Porto Moniz

Porto Moniz

Porto Moniz je jedno z nejstarších měst na severo-západě ostrova.
Toto město láká především nejen turisty, ale také místní obyvatelstvo na své přírodní lávové bazény s mořskou vodou-Praia natural Porto Moniz, kde je příjemné koupání. Voda se tříští o hrany bazénu a tím vytváří někdy pořádnou spršku pro plavce sedící na okraji . Pro mnohé je to příjemná zábava.
V zimě, nebo za horšího počasí lze zase pozorovat úchvatné vlny, které se rozbíjejí o skály a vytvářejí velké gejzíry.

K bazénům je placené vstupné - 1,50 €,děti do 3 let zdarma. Studenti mohou dostat slevu a platí € 1,00 při předložení dokladu mezinárodního dokladu o studiu. Areál nabízí lehátka i slunečníky, samozřejmostí jsou převlékárny s uzamykatelnými skříňkami, WC a sprchy.
Opodál je i dětský park.

U restaurace Cachalote jsou další přírodní jezírka, kde není vstupné a je možné se také vykoupat. Už jsme však také zažili, že v jezírkách nebyla voda! Většinou v restauraci Cachalote se dobře najíte, pokud jedete se zájezdem. Dokonce i pudink Maracuja si zde můžete dát.

Z restaurace je krásně vidět na zajímavou skálu s oknem Janela. V blízkosti skály začíná i známá levada da Janela.

Za restaurací lze navštívit madeirské Podmořské aquarium, otevřené 10-18 hod.     ( vstupné 7 EUR, děti 5-14 let  a senioři nad 65 let 4 EUR)

Městečko Porto Moniz je spojeno se jménem Francisca Monize. Tento muž šlechtického původu pocházel z Algarve a jeho manželkou byla vnučka objevitele Madeiry, (Joãa Gonçalvese Zarca). Moniz zde postavil kostel Nossa Senhora da Conceicao. Roku 1533 byla na počest zakladatele přejmenována z původního názvu Ponta do Tristão na Porto Moniz.

Pokud vám koupání v Porto Moniz nevyhovuje, jeďte dál na Seixal.  Více viz Výlety - Seixal.
Kolem městečka Porto Moniz je spousta dalších zajímavých aktivit :
Např. posl.týden v červnu jsme navštívili  v nedaleké Santě Dobytčí trh (Feira do Gado). Začátky dobytčího trhu se datují do roku 1955. Akce se snaží podpořit rozvoj místního odvětví živočišné výroby.  Účastní se jí mnoho vystavovatelů  a zemědělců. Najdete zde stánky s výrobky a materiály vztahujícími se k zemědělské činnosti, ale i klasické stánky s občerstvením ve skutečném a typickém vesnickém festivalovém prostředí. Tady si můžete také vlastnoručně ogrilovat Espetadu.

Od Porto Moniz na západ po silnici ER101 vás zavede klikatá silnice kolem ekologického parku Posto Florestal Santa - Porto Moniz k nástupu na snadnou levádu vedoucí krásnou přírodou Levada do Moinhos . Nebývá zde moc lidí. Pozor! Levada je dost špatně značená.
Hlavní cesta vede od nádrže na vodu vlevo !
Dál následuje malá osada Achada da Cruz. Před parkovištěm, když odbočíte vpravo na ulici Caminho do Teleferico, dojedete na krásnou vyhlídku : Miradouro do Teleférico das Achadas da Cruz, kde je méně známá lanovka:
Lanovka Achadas da Cruz . Více viz Výlety- Achadas da Cruz.
Jedná se o lanovku, kterou si vesnička Achadas da Cruz na západním pobřeží ostrova nechala vybudovat jako spojnici mezi obydlím vesničanů na kopci a obdělávanými políčky pod kopcem u oceánu. Zpáteční jízdenka stojí pro 3 € a cesta trvá 5 minut. Převýšení je cca 500m. Střídají se zde jen 2 kabinky pro 4 osoby,  které se kyvadlově střídají mezi horním a dolním koncem lanovky. Zažijete krásné výhledy a na pobřeží vás čeká příjemná procházka kolem divokého pobřeží, kterou projdete cca za půl hodiny. Dolů se nechá sejít i pěšky.
Od stanice lanovky vede 4,5 km stezka: Vereda do Calhau.
Z druhé strany z Ponta do Pargo trvá cesta cca 20 min..

Pokud se vracíte z Porto Moniz po ER 209 směr na východ pojedete v blízkosti kempu, kterých na Madeiře není moc: Parque de Campismo do Porto Moniz