Levada Nova

Levada Nova

Levada Nova je jedna z nejdelších levad, která vede vlastně i do Ponta do Pargo a dál k Porto Moniz. Záleží, kde na ni nastoupíte a jaký úsek je otevřený.
Zde v Lombadě začíná ještě cca 500m nad kostelem, tedy nad křižovatkou doprava nahoru, kde je ukazatel. I zde je pár míst na parkování, ale většinou je lepší zaparkovat u kostela a dojít pěšky nahoru po silnici, kde levada Nova začíná- (vstup je nad autobusovou zastávkou). Ve spojení s levadou Moinho lze udělat pěkný okruh. Doba cca 3,5 hod. chůze, trasa dlouhá 10,5 km.

Na konci vás čeká tunel, takže baterka bude dobrá.
Většinou touto levadou lidé začínají a zpět se vrací po levadě Moinho-( viz Levada Moinho), na ni se sestupuje kousek za vodopádem a přijdete přímo ke kostelu. Také tuto kombinaci doporučuji. Zažijete pestrou přírodu a hlavně krásné výhledy. Pozor, pokud trpíte akrofobií, raději si projděte jen část levady Moinho (tzn.vstup za kostelíkem), vyjděte nahoru po schodech k vodopádu, který je na levadě Nova a vraťte se stejnou cestou zpět. Někde jsou totiž chodníčky nezajištěné!

Pokud si uděláte výlet na Ponta do Pargo tzn. nejzápadnější cíp Madeiry a odtud pokračujete do Achada da Cruz,  můžete si zpestřit výlet tím, že při zpáteční cestě nastoupíte na Levadu Nova cca 3 km za Achada (uvidíte na levé straně velkou ceduli.)
Před tunelem Faja da Ovelha jsou 2 parkoviště, na horním je picnik area s grily. Odtud jsme šli také část levady Nova cca 2 hod. od dolního parkoviště směr Ponta do Pargo.

Velice jednoduchá trasa vede kolem políček místních zemědělců a někde i přes vesnici. Levada je lemovaná agapantusy. Nejsou zde nikterak mimořádné výhledy, ale příjemná vegetace. Nechá se jít i s malými dětmi.

Procházku jsme ukončili v restauraci Solar Dos Prazeres na výborné tresce.
( Pozor, dávají velké porce).
Na levadu Nova se často nastupuje i v Prazeres- směr na Ponta do Pargo, nebo lze nastoupit ve městečku Lombada.
Dobrý úsek levady je z Prazeres do Paúl do Mar.