Lida a pláže na Madeiře

Lida a pláže na Madeiře

Madeira jako plážová destinace není tak vyhledávaná jako sousední ostrov Porto Santo, na jehož jihovýchodním pobřeží se nachází 7 km dlouhá písečná pláž Praia do Porto Santo. Přesto i Madeira skýtá jak pláže písečné, tak pláže oblázkové. Takže se nebojte, že se na Madeiře nevykoupete. Je třeba ale podotknout, že většina oblázkových pláží má oblázky velikosti dlaně. Do moře je přístup také po žebřících. A pokud se bojíte oceánu, můžete využít tzv. Lida ve Funchalu nebo přírodní lávová jezírka a bazény, kterých je na Madeiře dostatek. Jen upozorňuji, že v období prázdnin a hlavně o víkendech jsou lida, ale i menší pláže ve městech přeplněny. Využívejte proto všední dny.

Teplota vody v oceánu se v období od června do října pohybuje v rozmezí od 22°C do 23°C.
Pozor!
Jste u Atlantiku a kolem celého ostrova jsou silné proudy, které by Vás mohly odnést daleko od pevniny. Často se pobřeží svažuje dost příkře do hloubky, takže neriskujte, abyste nedopadli jako český občan, který se zřejmě koupal na dost nepřístupném místě : https://1url.cz/@Madeiraocean

Co jsou lida ?

Jsou to koupaliště s terasami na slunění, většinou i s bazény s mořskou vodou a
s přímým vstupem do oceánu ( většinou po žebřících či schodech).

Nacházejí se např. ve Funchalu, Caniço do Baixo, v Santa Cruz, Porto da Cruz v Canicalu a dalších místech. Pro Funchal lze zakoupit slevovou permanentku, která umožňuje vstup na všechna lida za jednotné vstupné.
V Porto Moniz jsou pak známé přírodní bazény ve vulkanických vyvřelinách. Jedny volně přístupné a druhé jsou lázně, kde se platí vstupné a jsou zařízené jako koupaliště (sprchy, kabinky, bar). (viz Výlety- Porto Moniz)

LIDA VE FUNCHALU

Complexo Balnear do Lido ( Lido Bathing Complex)

Je komplex bazénů pro malé i velké v oblasti hotelové zóny.
Děti se vyřádí ve dvou bazénech i se skluzavkami a jeden velký bazén je vhodný pro dospělé. Všechny bazény mají slanou vodu.
Před vstupem kolem parku je spousta restaurací a zmrzlinářský stánek, kde kromě zmrzliny dělají také výborné palačinky.

Otevřeno sezona (2022) 9.00-20 hod.
Vstupné (může se měnit podle sezony):
                 dospělí : 5,20 EUR
                 děti do 10 let zdarma
                 mládež 11-17 let a důchodci přes 65 let: 1,90 EUR/den
Přímo v areálu je také restaurace, sprchy a WC, převlékárny, půjčovna slunečníků a lehátek ( jednotlivě za 2 EUR).
Pro dospělé je možnost zdarma koupání na vlastní riziko hned za tímto komplexem. I zde je pláž hlídaná a k dispozici jsou sprchy, převlékárna a WC, také místa na ležení.

Complexo Balnear da Ponta Gorda

Vynikající komplex na opalování pod OC Forum (oblast Ajuda).
Ke koupání jsou 2 bazény s mírně slanou vodou, z nichž jeden je pro děti se skluzavkami. Jeden bazén je přírodní s mořskou vodou. Schůdky vedou také do otevřeného oceánu.
Pamatujte, že přístup do přírodního bazénu nebo na otevřený oceán bude záviset na podmínkách prostředí a bezpečnosti.
Mimoto jsou k dispozici prolézačky zastřešené plachtou, takže je zde stín.

