
Kolem Lida je zde spousta restaurací a zmrzlinářský stánek, kde kromě zmrzliny dělají také výborné palačinky.
Když vystoupáme dál po schodech, v restauraci Leenos‘s Bar si můžete dát oběd. Podávají denně kolem oběda tzv. denní nabídku (Prato de Día), která je cenově velmi dostupná ( menu  8 -10 € vč. 1 nápoje). Musíte se ale sami ozvat. Na klasickém jídelním lístku to nenajdete.
Tyto nabídky jsou i v jiných restauracích cca do 15 hod., kromě neděle.

Pokud se zatouláte (jako většina turistů zcela náhodou) kousek za pláž Praia do Gorgulho , objevíte historickou památku Cais do Carvão . Jedná se o bývalý starý dok pro nakládání uhlí na lodě , kde je k vidění i pár starých parních strojů. Každopádně si užijete hezký výhled na oceán.


Po Promenada de Lido  kolem hotelu Pestana Promenade přijdeme k dalšímu Lidu

Complexo Balnear da Ponta Gorda
Otevírací doba : 9.00-20 hod. K dispozici je zázemí vč. převlékáren, restaurace a děti využijí dva dětské bazény, jeden je se skluzavkou a jeden přírodní bazén. Mimoto jsou k dispozici prolézačky pro děti zastřešené plachtou, takže je zde stín.
Více viz Zajímavosti: Lida a pláže na Madeiře.

Kolem výstavní zahrady, která je součástí nákupního a turistického centra Madeira Magic dojdeme až k soše Joao Concalves Zarko.

Dál se dostanete k centru Mar Shopping a vyhlášené restauraci s mořskými plody   Marisqueira O Barqueiro .
Odtud vedou schody dolů k rybí restauraci a přírodním bazénům .
Doca do Cavacas

Pod touto restaurací se dostanete k tunelu.  
Tím se dá projít nově otevřenou přímořskou promenádou přímo na pláž pod hotelem Pestana Ocean Bay All Inclusive a za ním začíná velká, částečně písčitá pláž s tmavým pískem Praia Formosa. Žel, tento tunel je často zavřený, protože vlny v zimě vnitřek naruší, nebo je tam nebezpečně kluzko.
Potom je tedy lepší vyjít nahoru k OC Forum a jít podél silnice pěšky cca 2 km, nebo se svézt 4 stanice žlutým autobusem č.1- ze zastávky nad OC Forum (autobus jezdí cca každých půl hodiny).

Praia Formosa

Uvítá vás největší oblázková pláž, místy písčitá s tmavým pískem a délkou 2 km. Vzhledem k tomu, že je blízko promenády, bývá zde hodně lidí, ať už si jdou zaplavat, či jen zaběhat na promenádě. Opět i zde je zázemí, tzn. převlékárny, sprcha , WC a při pěkném počasí (od jara) i slunečníky a lehátka- cena byla kolem 3€.
Parkoviště zdarma je směrem k hotelu Pestana Ocean - tedy při sjezdu z hlavní silnice doleva.
Když sjedete až k pláži-tedy směr doprava, je zde nově otevřené a zpoplatněné velké parkoviště se závorou - 1hodina za 0,80 Eur. Pro klienty dvou nejbližších restaurací je se slevou (1 hodina zdarma), pokud vaše konzumace činí minimálně  5 Eur. Proto neztraťte lístek. Týká se to tedy restaurace Beira Calhau - Zde si např. dáváme chutnou rajčatovou polévkou s cibulí a bolo do caco = typický madeirský chléb ( více viz gastronomie) nebo chobotnicový salát (Polvo vinagre).  A dále Praia Formosa restaurante, kde doporučuji výborný tuňákový steak : Ventrecha de Atum grelhada nebo grilované krevety. Mají i výborný česnekový chléb bolo de caco. (Nyní se změnil personál, tak uvidíme, zda se to neodrazí na kvalitě).

Opodál jsou ještě dva další bary s občerstvením.
Pláž je hlídaná plavčíky. Určitě vždy poslechněte jejich rady, protože vlny v oceánu bývají velice zrádné a nebezpečné. Lepší je vzít si boty do vody a když jsou velké vlny, nepokoušet se je zdolávat.Už se zde pár lidí utopilo díky své nerozvážnosti.
Promenáda ani zde nekončí, nýbrž pokračuje až do rybářské vesnice Camara de Lobos známé díky W.Churchillovi, který zde pobýval a maloval. V roce 2023 byla konečně zprovozněna i promenáda k tunelu.