Machico

Machico
Machico-pohled na pláž

Toto přímořské město je jedno z významných rekreačních míst a je označován jako první osada na Madeiře. Je to právě místo, kde se vylodil v roce 1419 portugalský mořeplavec Joăo Gonçalves Zarco a brzy nato zde založil osadu. Portugalský král Jan I. (João I.) rozdělil Madeiru na takzvané kapitánie.
Sám Zarco se stal guvernérem jihozápadní části ostrova a severovýchodní část spravoval portugalský kapitán a mořeplavec Trist´o Vaz Teixeira. Na jeho památku nechali radní zhotovit sochu, kterou je možné spatřit před farním kostelem Igreja Matriz z 15. století

Machico se brzy stalo centrem, pěstování cukrové třtiny. Na město bylo povýšené až v roce 1996 a nyní se svými cca 11947 obyvateli je druhým největším městem na Madeiře.
Více z historie : https://cs.wikipedia.org/wiki/Machico
https://cs.wikipedia.org/wiki/První_výprava_Kryštofa_Kolumba

Hlavními pamětihodnostmi města jsou :
Žlutá pevnost Forte de Nossa Senhora do Amparo z roku 1706, která chránila přístav. Podle pamětní desky ji nechal postavit v roce 1706 kapitán Francisco Dias Franco, registrátor městské rady Machico.
Architektonicky se jedná o budovu s trojúhelníkovým půdorysem, typu „dvoufázové reduty“, s třetinou orientovanou do země, kde ústí vchod do tunelu, se schodištěm z kamenného zdiva, které umožňuje přístup na terasu.

Velmi využívanou památkou je Farní kostel Igreja de Nossa Senhora da Conceição, postavený rodinou Tristão Vaz Teixeira na konci 15. století. Vyznačuje se manuelskou, manýristickou a barokní architekturou. Tento hlavní kostel Machica, jehož patronem je Nossa Senhora da Conceição, byl postaven v první čtvrtině 15. století. V roce 1460 to byl již farní kostel, jeho prvním farářem byl João Garcia. Lidé říkají, že kostel Machico se začíná stavět z vůle lidu a jejich obdarovaného kapitána. Nenese proto erb koruny, jak se objevuje u starších kostelů.
V roce 1485 prý D. Manuel I., ještě vévoda z Beja, daroval tomuto kostelu tři sloupy z bílého mramoru, umístěné v bočním portiku (Porta da Travessa).
Tento kostel s podélným půdorysem má jednu manuelskou loď, manýristické kněžiště ve zlacené řezbě a barokní výzdobu. Boční dveře s mramorovými sloupy jsou v gotickém/manuelském stylu. V průběhu let prošel kostel určitými změnami ve svém interiéru, aniž by se však změnila původní struktura.  

Po moderním visutém mostu projdeme ke kapli Capela Do Senhor Dos Milagres .
Původní první kaple založená kapitánem Tristão Vaz Teixeira ze 14. století měla název Capela dos Reis Magos. Později byla přejmenovaná na Capela Do Senhor Dos Milagres ( Kaple Pána zázraků), přestavěná a rozšířená ve druhé polovině 15. století. Je zasvěcená Panně Marii z Conceição. Současná stavba z roku 1815 se nachází na místě prvního madeirského kostela, kde byli údajně pohřbeni Robert Machim a Anna z Hertfordu. Původní kostel zničila povodeň v roce 1805, ale jeho krucifix z 15.století byl objeven na mořské hladině. Znovunalezení kříže oslavuje Machico procesím, které se každoročně koná 8.října.

Zajímavá je i krásná kaple Săo Roque (Kaplica św. Rocha), jejíž stěny jsou pokryty známými modrými dlaždicemi (azulejos) v dolní části. Nachází se pod hotelem Dom Pedro Madeira.

Machico je také známé svou uměle navezenou písčitou pláží. K dispozici je i zázemí -WC, převlékárna, sprchy a půjčovna lehátek a slunečníků. Pro děti je výhoda pozvolného vstupu do vody. Opodál se děti vydovádí na dětském hřišti s prolézačkami a houpačkou. Nechybí opět restaurace a bary a ve městě velký supermarket Continente.
Machico je známé také kdysi jediným hotelem na Madeiře Dom Pedro Madeira, kde se podává strava AI.

Nenechte si ujít krásnou vyhlídku na celé město a východní cíp. Je při průjezdu staré silnice směr Caniçal a odbočit vpravo na Pico do Facho . Když budete mít štěstí, můžete pozorovat přistávání a vzlet letadel.

Nejvýznamnějším svátkem jsou slavnosti Krištofa Columba, slavnosti vína a gastronomické slavnosti (více v kapitole Zajímavosti: Slavnosti a svátky na Madeiře).
Začátkem června si nenechte ujít slavnost Středověký trh ze 16. století s názvem „Voda, krev země“. Je připomínkou objevení ostrova. V roce 2022 bylo již 15. výročí oslav. Většinou zahrnují jezdecké turnaje a kostýmované veselí z přibližně 200 představení včetně tance, divadla, hudby a cirkusových představení. Nasazené turnaje se pak konají večer v 19:00, zatímco velkolepé ohňové show se konají v pátek a sobotu večer ve 23:30. Nechybí středověké trhy s občerstvením. Vrcholem akce je samozřejmě přistání lodi ' Santa Maria ' v zátoce Machico s historickým průvodem. Tato živá a zábavná událost je nedílnou součástí historie Machica a Madeiry, díky čemuž jde o nezapomenutelnou událost.
Podobné jsou také slavnosti K.Columba.

Překrásný výhled také poskytuje vyhlídková restaurace Pico Da Maré Alta nebo restaurace Lily´s.
Laciněji se však najíte v restauraci, kam chodí hlavně místní : Blue restaurant .
Výborná poncha bar : Bar da Chupa .

Společnost Automóveis da Madeira (SAM) provozuje pravidelnou dopravu z Funchalu do Machica prostřednictvím svých autobusových linek 20, 23, 53, 78 a 113.