V komplexu nechybí restaurace. Máte zde přístup do koupelen a převlékáren. Je možnost si pronajmout slunečníky a lehátka za 2 EUR.
Můžete získat lepší cenu, pokud si koupíte kartu, na kterou si lze zakoupit několik vstupů, které vám umožní přístup do všech lázní= Lida ve Funchalu.
Jak se dostanete k Lidu?
Když pokračujete od Complexo Balnear do Lido dál nahoru nebo autobusem jedete k OC Forum a sejdete pod hotelem Duas Torres.
Pěšky z centra je to cca 20 min .
Otevřeno v létě 9.00 - 20:00
Vstupné : dospělí : 5,20EUR a děti do 10 let zdarma
                 mládež 11-17 let a důchodci přes 65 let: 1,90 EUR/den
lehátko:     2 EUR/den
slunečník: 2 EUR/den
schránky na úschovu věcí pouze za vratný deposit cca 5 Eur

Doca do Cavacas

K tomuto lidu se dostanete, když sejdete po schodech dolů k rybí restauraci pod stejným názvem a přírodním bazénům. Kolem vede zkrácená cesta na pláž Formosa tunelem, který je však v zimních měsících většinou zavřený.
K dispozici je i půjčovna slunečníků a lehátek a místa na slunění. Koupání je jen v přírodních bazénech.

Spojení je autobusem č.1 nebo 2 k OC Forum a sejdete dolů k promenádě.
Za zmínku stojí určitě jedna z nejlepších rybích restaurací na Madeiře, která je vedle Centro Mar Shopping ještě nad schody.
Restaurante Marisqueira O Barqueiro ,otevřeno 12-23 hod.

Complexo Balnear Barreirinha

Je tiché a dobře udržované místní menší lido s restaurací, přístupem k moři a s prostory pro slunění. Nachází se ve staré části města - Zona Velha - za pevností São Tiago (Více viz Výlety: Funchal- Fortaleza Sao Tiago).

Je to prostor bez bazénů přístupný lidem i s nízkou pohyblivostí díky výtahu, který vede dolů k moři. K dispozici je malá oblázková pláž + schody nebo žebříky přímo do moře. Parkování je však omezené a pro osoby se zdravotním postižením zde jsou 2 místa. Hned nad Lido je bar, kde je možnost se občerstvit.
Otevřeno v létě (2022 ) 9.00- 20 hod.

Zdarma lze využít i koupání na pláži São Tiago, která je pod pevností hned vedle lida. Není zde ale moc příjemné prostředí!

Lido Galomar

Nevelké přírodní koupaliště u Caniço pod hotelem Sentido Galomar , které je ideální pro opalování a šnorchlování. Blízko je i potápěčské centrum Manta Divink Madeira.
Je to  malá přírodní zátoka přímo na strmém pobřeží. Přístupné po schodech nebo výtahem. Občerstvení, jídlo a pití jsou k dispozici v restauraci Atlantis nebo baru Capoeira.

Porto da Cruz

Neni zde komplex bazénů, zato jeden větší bazén s mořskou vodou přímo u pobřeží v Porto da Cruz spolu s brouzdalištěm pro nejmenší a veškeré zázemí. Není zde tolik lidí jako v lidu ve Funchalu a nízké ceny. Kolem jsou restaurace, kde si můžete dát čerstvé ryby. Samotné městečko stojí za návštěvu. Více viz Výlety: Porto da Cruz.

PLÁŽE

pláž č.1

Praia Formosa

Praia Formosa  je pravděpodobně největší pláží na Madeiře. Nachází se v západní části Funchalu, je cca 1,5 km dlouhá a vede podél ní promenáda, která přichází směrem od centra Funchalu a pokračuje dál podél pobřeží až do městečka Camara de Lobos.
Skládá se ze tří malých písečných úseků a rozsáhlé plochy s oblázkovým až kamenitým povrchem. Rozhodně se jí ale nedá upřít jisté kouzlo a u místních je velice oblíbená. Každý rok je trochu jiná, záleží zda oceán naplaví více písku či kamení. Formosa se svou nabídkou vodních sportů, kabinkami s WC, restauracemi, parkovištěm a bohatým nočním životem patří k tomu nejlepšímu, co Madeira svým návštěvníkům nabízí. Proto zde hlavně o víkendu potkáte spoustu i místních obyvatel, kteří si na nově upravenou promenádu jdou třeba jen zaběhat.

