Levada das 25 fontes + L. do Risco

Levada das 25 fontes + L. do Risco
Rabasal

(25 pramenů)-PR6  Řada levad zpřístupněných turistům je v oblasti Rabaçal. Právě tady se nachází i pravděpodobně nejoblíbenější levada vůbec, Levada das 25 fontes ( náročnost 2). Proto zde lze očekávat dost lidí. Proto čím dřív tu budete, tím méně lidí potkáte. Odpoledne to zvládnete také, ale budete se vyhýbat lidem, kteří se vracejí. Na tato místa se nedostanete autobusem.

Cestou na severozápad ostrova po silnici VR1 se nejprve zastavíte v malém městečku Ribeira Brava, odkud pokračujete přes horské sedlo Encumeada do Rabaçalu ER110. Samotná cesta přes Encumeadu si zaslouží několik zastávek. - Viz Výlety Encumeada.
Pozor, při špatném počasí může být silnice ER110 z Encumeady zavřená, takže je dobré si zjistit situaci. Minimálně je tam značka " průjezd na vlastní nebezpečí".
Jinak byste museli změnit svůj plán trasy a jet poznávat např. sever. Z druhé strany se tam totiž nechá zajet až z Ponta du Sol.
U silnice na náhorní plošině s krásným výhledem na zalesněné kopce je parkoviště, na kterém nechte auto a pokračujte pěšky. Ačkoliv lze odtud vyrazit hned na několik levad, trail vedoucí k 25 fontes nezačíná přímo tady.

Nejprve je nutné sejít po cca 1,8 km dlouhé asfaltové silnici k nově otevřené restauraci Casa da Rabaçal, ke které se můžete svézt mikrobusy. Není to nic příjemného dolů sejít pěšky a hlavně potom nahoru, takže můžete využít svoz za 5€ (oba směry), a tím ušetřit čas i síly.

Sejdete do oblasti chráněného přírodního parku. Pod zmíněnou restaurací ,kde poskytují i ubytování, se dostanete na cestu, která vás dovede na 2 nejznámější levady.
Levada das 25 fontes (25 pramenů)-PR6 a Risco-PR6,1 - RABAÇAL .

Jsou dvě možnosti:
Levada das 25 Fontes (stezka PR 6)
Levada 25 pramenů je trasa cca 4,3 km jeden směr od restaurace Casa da Rabaçal, doba trvání 1,5 hod jeden směr. Levadu lze zkrátit o 800m přes levadu Risco (viz níže levada Risco). Je nejvíce frekventovaná, takže si přivstaňte nebo naopak jděte až odpoledne.
Na této levadě si užijete vavřínových lesů, spoustu vřesovců, které svými kořeny vypouští do levad přebytečnou vodu a všude visící lišejníky (provazovku obecnou ). Úseky nad stržemi jsou opět jištěny zábradlím. I zde můžete pozorovat stékající přebytečnou vodu do levady z kořenů vřesovců. Poslední krátký úsek k samotným vodopádům budete překonávat přes velké kameny, ale stojí to zato.

Cesta vás po 4,3 km zavede k fotogenickému jezírku, do kterého padá 25 pramenů. Právě tato stezka je tou nejvyhledávanější. Potom se vydejte z rozcestí kolem levady do Risco. Bez problému lze stihnout obě trasy.
Pokud jdete zpět od pramenů a neodbočujete zpět na schody, po kterých jste scházeli, procházíte tunelem 800m dlouhým, takže se vybavte baterkou. Za tunelem se dostanete k silnici, kde většinou turisty vyzvedávají autobusy, pokud nejste vlastním autem.

Levada do Risco (stezka PR 6.1)

Tato cesta je rovinatější, situovaná v nadmořské výšce 1000 m a kratší. Od Casa da Rabaçal po 1,6 km vás dovede až k vodopádu Risco. Počítejte cca 40 min tam a 40 min.zpět.
Tuto trasu zvládne každý. Jdete po vrstevnici. Opět záleží na období, v nejsušších letních měsících může být vodopád menší.
1. Zpět pokračujte stejnou cestou až na značenou odbočku, kde můžete zahnout doprava směrem k 25 Fontes a trasu si prodloužit. Zanedlouho překročíte údolí říčky Ribeira Grande a odtud procházíte fotogenickými "vřesovcovými tunely“ a po užším chodníčku vás čekají pěkné výhledy. Po této levadě dojdete až k místu s názvem 25 Fontes (25 pramenů).
2. Po cestě zpět od vodopádu Risco minete neznačenou vyšlapanou stezku, která míří vpravo prudce dolů na Levadu da Rocha Vermelha . Tato levada je sice téměř bez lidí, ale již náročná, místy bez jištění. Od horských průvodců vím, že jsou tam nebezpečné úseky (díky častým sesuvům) a ve výsledku není až tak zajímavá. Ale opět vás čeká krásný vodopád s jezírkem. Prochází se zde i jedním z nejdelších  2 km tunelem, kde bývá voda, takže bez vysokých bot, bundy a baterky se neobejdete. Každopádně nyní se tam nepouštějte, protože je tunel zavřený, leda byste se chtěli stejnou cestou vrátit. Při špatném počasí to opravdu není nic příjemného.

Při zpáteční cestě doporučuji návštěvu městečka Calheta s případným koupáním.