Levada dos Tornos - směr Santo da Serra

Levada dos Tornos - směr Santo da Serra

Levada dos Tornos patří k nejdelším svými 46 km. Levadu z Camacha směr Santo da Serra jsme zkusili napodruhé a řádně jsme se vybavili na tunely, které se procházejí. Celá trasa je cca 17,5 km, ale do našeho cíle přímo levada nevede, podle mapy končí "nikde", my jsme došli do místa na mapě označené Eiras Velhas. Lidé však popisují levadu ze Santo da Serra, takže dál se dostanete po cestě vzhůru.
Sjeli jsme z náměstí doprava a strmě dolů na slepou ulici, kde jsme mohli zaparkovat. Podle ukazatele jsme se dostali na konec této silnice, kde jsou vpravo zarostlé schody vedoucí k ukazateli: vpravo smět Monte, vlevo Gaula. Pokud jdete levadu Tornos z Monte, dostanete se až sem. Náš směr je tedy vlevo. Na cíl se nechá určitě nastoupit i na jiném místě. Nejprve je cesta lemovaná velkým potrubím a dost zarostlá, což vytváří tajemný ráz. Voní zde všude přítomné eukalipty. Narazili jsme na první tunel, v němž prosakuje voda, takže není jen v levadě, ale i mimo. Nechá se to projít, pokud máte dobré boty, nebo po obrubníku držíce se občas skály. Ale pozor na hlavu!(doporučuji vzít s sebou igelitové pytle s gumičkou, pokud se nechcete tahat s gumáky, ostatní tunely jsou suché).  

Po překonání malých kaskád se dostáváme na místa, která již vedou krásnou přírodou podél široké levady bez potrubí. Občas jsou místa, kde je nebezpečí sklouznutí, takže v době dešťů nedoporučuji jít tuto levadu. Procházíme kolem skal, občas se nám ukáže vodopád a odkryjí se výhledy na okolí Camachy. Dojdeme k dalšímu tunelu, který je naštěstí suchý. Třetí tunel je hodně nízký a nechá se obejít kolem po cestě, což je lepší varianta. Za ním se vystoupá pár přírodních schodů a pokračujeme již zemědělskou oblastí, lemovanou mimózami, protínáme několik silnic, mimo jiné i místo v zátočině, kde se nechá nastoupit na levadu směr Camacha a dostaneme se ke kurióznímu tunelu hned u dveří vedoucích do obytného domu. Dále je to procházka oblastí kolem políček a domků místních obyvatel. Když jsme se dostali do oblasti, kde byly již samé opuštěné domy a levada neprotínala žádnou silnici- na mapě Eiras Velhas, raději jsme využili možnost výstupu k osamocenému obydlenému červenému domu, ke kterému vedla betonová silnička, když se odbočí ze silnice 206.  Tady nás vyzvedl řidič, jinak se nechá po této cestě dojít ke křižovatce, kam jezdí občas i autobus č. 113-zastávka Boqueiaro.
Nechá se dojít až do Santo da Serra. Za smíšeným lesem akátu a eukaliptu vede levada do dalšího údolí a křižuje se pod silnicí Rua Mary Jane Wilson (není žádná značka), za 15 min. od tohoto bodu necháte levadu za sebou a vystoupáte doleva po dlážděné cestě, označené Santo da Serra/Estr. Regional 110. Po strmém výstupu dosáhnete rezidence na mítině a pokračujete po betonové cestě. Po 10 minutách se dostanete na rozcestí Sítio das Quatro Estradas. Autobusová zastávka do Camachy nebo Funchalu je 60m vpravo.
Levadu jsme absolvovali v listopadu a za celou dobu jsme potkali jen dva místní obyvatele. Tato levada je velice pestrá díky měnícímu se prostředí a přírodní scenerii.