Parkoviště zdarma je před hotelem Pestana Gardens, tedy při sjezdu musíte odbočit vlevo. Pokud počítáte s konzumací ve dvou restauracích vpravo a vlevo od sociálního zařízení (minim.za 5 EUR), lze se slevou zaparkovat za bránou na nově otevřeném placeném parkovišti- tedy odbočíte vpravo. Nezapomeňte si potom při placení vyžádat lístek na otevření závory. Při tříhodinovém pobytu je cca 1 hodina zdarma. Vedení města plánuje rozšíření parkovacích míst.
Pozor! Na silnici, jak bylo zvykem je již parkování za pokutu!
Ceny za parkování:

Důležitou roli na této pláži hrají místní plavčíci, kteří drží dohled nad někdy neopatrnými turisty, kteří nevědí, co místní vlny dovedou. Při velkých vlnách se totiž valí i velké kameny, které vám mohou způsobit zranění. Nehledě na zrádnost vln, které již ukončily život několika osob. Proto dle vlastní zkušenosti použijte raději boty do vody.
Na Formosu navazuje menší písečná pláž (též tmavý písek) před hotelem Orca Praia. Kolem tohoto oblíbeného hotelu dojdete krásnou procházkou až do rybářské vesnice Camara de Lobos.
Nově je konečně vybudovaná promenáda spojující tunel u restaurace Doca do Cavacas s pláží Formosa. Nově zde bude stát Ronaldovo hotel a v plánu je vybudování největší veřejné zahrady ve Funchalu.

Z centra města se dá dojet nejblíže k pláži autobusem č.1.  Jsou to 4 zastávky od OC Forum a výstup je hned za zatáčkou za kruhovým objezdem se sochou muže s křídly. Řidič vás upozorní na výstup, pokud máte zájem.


Pláž č.2

Prainha do Caniçal

Prainha do Caniçal je opravdu přírodní písečná pláž na Madeiře na východě ostrova ještě za Caniçalem s tmavým lávovým pískem je lemovaná tmavými sopečnými útesy a její délka je pouhých cca 70 m. K dispozici jsou převlékárny, sprcha a pronájem slunečníků a lehátek.
Přímo nad pláží se zdvihá skalnatý kopec, na jehož vrcholu se nachází malá moderní kaple Nossa Senhora da Piedede s krásnou vyhlídkou.
Od ní se za jasných dnů otevírají pěkné výhledy na ostrovy Ilhas Desertas (Pouštní ostrovy).

K parkovišti se dostanete autobusem č. 113 (přes Santa Cruz).
Počítejte s malým sestupem po chodníku cca 300 m dlouhém. Zde vás odmění opravdu příjemné koupání. Např. po půldenním výšlapu na São Lourenço je balzámem si odpočinout a občerstvit se v místní restauraci přímo u pláže. Zde jsme měli výbornou rybu: Bodiao nebo Garoupa. Nad pláží u silnice, když trochu sejdete k lavičkám s vyhlídkou, můžete spatřit vpravo krásný skalnatý útvar vystupující z vody připomínající slona. K tomuto útvaru vede první zastávka, pokud absolvujete lodní výlet kolem Ponta de Sao Lorenco- více viz levady.

Pláž č.3

Praia da Calheta

Praia da Calheta je pláž se světlým pískem, která je situovaná na jihozápadním pobřeží ostrova u městečka Calheta . Je příjemnou zastávkou pro každého, kdo se odpoledne tímto regionem vrací podél oceánu zpět do Funchalu z některého z výletů nebo po zdolání levad.
Na tuto uměle vybudovanou pláž byl v roce 2004 dovezen písek z pláží v Maroku i z pevninského Portugalska. Má dvě části, obě z nich jsou chráněné vlnolami. Je vhodná pro děti. Je zde opět zázemí : WC, převlékárny, restaurace, možnost půjčení lehátek. Přes silnici je nákupní centrum Pingo Doce.

