Sporty na Madeiře

Sporty na Madeiře

Madeira není ostrov pro lenochy. Kdo rád chodí a užívá si krásné přírody, je na Madeiře správně. Právě místní vodní kanály=levadas nabízí nepřeberně krásných tras právě kolem těchto levad.
Není to ale jen turistika nebo horské túry, ale na tomto ostrově si např. užijete nejkrásnější sjezdy na horských kolech= Bice tours, potápění, tenis, golf a mnoho dalších sportů- viz níže.


Turistika

Pro tento sport jsou na Madeiře přímo mimořádné podmínky hlavně díky levadám (vodní kanály), podél kterých je zbudováno nesčetně kilometrů krásných turistických tras v přírodě, která každého návštěvníka uchvátí svou rozmanitostí a květenou. Kromě velkého množství levad si můžete projít i těžší horský terén PR1
z třetího nejvyššího vrcholu Pico Arieiro k nejvyššímu vrcholu Pico Ruivo nebo na východě trip kolem pobřeží Ponta de São Lourenço- Popis tras viz “Levády”.
Trail Running

MIUT - Madeira Island Ultra Trail je stále živější a považuje se za jednu z největších sportovních akcí na regionální půdě. Koná se každoročně v měsíci dubnu. Tras je mnoho a nejkrásnější jsou s vyhlídkou na oceán, tzn. trasy podél útesů. Zájem o Madeira Island Ultra Trail (MIUT) roste a přitahuje sportovce z celého světa, aby soutěžili v ohromující a náročné krajině ostrova Madeira,
Seznam nejhezčích běžeckých tras: https://2madeira-com.translate.goog/madeira-trail-running/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=  
Organizátorem akce je Clube de Montanha do Funchal , která organizuje již 15. ročník MIUT . Jedná se o akce horských závodů, přechod s průsmyky přes nejvyšší vrcholy ostrova.
V ročníku 2022 se např. zúčastnilo kolem 3 212 účastníků z celkem 60 národností, včetně předních sportovců na národní i mezinárodní trailové scéně.
Na rok 2023 je přihlášeno více než 3000 vyznavačů trailrunningu. Závodníci procestují hory Madeiry v pěti různých závodech: 115 km, 85 km, 60 km, 42 km a 16 km. Odjezd bude Porto Moniz, São Vicente, Boaventura, Monte a Porto da Cruz s ukončením ve městě Machico. První odjezd bude v 00:00 pro závod na 115 km, následovaný závodem na 85 km v 7:00 ráno, 60 km v 8:00, 16 km v 9:00 a 42 km v 11:00.
Více informací naleznete na oficiálních stránkách akce: http://miutmadeira.com/pt/

Fotbal

Fanoušci fotbalu budou na Madeiře jako v ráji. Stačí zajít do některého místního baru a atmosferu máte zajištěnou. Madeiřané jsou fotbalem až posedlí. Samozřejmě je to dané hlavně jejich slavným rodákem Christiano Ronaldem.

Nachází se zde tři prvoligové týmy, ale také dvě muzea Cristiana Ronalda, jedno u hotelu C.Ronalda CR 7.
V nich jsou např. všechny míče ze zápasů, kdy dal Cristiano hattrick, různé trofeje a také Ronaldova vosková figurína.
Pokud jste fotbalový fanoušek, rozhodně zajděte na zápas jednoho z místních klubů. Můžete např. vyrazit na stadion Nacional Madeira na zápas s Benficou Lisabon. Klub Benfica na Madeiru jezdí poměrně často. Lístek si můžete opatřit s předstihem již za 10 €, nebo až na místě za 20 €.
Dalším fotbalovým klubem na Madeiře je Club Sport Marítimo. Stadion je nad Quinta Magnolia.

