Levada dos Tornos (směr Monte)

Levada dos Tornos (směr Monte)

Levada dos Tornos je nejdelší levada na Madeiře. Turisticky přístupné jsou její dva úseky poblíž Funchalu :
1. z Camacha na Monte , kde si užijete příjemnou a nenáročnou procházku mezi vesničkami a políčky .
2. z Camacha směr Lombo Barreto- Gaula- Santo da Serra: viz Levada dos Tornos směr Santo da Serra.
A jeden na severu ostrova poblíž vesnice Boaventura, kde levada začíná. Zde si   užijete naopak výlet do hlubin neporušené zalesněné přírody.
U tohoto rozcesníku jsme začali náš trek na Monte.

Protože jsme šli s dětmi, náš start byl v Palheiro Fereiro u rozcesníku Choupana-Monte. Nejprve vede cesta mezi eukalyptovými stromy , potom jsme přecházeli nad zemědělskými políčky. Když jsme se dostali do vesnice, trochu jsme hledali kudy dál, než jsme našli další ukazatel.

Důležitý cíl je fotbalový stadion, kolem kterého se jde. Potom se ale přejde na levadu Serra du Faial a po ní se dostanete až pod Monte a pak vzhůru až k lanovce na botanickou zahradu a dál až ke kostelu a "sáňkové dráze". Spousta lidí jde levadu spíš opačně, tzn. z Monte směr Camacha, odkud se dostanete zpět i autobusem.

V Camacha jsme hledali nástup na levadu Dos Tornos, dle ukazatelů jsme sešli dolů pod město a kousek po slepé silnici. Narazili jsme na levadu, která vede z Monte a dál pokračuje směr Gaula. Podél vede velké potrubí, což může být pro někoho odrazující, ale nevede po celé levadě. Po cca 1 km se narazí na tunel, ve kterém jsou většinou louže, obzvláště po deštích.

Protože jsme neměli obuv do vlhka, raději jsme to vzdali. Podruhé jsme se vybavili baterkou i lepší obuví a prošli jsme levadu až k místu Eiras Velhas - viz Levada Tornos směr Santo da Serra.