Malá pláž je i u nového hotelu Pestana - Praia Serra de Agua, ale lehátka jsou k dispozici jen pro hotelové hosty.

Nejrychleji se dostanete k pláži z Funchalu po VE3, za Madalena do Mar odbočte na ER101.

Pláž č.4

Praia de Machico

Na druhé straně, tedy jihovýchodní, najdeme opět uměle vytvořenou písčitou pláž se světlým pískem Praia de Machico . Písek byl dovezen až ze Sahary. I tuto pláž částečně chrání zleva vlnolam. Je přímo ve městě Machico v blízkosti oblíbeného hotelu Dom Pedro Madeira. Najdete zde opět WC, převlékárny, restaurace, možnost půjčení lehátek a slunečníků. V blízkosti pláže je dětské hřiště. Hned vedle ní je pak původní oblázková pláž Praia de S. Roque, místo vyhledávané spíše surfaři. K dispozici tu proto je i surfingová škola.
Parkování je za poplatek u silnice.

Pokud jste v Machico, zajeďte se podívat na vyhlídku Miradouro do Pico do Facho. Lze až na ní dojet autem a je odtud krásný výhled na celé město i na letiště a východní mys Sao Lourenco. Více viz Výlety-Machico.

Pláž č.5

Praia do Porto do Seixal

Za mne nejhezčí písečná pláž na severu Madeiry ve městečku Seixal, i když s tmavým vulkanickým pískem. Je částečně chráněna molem, které zde zůstalo po zrušení  pro rybářské lodě. Okolí ale umocňuje nádherná scenérie zeleně porostlých hor strmě se svažujících do oceánu. Na pláži jsou na každé straně sprchy a u vchodu k restauraci Lounge Bar Clube Naval do Seixal i převlékárny. Club Naval zde nabízí školu surfingu.
Není zde půjčovna lehátek a slunečníků. Takže pro děti je třeba vzít s sebou.

V blízkosti této pláže je opět přírodní jezírko naproti restauraci, které nabízí koupání v bezpečné tůni. I tady záleží, zda je odliv, podle toho je více či méně vody.
Parkování je jen při silnici a vede až k pláži. V sezoně je hodně plné, takže doporučuji přijet raději dopoledne. Nově je pláž hlídaná plavčíky.

Seixal je obklopen těmito vulkanickými jezírky. Jedny jsou hned na začátku s horším přístupem -Piscinas Naturais do Seixal . (Více viz Výlety:  Seixal ).
V Seixal najdete další pláž Praia da Laje, která je pěkná na pohled, ovšem protože je kamenitá, na koupání není vhodná.

Pláž č.6

Porto Moniz

Nejedná se o pláž, ale o bazény vulkanického původu ve městě Porto Moniz. Podobné najdete i v Seixal. Ty v Porto Moniz jsou nejznámější a nejnavštěvovanější. Nachází se na nejseverozápadnějším cípu ostrova, kam jedna z příjezdových cest vede přes Sao Vicente a Seixal. Druhá cesta vede přes Ribeira Brava a Paul da Serra.

V Porto Moniz jsou dokonce hned dva takové areály, jež jsou od sebe vzdáleny asi 5 minut chůze.
Piscinas Naturais de Porto Moniz (Porto Moniz Natural Swimming Pools) -
Piscinas Naturais Velhas (Cacholate Naturel Swimming Pools)- u restaurace Cachalote poblíž podmořského muzea.

Větším a vyhledávanějším areálem je ten první z nich. Představte si ho jako dva přírodní „bazény“ s mořskou vodou, které jsou zasazeny do skalnatého pobřeží. Pozvolný vstup je vhodný i pro děti. Větší bazén má cca 70 m na délku. Nabízí bezpečné koupání v těsné blízkosti drsného oceánu i silného příboje, který se občas přes kraje bazénů přelévá. Dospělým to přináší skvělou zábavu. K dispozici je kompletní zázemí včetně uzamykatelných skříněk. Myslím, že vstupné 1,5 € stojí za návštěvu a osvěžení. V letních měsících hlavně o víkendu je zde hodně lidí ! Pokud tedy můžete vyjeďte si na koupání ve všední den.
V zimním období jsou zážitkem obrovské gejzíry.