Surfing na Madeiře

Umístění Madeiry v Atlantském oceánu napovídá, že zde budou vhodné podmínky na surfing. A ačkoliv ostrov není pro tento sport tak vyhlášený jako třeba pobřeží pevninského Portugalska, některá místa tu jsou surfaři vyhledávaná a v posledních letech nabývají na oblibě. Jsou to zejména pláže v Sao Vicente, Seixal, Porto da Cruz, Machico a levá pláž v Calheta. Částečně pak i Jardim do Mar a Paul do Mar, obě jsou hodně na západě a jejich břehy jsou dost kamenité. Právě díky kamenitému dnu jsou zde velké vlny, které jsou pro surfování jako dělané, ale někdy i nebezpečné. Surfovat je lepší s nějakou surfařskou školou, např. s Calhau Surf School, Madeira Surf Camp, Salty - Madeira Water Activities a j.
Známá potápěčská a surfařská škola je také Club Naval v Seixalu nebo v Canicalu.
Aktuální situaci mohou surfaři sledovat na známých serverech www.windguru.cz a www.magicseaweed.com.

Soukromá lekce surfování : Cena : 150€,  doba trvání : 4,5 až 5 hodin
V ceně je zahrnuto :
Veškeré potřebné vybavení pro surfování, instruktor surfování, pojištění, doprava,
1,5 až 2 hodiny ve vodě

Skupinová lekce surfování: Cena : 60 €, pokud nepotřebujete dopravu 50 €,
Doba trvání : 4,5 až 5 hodin
V ceně - viz soukromá lekce.

Např. pozorovat surfaře můžete často v Porto da Cruz na této pláži.

Tenis a Padel

Doporučuji Ténis Quinta Magnólia - nejnovější kurty v krásném prostředí jsou součástí zrenovovaného parku Quinta Magnolia v roce 2020. Tenis , padel i squash zde provozuje Clube De Ténis . Odkaz na rezervaci sportovišť: https://simplifica.madeira.gov.pt/services/7-22-102

K dispozici je otevřený bar i s občerstvením , nyní i nově otevřená restaurace přímo v budově Quinty (trochu dražší než bar). Parkování je z Rua dos Ilhéus.
Padel je sport příbuzný squashi a tenisu. Hraje se obvykle ve dvojicích, ale i čtyřhra, přičemž týmy jsou od sebe odděleny sítí na hřišti o rozloze zhruba třetiny tenisového hřiště. Hrací plocha je částečně lemována zdmi, které mohou hráči v rámci pravidel využívat ve svůj prospěch. V parku Quinta Magnolia se hraje venku. Squach pak uvnitř. Momentálně jsou padl kurty v rekonstrukci, která potrvá zřejmě do konce května 2023. Malé děti se zabaví venku na průlezkách.

Další klub je nad centrem Funchalu  Centro de Padel e Lazer . Tenisové kurty bývají někdy i součástí hotelů.

Golf


Ubytování nabízejí hotely přímo u golfových hřišť, ale není problém se ubytovat ve Funchalu, kde je větší vyžití . Hotely zajišťují odvoz na hřiště.

Santo da Serra Golf - https://www.santodaserragolf.com/
Historie golfu na Santo da Serra sahá až do roku 1937, kdy zde první devíti jamkové golfové hřiště postavili Angličané. Dnes má toto hřiště 27 jamek a patří k nejkrásnějším golfovým hřištím v Evropě. Od roku 1993 každoročně hostí The Madeira Island Open , který patří do PGA European Tour. Hřiště s nádherným výhledem až na nejjižnější cíp Madeiry je hodnoceno časopisem Golf World na 87.místě v Evropě.
Ubytování nabízejí např. hotely : Hotel Porto Bay Serra Golf a Hotel Enotel Golf Santo da Serra.
Pokud nechcete klasické golfové hotely, lze se ubytovat v Quinta Santo Antonio Da Serra či Bio Quinta do Pântano Agro- Turismo.


