Vereda da Lagoa do Vento

Vereda da Lagoa do Vento

Vereda da Lagoa do Vento (PR 6.3) patří opět k nezapomenutelným zážitkům.
Jedná se o trasu ke krásnému úzkému, ale vysokému vodopádu s lagunou.
V malém možná někomu připomíná vodopád St.Anchel ve Venezuele. U vodopádů vždy záleží na tom, v jakém období přicházíte. My jsme šli za krásného počasí začátkem června, kdy bylo vody dostatek.
Nejhezčí trasa je začít podél levady de Alecrim PR6.2 (3,5 km). Takže nastupujeme nahoře na plošině Rabaçal a jdeme horní levadu- viz Levády: Levada Alecrim.

Asi 900m před koncem této levady je rozcesník doleva na Lagoa do Vento . Pokud ale levadu Alecrim jdete poprvé, určitě dojděte až na konec a pak se ten kousek vraťte na tuto odbočku.
Cesta vede stále dolů necelý 0,9 km a první delší část po schodech, takže není vhodná pro osoby, které mají potíže s koleny či s kyčli. Opět dejte pozor i na hlavu. Při velké mlze nebo po dešti tato cesta není vhodná, protože kameny jsou kluzké. Tuto část pak vystřídá cesta lemovaná vysokými vřesovci, někde i stromovými pampeliškami, vysokými madeirskými borůvkami i endemickou orchidejí. Ani o výhledy při pěkném počasí nebudete ošizeni.
Po chvíli již uslyšíte padající vodopád a naskytne se vám krásný pohled na vysoký vodopád padající do krásné čisté laguny.
Někteří odvážlivci se ve vodě i vykoupají, ale voda je studená.
Odtud pokračují kaskádovitě proudy vody do jezírka a voda opět strmě padá do propasti a tvoří další vodopád Risko, na který se opět můžete podívat, když sestoupíte dál dolů a napojíte se na levádu Risko. Dostanete se na silnici, která vás dovede na začátek levad Risco i 25 Fontes (pramenů).


Po této silnici z náhorní plošiny jezdí cca po 20 minutách mikrobus, který sváží lidi dolů ke Casa de Rabaçal a odtud také zase jezdí nahoru. Pozor! Když jste v polovině cesty, už vás nenabere. Cena za oba směry je 5 Eur, my jsme ještě za jeden směr nahoru platili 2 Eur.

My jsme pokračovali doleva na Casa de Rabaçal 0,2 km opět cestou mezi vřesovci a přišli jsme k restauraci Casa de Rabaçal (nabízí i ubytování), která má otevřeno od 9- 17 hod. Veřejné toalety jsou za poplatek 0,50 EUR.
Zde můžete dočerpat pitnou vodu.
Pod restaurací se dostanete na zmíněné levady 25 Fontes a Risco.

Při zpáteční cestě je možné jít přes vyhlídku Pico do Vento a pokračovat do Rabaçal, odkud je pak možné se vrátit k parkovišti po asfaltce. Celý okruh potom měří cca 7 km.