Piscinas Naturais Velhas jsou více „přírodní“, méně uměle upravené. Víceméně tu jsou jen betonové chodníčky, které vás přivedou k „tůním“ ve skalách. Pokud je dostatek vody, i zde je možné se osvěžit (bez zázemí!).
Více o městě viz Výlety-Porto Moniz.

Pláž č.7

Praia do Garajau

Opět oblázková pláž, která se nachází se v Garajau pod strmým útesem (Garajau cliff), na jehož vrcholu stojí socha Krista ( Cristo Rei ) podobná té v Riu de Janeiru. (Stála zde dříve a údajně podle ní byla vybudovaná větší socha v Riu).

Určitě si hned všimnete kabinkové lanovky, která vás sveze na oblázkovou pláž za 3€ / osoba / obě cesty. Bývá zde méně lidí a občerstvit se můžete v místní restauraci. K dispozici je i sprcha. Podél skály a moře vede chodník s krásným výhledem, ale pozor na vlny ! Doporučuji boty do vody.
Na pláž se dostanete ale i pěšky či autem po strmých serpentinách.
Oceán je v těchto místech poměrně klidný, mořská voda je tak čistší než jinde, a proto je pláž Garajau mimo jiné vyhledávaným místem pro potápění. Uvidíte zde jiné a hlavně větší ryby. Spolu s pláží Reis Magos Beach v Canico do Baixo je údajně z hlediska potápění jedním z nejlepších na Madeiře. Mimo jiné je zde potápěčská půjčovna s veškerým vybavením.

Pláž č. 8

Praia dos Reis Magos - Canico do Baixo

Velice oblíbená turistická oblast kvůli existenci několika známých hotelů v Canico do Baixo.  Praia dos Reis Magos je víceméně veřejné přírodní koupaliště a oblázková pláž opět se zázemím. Mimo to se můžete vykoupat opět v přírodním bazénu. Hloubka závisí ale na tom, zda je příliv. Parkovat lze nad hotelem. Dolů sejdete po schodech nebo procházkou kolem hotelu Four Views Oasis.
Pláž je součástí Mořské rezervace  Reserva Natural Garajau (rezervace se táhne 7 km od mysu Ponta de Garajau) zasahuje asi 500m do moře a do hloubky až 120 metrů. Je zde zřízena základna pro potápění a můžete zde spatřit ryby velké až 1,5m a pozorovat pestrý podmořský život až do hloubky 35m. Profesionální instruktoři z potápěčského centra Madeira Diving Center se vám budou plně věnovat.

Posedět si můžete ve 2 restauracích s výhledem na oceán.
Když si dáte např. v restauraci Reis Magos  rajčatovo-cibulovou polévku + Bolo do Caco, tak jste najeděni. Pozor, změnil se zde personal a zde poprvé nám naúčtovali i vodu do sklenice (capo de aqua), která je všude zdarma !
Pro labužníky steaku i ryb doporučuji ale gril-restaurant A Traineira .
Při zpáteční cestě jděte až na konec promenády na druhou stranu od pláže a po pár schodech nahoru se dostanete na Rua Dom Francisco Santana, kde vedle krámku se suvenýry dělají výborné steaky na lávovém kameni (doporučuji). Je možné si ale dát tzv. Tapas, což je nabídka dne (např. různé druhy ryby a mořských plodů ).

Pláž č.9

Praia Da Ribeira Brava

Praia Da Ribeira Brava je pláž v příjemném městečku Ribeira Brava, kde staví spousta výletníků na první zastávce západním okruhem. Pláž s tmavým pískem je zde částečně s příjemným vstupem do vody, jinak je pláž oblázková. Nebývá zde v sezoně tolik lidí.
K dispozici je i zázemí a pár pevných slunečníků. Součástí je i příjemná restaurace, kde čepují dobré pivo Super Bock. Samotné městečko s kostelem stojí za shlédnutí
(Více o městě viz Výlety: Ribeira Brava).

