Porto da Cruz

Porto da Cruz

Jméno malého městečka Porto da Cruz choulícího se mezi horami pochází z kříže, který v tomto přístavu vztyčili první osadníci, protože bylo jedním z prvních obydlených měst na severním pobřeží Madeiry. Láká především surfaře a milovníky rumu. Na první pohled viditelnou dominantou je mohutný sopečný vrchol Penha de Águia (Orlí skála) tyčící se do výšky 589 metrů s ostrým útesem přímo do oceánu. U tohoto útesu lze pozorovat surfařskou školu.
Toto místo máme v oblibě hlavně díky promenádě podél pobřeží, protože voda a vlny zde předvádí v každé době jiné divadlo. Porto da Cruz je lepší navštívit samostatně jako výlet z Funchalu (jen 30 min. cesty autem).

Jednou z atrakcí je stará továrna Engenho do Porto da Cruz ( North Mills destillery) na zpracování cukrové třtiny a kvalitního rumu. Tento lihovar a palírna, postavený na začátku 20. století (1927), ale vybavený stroji z 19. století je jedním z nejvýraznějších příkladů významu cukrové třtiny na Madeiře.
Věnuje se výhradně výrobě pálenky/rumu z cukrové třtiny podle původních postupů s důrazem na „bílou“ pálenku ( ta se přidává do madeirské speciality poncha) a brandy 970 Reserva. Více viz : Gastronomie- Rum.
Doba sklizně cukrové třtiny je od března do května, takže v těchto měsících můžete shlédnout vozy plné této plodiny i vidět stroje v provozu. Po zbytek roku je možné stroje pozorovat a seznámit se s výrobou prostřednictvím interaktivních zařízení.
Na závěr navštivte Casa do Rum, hned vedle Engenho, kde můžete zakoupit nejen rum, ale můžete ochutnat i ponchu.

Pak pokračujte vlevo cestou podél moře a tyčící se kolmé stěny skály Penha de Agia (Orlí skály), kde nejen v létě uvidíte spoustu surfařů. Zde také můžete využít surfařskou školu Madeira Surf School - Salty.
Pěknou procházkou ( v zimě s krásnými vodními gejzíry kolem ) se dostanete ke koupališti Piscina do Porto da Cruz. Uměle vybudovaný bazén stojí přímo u moře, do kterého při přílivu přitéká voda z oceánu. Je oddělen pouze bezpečnostní betonovou zídkou. Je zde plné zázemí v podobě restaurace, sprch, převlékáren i toalet. Areál je otevřen v létě denně od 10:00 do 19:00 a za vstup se platí cca 2 Eur.

U kamenité pláže je několik restaurací. Doporučuji restauraci Praca do Engenho, kde mají výborné ryby a nejchutnější Espadu. Vždy se ptejte v restauraci, jakou mají nabídku dne ( Prato de Día) - tedy jakou mají čerstvou rybu. Při jídle si opět vychutnáte pohledy na stále se měnící pláž díky neustálým vlnám.
Užší ulicí vzhůru (Rua Visconde) se opět dostanete na hlavní příjezdovou silnici Rua dos Oliveiras, kde je bezplatné parkoviště. Za posledními domky jsou schody vzhůru na hlavní silnici, kde je krásná vyhlídka na celé město i se zálivy.

Z Porto da Cruz po VE1 přijedeme do Machico nebo se vydáme přes Santo da Serra. Zde se můžete vydat na  levadu Santo da Serra do Faial dlouhou cca 10 km.)
Pokud jste s dětmi, udělejte si polodenní výlet a zavítejte do parku Quinta do Santo , kde lze spatřit pár zvířátek . Nedaleko je golfové hřiště Santo da Serra Golf Club, odkud je krásný výhled až na pobřeží a východní cíp.(více viz Zajímavosti:  Sporty na Madeiře).

Z Porto da Cruz se nechá po ER108 jet přes Portelu - oblast s nádhernými vyhlídky a přírodou. Celá tato oblast je bohatá na levady a pěší trasy (veredy), např. levada Referta / Castelejo = pěší výlet po původní stezce v oblasti Porto da Cruz s výhledy na severní pobřeží . Je to cca 5,5 km a obtížnost lehká.
Nad levádou je možné využít Trail 4fun Buggy Madeira 4x4 drive.

Další krásný trek je z Larano až k Boca do Risco. Pokračovat lze až do Canical.
Před Porto da Cruz za benzin.pumpou odbočte doprava nahoru na Larano. Zde si necháte auto a dáte se na trek s překrásnými vyhlídky na severní pobřeží. Žel, budete se muset stejnou cestou vracet. - viz Levády: Vereda Boca do Risco.

My sjíždíme po ER108 k Viewpoint Portela a zastavíme ve Snack-Bari Paris, kde dělají výbornou Espetadu = tradiční madeirský hovězí špíz na zavěšených jehlách (originálně na vavřínových prutech). K tomu brambory, výborné červené víno. (Je lepší předem objednat).

Autobusovou dopravu zajišťuje společnost SAM. Z Porto da Cruz jezdí autobusy linek 53 a 208 do Funchalu, Machica a Faialu.