Paúl do Mar

Paúl do Mar

Klidná vesnice Paúl do Mar na samém západě ostrova patřící do okresu Calheta s 871 obyvately. Domky jsou posety kolem dlouhé oblázkové pláže, kterou bičují vlny oceánu. Mladí vlny využívají k surfování. Pro ubytování byl na konci vesnice již starší hotel Paúl do Mar , který se však po covidové době již neotevřel. Dnes se nabízí hotel Paúl do Mar Aparthotel nebo Paúl do Mar Bay Sea. Nad ním si můžete vyšlápnout "Cik cak" ztezku strmě do kopce. Naskytne se vám krásná vyhlídka.
Narozdíl od hotelu se zde zrenovovalo mnoho původních domků a stylové bary, hlavně vyhledávané baťůžkáři.

Historické centrum procházíte úzkými uličkami zdobenými vykládanou dlažbou a nechybí i dobré restaurace. My jsme navštívili lidovou restauraci Xama  nad kostelem, kde nebylo mnoho lidí (je navštěvována hlavně místními) a pochutnali jsme si na čerstvé rybě Bodiao, další restaurace jsou hned u pobřeží.

Na přístav a širé moře vzhlíží socha rybáře - Fisherman's Statue Paul do Mar .

a z mola je krásně vidět vodopád Cascata do Paul do Mar padající prostředkem dvou útesů.

Před vesnicí je začátek levady:  Levada do Paul do Mar, která ale vede nahoru po schodech (pozor na kolena!) a částečně je nezpevněná. Takže určitě si předem rozmyslete svůj plán a hlavně to chce pevnou obuv. Odměnou jsou nádherné výhledy.
Pokud pojedete dál po klikaté silnici ER 223, nezapomeňte se zastavit na vyhlídce Miradouro do Massapez .
Doporučuji pokračovat až do Ponta do Pargo, na nejzápadnější cíp s krásnou vyhlídkou, majákem i restaurací.
Více viz Výlety : Ponta do Pargo