Levada dos Tornos (směr Monte)

Levada dos Tornos (směr Monte)

Levada dos Tornos je nejdelší levada na Madeiře( 46 km). Turisticky přístupné jsou jen některé úseky poblíž Funchalu :
1. z Camacha na Monte , kde si užijete příjemnou a nenáročnou procházku mezi vesničkami a políčky. (Většinou lidé začínají opačně tzn.z Monte do Camacha.)
2. z Camacha směr Lombo Barreto- Gaula- Santo da Serra: viz Levada dos Tornos směr Santo da Serra.
3. z Monte do Botanické zahrady- viz levada Monte-Jardim Botanico.
4. Jeden úsek na severu ostrova poblíž vesnice Boaventura, kde levada začíná. Zde si   užijete naopak výlet do hlubin neporušené zalesněné přírody.

U tohoto rozcesníku jsme začali náš zkrácený trek na Monte (tzn.směr z Camacha).

Protože jsme šli s dětmi, náš start byl v Palheiro Fereiro u rozcesníku Choupana-Monte. Nejprve vede cesta mezi eukalyptovými stromy , potom jsme přecházeli nad zemědělskými políčky. Když jsme se dostali do vesnice, trochu jsme hledali kudy dál, než jsme našli další ukazatel.

Důležitý cíl je fotbalový stadion, kolem kterého se jde. Potom se ale přejde na levadu Serra du Faial a po ní se dostanete až pod Monte a pak vzhůru až k lanovce na botanickou zahradu a dál až ke kostelu a "sáňkové dráze". Spousta lidí jde levadu spíš opačně, tzn. z Monte směr Camacha, odkud se dostanete zpět i autobusem č.129.

V Camacha jsme hledali nástup na levadu Dos Tornos, dle ukazatelů jsme sešli dolů pod město a kousek po slepé silnici. Narazili jsme na levadu, která vede z Monte a dál pokračuje směr Gaula. Podél vede velké potrubí, což může být pro někoho odrazující, ale nevede po celé levadě. Po cca 1 km se narazí na tunel, ve kterém jsou většinou louže, obzvláště po deštích.

Protože jsme neměli obuv do vlhka, raději jsme to vzdali. Podruhé jsme se vybavili baterkou i lepší obuví a prošli jsme levadu až k místu Eiras Velhas - viz Levada Tornos směr Santo da Serra.

Z Camacha na Monte:

Celá trasa z Camacha vám zabere cca 3,45 hod. Délka 13,7 km.
Pokud začnete na náměstí Largo da Achada v Camacha, pokračujte po Rua Maria Ascensao do kopce směr Santo Antonio da Serra. Dále kolem pošty a kostela a po 200m odbočte doleva a držte směr Levada da Serra do Faial (cedule ukrytá pod betonovými deskami). Postupujte po levadě doleva, projdete mezi dvěma malými domy. Další cíl je snack bar Moises, odkud pokračujete na křižovatce rovně ven z vesnice. Na autobusové zastávce o 150m dále vedou schody doprava, přes které se opět dostanete k levadě. Tady již širokým obloukem procházíte údolím -Vale de Paraíso. Přejdete dvě pobřežní silnice a cca hodinu za Achadinhou přejdete silnici ER203. Levada pokračuje lesem, kde byly požárem zničeny některé vavříny. Dostanete se ke zřícenému domu a dál cestu lemuje plot. Narazíte na dlážděnou cestu, kterou sestupujete prudce dolů a dostanete se k fotbalovému stadionu. Projděte příjezdovou cestou do Choupana Hills resort (komplex bungalovů- zavřeno)a setkáte se s průsečíkem levady dos Tornos (snadno se přehlédne), po které pokračujete vpravo. Dalším cílem je Curral dos Romeiros, kde levada mizí pod domem. Na autobusové zastávce opustíte levadu a sestupem po několika schodech doleva pokračujete šikmo vpravo po dlážděné cestě až na Monte.

Monte - Jardim Botanico

Pokud jdete levadu z Monte, kam se dostanete z Funchalu městským autobusem č.20 nebo 21 z Praca da Autonomia, nejrychleji pak lanovkou, stane se výchozím bodem Kostel Nossa Senhora da Conceicao (u lanovky do botanické zahrady). Vašimi důležitými cíly budou Curral dos Romeiros (cca 20 min.od tohoto bodu přejděte přes silnici). Levada vede přes soukromý pozemek Choupana Hills Resort, jehož části vyhořely. Za cca 10 min. se ocitnete na úzké silnici před Quinta do Pomar. Zde necháte levádu za sebou tím, že se dáte doprava a sestoupíte. Po 20m uvidíte oplocenou kapli po levé straně, po necelých 10 min. prudkého klesání se úzká cesta stáčí doleva. Držte se stále rovně po ještě užší asfaltové stezce, která pokračuje opět strmě dolů, někdy po schodech (výhledy na Funchal). U baru Alto da Vista na Largo do Miranda, přejdete přes Caminho das Voltas a 10 min.dolů a dostanete se až ke vchodu do botanické zahrady-  Jardim Botanico, která stojí za návštěvu.  Odtud se dostanete zpět do Funchalu autobusem č.31 nebo taxi.
Trasa v délce 5,8 km a doba trvání 1,40 hod.

Z Monte do Palheiro Gardens

Start na náměstí na Monte u kašny Largo fo Fonte. Cesta trvá přibližně 2,30 hod, délka 9,2 km. Hlavní styčné body jsou: Monte Tropical Garden- Largo das Babosas - Ribeira de Joao Gomes- Curral dos Romeiros- levada Tornos- Choupana Hils resort- Jasmin Tea House- Palheiro Garden. Návrat autobusem 36a, 37.