Pláž č.10

Praia da Ribeira de Natal – Caniçal

Praia da Ribeira de Natal je oblázková pláž s průzračnost vodou za molem v rybářském městečku Caniçal na východě ostrova. Nechá se k ní dojít pěknou procházkou kolem malé městské pláže. Pokud navštívíte Museu da Baleia (muzeum velryb) dostanete se k malým přírodním jezírkům, kde jsou sprchy i prostor pro opalování a za nimi již pokračuje pláž De Natal.
Na konci pláže je potápěčský klub, kde je WC, bar a betonové molo se sprchami, z něhož je možný vstup do vody po schodech, což je lepší než vstup po kamenech. Je zde volně k dispozici několik slunečníků. Tady bude určitě méně lidí a voda je opravdu průzračná.
Na ležení to zde není ideální, pokud neseženete volnou podložku z prken. Opět doporučuji boty do vody.

Přímo ve městě u přístavu je lido ( Complexo Balnear do Canical) se dvěma bazény s mořskou vodou i barem. Vstupné jen 3 Eur.
V Caniçal určitě využijte výborné rybí restaurace. Viz - Výlety Caniçal.

Pokud už jedete do Canical, hlavně ve všední den, volila bych raději koupání na pláži Prainha - viz výše pláž Prainha.

Pláž č.11

Praia das Palmeiras – Santa Cruz

Praia das Palmeiras je pláž, kde se můžete vykoupat, pokud si uděláte výlet do Santa Cruz.  Více viz Výlety-Santa Cruz.
Podél pláže si můžete projít dlouhou promenádu a na pláži vás čeká případně odpočinek na dřevěných paletách na oblázkové pláži těsně před letištěm. Je zde i pár slunečníků, ale ty jsou většinou obsazené. Vlez do vody je ale opět lepší z mola ze schodů, protože oblázky jsou velké. ( Kdyžtak doporučuji boty do vody). Je to ale perfektní oblast na pozorování přistávacích letadel .
Kolem je několik restaurací i pekárna. Pro malé děti je k dispozici hřiště se spoustou prolézaček a houpačky. Hned vedle je bar s občerstvením. Když projdete dál vlevo, dostanete se k malému Lidu s bazénem pro děti i se zázemím ( ležet se dá pouze na betonu).
Když se naopak dáte vpravo od hotelu Vila Galé, dojdete k menšímu potápěčskému centru a k dalšímu bazénu, který je však často zavřený. Pokud jste příznivci vodních radovánek, pokračujte pod dálnicí a projdete k velkému Aquaparku (pozor! otevřený je jen přes léto).
Horší je to s parkováním. Pokud nenajdete místo u hotelu Vila Galé (první sjezd do centra města, pokud jedete z Funchalu), je lepší zajet do nějakých postranních ulic např. k supermarketu.

Pláž č.12+13

Porto da Cruz- Praia da Maiata

Porto da Cruz- Praia da Maiata je pěkná divoká oblázková pláž s čistou vodou. Snadno přístupná autem (první sjezd před Porto da Cruz, pokud jedete z Funchalu), nebo si k ní udělejte krátkou procházku ze zálivu Porto da Cruz. Doporučuji boty do vody. Není zde zázemí, jen malý kiosek na občerstvení. Pláž je využívaná pro surfing.
V Porto da Cruz se můžete příjemně vykoupat i v Piscina do Porto da Cruz,
v přírodním bazénu s mořskou vodou a v blízkosti restaurací.
Více viz Výlety-Porto da Cruz.

Porto da Cruz- Praia da Alagoa

Praia da Alagoa leží v nádherném zálivu pod  mohutnou Orlí skálou, ale je to pláž hlavně na surfování. Také je zde hned surfařská škola - Madeira Surf School - Salty. Každopádně za návštěvu stojí, i když budete pozorovat surfaře a nebo jen krásné vlny, které jsou zde často.

Za návštěvu stojí městečko Porto da Cruz a muzeum rumu- Engenhos do Norte, kde můžete ochutnat několik druhů místního rumu včetně ponchy. Více viz Výlety-Porto da Cruz.
Příjemným okruhem se dostanete k přírodnímu bazénu Piscina do Porto da Cruz , kde se můžete vykoupat.