Palheiro Golf

https://www.palheirogolf.com/index.php?lang=en
18jamkové golfové hřiště o délce přes 6000 metrů je zasazeno do zahrad Quinta do Palheiro. Bylo zkonstruováno designérem Cabellem Robinsonsonem a otevřeno v roce 1993. Z hřiště budete mít nádherný výhled na město Funchal. Ubytovat se lze přímo v areálu v hotelu Casa Velha do Palheiro***** a Palheiro Village.
Porto Santo Golfe - golfové hřiště navržené Severianem Ballesterosem na blízkém ostrově Porto Santo, které bylo  otevřené v r.2004.
https://portosantogolfe.com/

V roce 2026 se plánuje otevření dalšího golfového hřiště navrženého Nickem Faldem v Ponta do Pargo.


Potápění

Oblíbeným vodním sportem je potápění. Potápěcí centra najdete hlavně v Canico, Garajau, Calheta a Santa Cruz.

Madeira Diving Center -Caniço de Baixo
Jedno z největších potápěčských center.

Mero Diving Center - v Garajau
V oblasti Garajau se nachází největší podmořská rezervace.

Atalaia Diving Center- v  Caniço de Baixo

Manta Diving Madeira - v blízkosti Caniço de Baixo
v hotelu Galomar , (v blízkosti hotelů Royal Orchid, Roca Mar a Tropical)
Licence PADI, CMAS ,ceny + info :na www.mantadiving.com

Madeira Oceanos - Diving Center - Santa Cruz

Madeira Dive Point - Animação Turística, Lda. - Funchal u centra, blízko hotelu Madeira Carlton  .

Haliotis Madeira Diving Center - Machico
hotel Dom Pedro Madeira, Licence PADI a SSI

Scorpio Madeira diving center - Ribeira do Natal

Madeira Nature Experience - Porto Moniz

OceanSee Whale Watching- agentura zaměřená na pozorování velryb

Ventura nature emotions - CK nabízející vyhlídkové plavby na lodi, nabízela také potápění u ostrovů Dezertas a východního výběžku Ponta de Sao Lorenco.

Whale & Dolphin Watching and Boat Tours | Madeira Sea Emotions
CA na pozorování velryb

Big Game Fishing

Pro milovníky rybaření. Zde máte možnost si chytit obrovské ryby.
www.lokolokomadeira.com

ADRENALINOVÉ SPORTY:

Jednou z agentur, která nabízí celou řadu adrenalinových sportů je společnost LokoLoko.

Paragliding

Když si vyjedete do Madalena do Mar, můžete pozorovat přímo seskoky z vysoké skály nad mořem. Dalším oblíbeným místem je Porto da Cruz.
Provozující společnost:
Madeira Paragliding
Madeirawings - Tandem Paragliding in Madeira Parapente Bilugar da Madeira
Ve Funchalu u přístavu můžete pozorovat výcvik paraglidingu, tak se můžete přidat...

Canyoning

Canyoning spočívá v postupném průzkumu vodních toků, překonávání mnoha vertikálních překážek nebo vodopádů. O vzrušení a adrenalin tady není nouze. Jedná se o bezpečný sport díky použití high-tech vybavení. Skutečnost trvalého kontaktu s přírodou poskytuje účastníkům nezapomenutelné chvíle harmonie, pocitu svobody a pohody...
Míst pro tento sport na Madeiře přibývá a stává se zde stále více oblíbeným sportem. Většinou jde o slézání vodopádů. Krásné prostředí je např. :
v Ribeiro Frio
U Seixalu
Canyoning Lajeado
Ribeira Funda
Na severu ostrova jsou většinou těžší trasy.V oblasti Paúl da Serra na Rabasalu můžete zažít středně těžký slez. Přímo u parkoviště na levady jsou hned 2 ukazatele.

Řeka Lajeado je známá krásnými vodopády a lagunami s křišťálově čistou vodou. V tomto Canyoningu najdete několik překážek jako vodopády až do 40 metrů, skoky z 30 metrů aj. Trvá asi 5 až 6 hodin.

