Levada dos Maroços

Levada dos Maroços

Levada dos Maroços je 6,5 km dlouhá levada a má začátek v Machicu, poblíž starého tunelu, který spojuje Machico s Caniçal.
Pod začátkem levady je dobrý Bar a Calçadinha, kde se před cestou ještě lze posilnit. Mají i dobrou  ponchu .
Na levadu lze už nastoupit i u silnice u odbočky na Portelu. Na některých přístupových křižovatkách je také spojení s různými trasami nebo přístupy k nim, jmenovitě přístupy k Vereda das Funduras , Vereda da Boca do Risco a Pico Castanho . Lze jít i úsek ze Santo António da Serra a končit ve farnosti Caniçal.
Tuto cestu místní lidé využívali k cestování mezi Machico a Maroços.
Levada se nazývá také "údolí mimóz", protože vede cestou mezi horami a údolím Machico lemovaným mimózami. Procházíte kolem políček místních zemědělců zároveň s krásnými výhledy na Machico. Uvidíte kontrast přirozené vegetace a terasovitých polí, kde místní zemědělci pěstují různé druhy ovoce a zeleniny. Obdivovala jsem malé vinice na strmých svazích. V sezóně lze od místních zakoupit i čerstvé ovoce. Podél levady dojdete přímo do městečka Maroços.
Pokud se vám již bude zdát levada dlouhá, nebo jako my jdete s dětmi, můžete skončit u baru Snack bar o Jacare a sejít do centra na autobus nebo si zavolat taxi.

Tuto levadu si můžete protáhnout až do Ribeira Seca, což je cca 9 km a trvá asi 2,5 hodiny. Další směr vás zavede až do Portely (8,5 km). Na začátek levady se dostanete i autobusem spol. SAM- č.113 . Tuto levádu můžete jít i opačně z Maroços.

Já doporučuji jít kousek této levady a pak udělat trek na Boca do Risco. Dostanete se do Porto da Cruz. Záleží, zda máte odvoz.  Viz Levády: Vereda da Boca do Risco