V zimě tady opravdu můžete pozorovat vlny tříštící se o skály i vodní gejzíry. Poblíž bazénu jsou dobré restaurace na ryby.


Pláž č. 14

Praia do Faial- Complexo Balnear da Foz da Ribeira do Faial

Praia do Faial je pěkná oblast pro zastavení a relax na severozápadě ostrova. Děti se zabaví na velkém hřišti, zatímco vy posedíte v restauraci s výhledem na příjemný záliv.
Součástí je Complexo Balnear da Foz da Ribeira do Faial s možností koupání v přírodně upraveném zálivu . Pro malé děti je v sezóně otevřený bazén.

Při zpáteční cestě si udělejte krátkou vycházku na útes Miradouro do Guindaste.
Je zde překrásný výhled na divoké útesy i celý záliv.

Pláž č.15

Ponta do Sol Beach

Ponta do Sol Beach je menší, molem chráněná oblázková pláž s čistou vodou v malém městečku na jihu ostrova Ponta do Sol. Na pláži je příjemné posezení v celkem slušné restauraci s výhledem na oceán a k tomu si dejte např. pivo z Belgie, Německa, Irska, atd. Kvůli pláži toto místo není tolik navštěvováno, přesto v létě je zde plno. Kolem jsou další restaurace a bary.

V letních měsících je obtížné najít parkování, takže lidé zastavují v ručně tesaných tunelech ,dnes již uzavřených (se zákazem vjezdu). Dříve se jezdilo tímto tunelem např.na “přírodní myčku” = vodopád na silnici. Dnes se na tento vodopád dostanete jen pěšky, když projdete tunelem po staré silnici směr Madalena do Mar.

Pláž č.16

Praia Madalena do Mar

Praia Madalena do Mar  spolu s pláží Praia dos Pescadores je opět kamenitá pláž v banánovníkové oblasti Madalena do Mar s pěkným okolím. Přístup do moře je zajištěn dlouhým molem se schůdky. Tato oblast je zajímavá spíš na procházku. Mladí využívají větších vln na cvičení surfingu.

Pláž č.17

São Tiago- Funchal Staré město

Ve městě Funchal přímo pod pevností Fortaleza de São Tiago (žlutá pevnost) na východní straně za lanovkou. Je to místo pro rybáře, kteří si zde hlídají své loďky. K dispozici je restaurace.
Koupání i slunění je zdarma, přístup do moře je po schodech nebo po kamenité pláži. Není to ale příliš příjemné prostředí !
Lépe se vykoupáte v Lidu Complexo Balnear Barreirinha.(viz Lido Barreirinha)

Pláž č.18

Complexo Balnear Ponta Delgada

Neboli Piscinas de Ponta Delgada - jde o přírodní lázně s bazénem v centru městečka Ponta Delgada na severovýchodě ostrova. Vzhledem k častým vlnám nejsou lázně tak hojně navštěvované. Zato okolí spolu s krásnými vyhlídkami stojí za návštěvu.

Praia da Fajã dos Padres

Jedná se o kamenitou pláž, ale z mola je dobrý vlez do vody po žebříku nebo po schodech. Pokud se na toto místo vydáte mimo nejvyšší sezonu, zažijete krásnou poklidnou atmosféru. Obdivujete upravená políčka osázená bohatou zeleninou. Vzhledem k přítomnosti menšího hotelu, je zajištěno i občerstvení v hotelové restauraci, převlékárny a sprcha. Navíc si můžete oddechnout i na lehátkách se slunečníkem (Lehátko 5 Euro). Pokud není vítr, vykoupete se i v listopadu. Z Funchalu odbočte na Cabo Girão a držíte se směru na Quinta Grande. Na kruháku ale odbočte dolů doprava (směrovka na Fajã dos Padres je až za křižovatkou!) Dostanete se k lanovce, která vás doveze tam i zpět za 12 Euro. Jiná cesta dolů nevede.