O tuto zábavu se vám postará např. agentura
Madeira Adventure Kingdom
Minim.počet osob 2, cena včetně průvodce a transferu se pohybuje podle obtížnosti ( tzv.Level). Pro začátečníky je půldenní program za 60 EUR, pro pokročilé celodenní- 80 EUR/os.
Pokud nemáte speciální neklouzavé boty, lze půjčit cca za 5 EUR.

Každý si může vybrat vhodnou úroveň:
Level 1 - pro úplné začátečníky. Získáte první zkušenosti s canyoningem. Úroveň je vhodná pro všechny věkové skupiny, není třeba velká fyzická kondice. Aktivita trvá většinou 2-3 hodiny (bez transferu). Na trase vás čekají alespoň 4 slaňované úseky, nejdelší do 15 m. Střídají se skoky do malých přírodních lagun a krátké tobogány.
Level 2 - pro mírně pokročilé, kteří mají alespoň malé zkušenosti s lezením či slaňováním, případně ferratami (=zajištěná cesta v nepřístupném, obvykle horském terénu.) Aktivita trvá 3-4 hodiny (bez transferu). Zahrnuje skoky do vody, některé ve výšce 6-12 m (nepovinné). Výška slaňovaného úseku může být až 25 m.
Level 3 - pro středně pokročilé a ty, kdo se s canyoningem už setkali. Aktivita trvá 4-5 hodin (bez transferu). Na trase je cca 10 slaňovaných úseků, nejdelší měří až 55 m. Úroveň vyžaduje průměrnou fyzickou kondici. Pokud rekreačně sportujete nebo se pravidelně hýbete, nebude to pro vás problém.
Level 4 - pro pokročilé, vyžaduje vyšší stupeň fyzické kondice. Přihlásit se na něj mohou ti, kdo mají s canyoningem zkušenosti (nutné doložit průkazem). Aktivita trvá 4-6 hodin (bez transferu). Zahrnuje technicky těžší úseky a náročnější práci s lanem. Výška vodopádů a slaňovaných úseků může přesáhnout 60 m. Pokud zvolíte vícedenní canyoningový program, lze se během dovolené propracovat i k této úrovni. Trasy se nachází zpravidla na severní straně ostrova.

Bike Tours

Sjezd na horských kolech je v posledních letech hlavně na Madeiře velmi populární. Není divu, terénů je zde více než dost a zkušení bikeři považují madeirské sjezdy za nejkrásnější, ale také nejobtížnější na světě. Kolem Pico Arieiro se můžete nechat vyvézt do sedla asi 1000 metrů nad mořem a pak jen sjíždíte...

třeba v takovéto krajině:

Lehčí a krásné sjezdy jsou v oblasti Rabasalu, což je náhorní plošina v Paúl da Serra. Krásné je prý Rabasalské turné přes Lokoloko.
Snažší sjezd můžete zkusit například v Parque Ecológico Enduro Trail- směr Ribeiro Frio.

Ovšem pokud jste takoví šílenci jako Josh Bryceland, můžete si vybrat i jízdu po levadách a horských masivech.
Tady je ochutnávka: https://www.youtube.com/watch?v=xOUEIJf698I
http://www.madeiraoutdoor.com/en

Na Madeiře se pořádá závod série Enduro World Series nebo i známý event Trans Madeira.

Samozřejmě zde má také své místo klasická cykloturistika, ale stále mějte na paměti, že jste na kopcovité Madeiře.
Obrátit se můžete např. na cestovní kanceláře na Madeiře:
MTB - Madeira Trails & Bikes
Freeride
Lokoloko - organizuje i Canyoning
Bikebus Madeira
Můžete si vybrat Easy Bike Tour s průvodcem na 4-5 hod. za 55 EUR/os.
Nebo Cross Country/Trail - obtížné na 4-6 hodin (délka 40-50 km).
Nejobtížnější je potom All-Mountain/Enduro - 4-5 hod. 30-40 km. Jedná se o jízdu skalnatými stezkami, deštnými pralesy a kořenovými stezkami. Cena s průvodcem 75 EUR/os.
Veškeré vybavení je v ceně (průvodce, kolo, helma, transport)
Na tyto nejobtížnější traily jezdí i náš Trail Hunter David Polesný s vyznavači tohoto adrenalinového sportu.
Dovoluji si půjčit jeho slova pro přiblížení charakteristiky nejtěžších trailů na Madeiře:

"Pro našince je místní biking dost exotický: během jediného sjezdu si chvíli připadáte jako v Alpách, ty pak vystřídá krajina, jakou znáte ze Skotska. Po pár desítkách minut si přijdete jako u nás v Jizerských horách a nakonec se ocitáte jakoby někde v Austrálii nebo na Bali. Některé tratě končí u oceánu, takže se po divoké jízdě můžete rovnou zchladit. Snad nikde jinde na světě nenajdete místo, kde MTB traily vedou tak rozmanitou krajinou.
Zdejší terény nadchnou především zkušenější jezdce, vyznavače trailů, kteří holdují enduru, ale i milovníky adrenalinového downhillu (sjezdu). Máte-li si je užít naplno, je ideální mít celoodpružené kolo s vyššími zdvihy. Místní stavitelé se ale snaží, aby si zajezdili i nováčci. Proto vybudovali několik méně náročných tratí pro vyznavače volného ježdění krajinou (cross-country). Ti zvolí třeba náhorní planinu Paúl da Serra nebo jiná místa vhodná pro nenáročnější projížďky přírodou.
Jezdecké terény tu najdete různé od přírodních kamenitých cest v horách přes stezky plné kořenů třeba v okolí horské křižovatky Poiso. Jinde jsou zase uměle vytvořené úseky plné klopených zatáček a skoků nebo hladší úzké stezky pro kola (singletraily) jako ty v eukalyptových lesích v jihozápadní části ostrova v okolí mysu Ponta do Pargo. Některé úseky vedou podél zdejších zavlažovacích kanálů zvaných levadas. Mnohé z nich protínají soukromé pozemky nebo přírodní rezervace. Ať už zamíříte kamkoli, neujdou vám krásné přírodní scenérie, průjezdy pralesy ani dramatické výhledy na hory nebo oceán."

Motokros

v Ponta do Pargo 2019
https://www.vip-madeira.com/tours/motocross-experience/- žel stránky nejsou funkční.

Vodní sporty

Jet ski, Parasailing, Flyboard, Kayak, Stand up paddle
Všechny tyto sporty si můžete objednat v místních cestovních agenturách nebo najdete kontakty na webových stránkách.


Clibling

Horolezectví v Ponta de Sao Lourenco- ( 3 hod).Vybavení v ceně vč, transferu. Musíte si přinést sportovní obuv. Cena od 50 EUR/os.

Kayak & Snorkeling

Neni to náročná aktivita, půldenní jízda na kajaku v rezervaci v Garajau se šnorchlováním a plaváním. Cena 35 EUR, vybavení vč,transferu v ceně.

Tyto sporty lze objednat v místních kancelářích.

Jachting

Pokud je jachting vaším koníčkem a nejste začátečníci ,nabízí právě pobřeží Madeiry nezapomenutelný zážitek. Dostanete se až k pustým ostovům Ilhas Desertas . K návštěvě této mořské rezervace však potřebujete povolení od National Parks Department ve Funchalu.
Toto tříčlenné souostroví je místem, kde tuleni středomořští (monk seal) vyvádějí mladé. Tito tuleni patří k deseti nejohroženějším druhům, podobně jako buřňák madeirský – také ohrožený vyhynutím. I lov ryb je tu zakázán .
Na Madeiře se konají i závody plachetnic- tzv. Kanársko-Madeirská regata.